môžu vytamíny beta karotén spôsobyť bolesti vaječníkov?

Príspevok v téme: môžu vytamíny beta karotén spôsobyť bolesti vaječníkov?
mukarinka

Mám bolesti vaječníkov už asi tretí mesiac a navštívila som s týmto problémom ženského lekára, ktorý mi túto bolesť zhodnotil ako bolesti pri ovulácii. Nikdy predtým som takéto bolesti nepociťovala preto sa mi to zdá byť divné, ale v poslednej dobe som začala brať betakarotén podľa návodu, kôli vyrážkam a svrbeniu rúk a dekoltu pri opaľovaní alebo pobyte na slnku - aj napriek tomu, že mám opaľovací krém. Na ruky a dekolt mi to pomohlo - hoci som trochu orandžová.

beta

Toto som sa dozvedela
A - Nadbytek vitaminu
Nadměrné dávky vitaminu A mohou poškodit játra, po čase vyvolat zvětšení sleziny a ledvin. Počáteční mírný nadbytek vitaminu A se projevuje popraskanými rty, suchou kůží, řídnutím vlasů a obočí, zvláště u dětí se mohou objevit kostní výrůstky a bolest kloubů. Později se připojuje bolest hlavy, zvýšený nitrolebeční tlak a celková slabost. Hypervitaminóza může mít za následek také poškození plodu a vrozené defekty (z tohoto důvodu je nutná zvýšená opatrnost při podávání vitaminu A, samotného či v multivitaminových přípravcích, těhotným ženám-nesmí se překročit dávka 10 000 IU) či snížení hustoty kostí, což vede k osteoporóze. Po jednorázovém požití velmi vysokých dávek vitaminu A se mohou objevit akutní projevy předávkování jako je pocit na zvracení až zvracení, bolest hlavy, závratě, ospalost, podrážděnost, rozostřené vidění a zhoršená svalová koordinace. Karotenoidy, jako např. betakaroten jsou obecně považovány za bezpečné. Nadměrná konzumace zeleniny a ovoce s vysokým obsahem karotenoidů může způsobit zežloutnutí kůže, zvláště dlaní a chodidel a očního bělma

beta

Čo to znamená veľmi vysoké dávky - ja jedávam 2x v týždni 1 a aj menej často beta karoténu tabletku popri jedle. Koľko by som ich musela zjesť aby to už bolo príliž veľa?

pepis

v pripade, ze pocitame, ze betakaroten sa v tele premeni na retinol moze mat za dosledok zvysenie rizika potratu a poskodenia plodu, poskodenia pecene a kosti, zvracanie...ked pocitame nadbytok betakarotenu v tele, moze sposobit tak zltnutie pokozky.

kuki

Nuz,... nikdy nehovor nikdy... najlahsie zistis tak, ze betakaroten visadis.
Samozrejme pricin moze byt neurekom viac, ktore sa spustili v rovnakom case ako uzivane betakarotenu.
Drzim palce.