13-ročný fajčiar

agina

Lucka tebe nic ine nezostava, len si posadit syna do obyvacky a slusne mu vysvetlit, ze fajcenie sposobuje rakovinu/ to ostatne vsetci aj vedia/, avsak klepni po bolavom mieste chalanov a to je penis. Povedz mu, ze fajciarom sa scvrkava a myslim si, ze to by mohlo na mladika v puberte zabrat. Normalne mu vysvetli, ake to ma nasledky a tak....to je jedna vec.
Druha vec, co ma napadla je ta, ze ci si ho videla fajcit...lebo ak len smrdi od cigariet, este neznamena, ze ich aj fajci.Pozor na to....kludne moze len sediet v nejakej zafajcenej putike s kamaratmi, ktori fajcia a on nie.Treba sa s nim zhovarat opatrne a povedat mu, ze uz je velky a rozumny chlapec a ze to vsetko nechavas na nom samotnom.Popritom mu povedz, ze by si bola velmi sklamana, ak by to tak bolo, ale ze ty s tym nic nemozes urobit, ze je to len a len jeho rozhodnutie.Ak je chlapec taky zodpovedny a rozumny, urcite nebude problem.

lucka

Kamil ja ti dávam úplne za pravdu. Aj som to písala, že povahu má lepšiu syn, len sa bojím aby to nebolo ešte horšie ako to fajčenie. On je dosť ovplyvniteľný. Ja vidím aj jeho kladné stránky, je oveľa praktickejší, myslí logickejšie, je šikovný, preto mi vadí ak dostane 3 alebo 4, lebo viem, a potvrdili mi to aj učiteľky, že má na viac.Ja ho nenazývam lump, len sa bojím aby sa postupne ním nestal. Tento vek je najrizikovejší.

kamil

Ahoj lucka,ja by som ti chcel povedat,ako neobhajujem tvojho syna,ze fajci,ja mam 16 a aj ja som fajcil ale uz nefajcim,ale zato ho hned nemusis volat lump,gauner atd.Cigarety ho tym nerobia.A zase by som netvrdil,ze tvoja dcera,ked place za 2jku a je zodpovedna je bez chyby.Vy rodiacia musite pochopit,ze kazde dieta ma 3 tvare.1tvar je ta akou sa ukazuje doma pred rodicmi,slusny,ano mami ano oci upracem atd.2 tvar je v skole,pred ucitelkou,kus odflakne,nenauci sa,vyrusuje atd.A dalisia je vonku medzi kamosi kde aj za pi.uje a mozno sa aj pobyje.Chcel som tym vsetkym povedat,ze mozno tvoj syn fajci ale mozno je dobracisko,a mozes byt na neho hrda.A mozno tvoja dcera sa pred tebou ukazuje ako zodpovedna uciaca sa ziacka,ale moze to byt presny opak.A veci ako pirsing nerobia charakter cloveka podla ktoreho sa ma clovek sudit,ja mam piercing v brade a v lavom uchu mam 12mm tunel a idem na medicinu:) o rok a som ziakom gymnazia.VY RODICIA SA MATE TOLKO VELA UCIT:D

ethel

kamarátov zakazovať je zbytočné..moja dcéra keď mi povie,kto začal v škole fajčiť,tak jej vždy poviem:To je to najjednoduhšie začať,to dokáže každý,ale prestať to je umenie!Preto nikdy nezačínať!!! A ja som živý príklad škodlivosti fajčenia!

lucka

Mám ešte staršiu dcéru a tá je úplne iná. Zodpovedná, v škole sa snaží a mrzí ju aj keď dostane 2. Fajčenie absolútne odmieta a výstrelky typu pirsing ju ani nenapadajú. Puberta sa u nej prejavila snáď len striedaním smiechu a zlej nálady. Pritom ona je povahovo možno strošku sebecká a syn je skôr dobrák od kosti. Je pravda, že sa začal kamarátiť so staršími spolužiakmi, ale na dedine, kde je ich v triede 5 chlapcov som myslela, že je to normálne. Zakazovať kamarátov mu nechcem aj keď možno majú naňho zlý vplyv. My nefajčíme v rodine nikto, preto to aj hneď odhalím.

ethel

toto obdobie je najťažšie...ja som tiež vystájala,ale našťastie mám iné dieťa,možno preto,že striehnem v tichosti na jej kamarátky a dávam jej príklad svojimi.A tiež jej často hovorím o svojej robote (nemocnica) a možno preto nefajčí a dúfam,že nebude!Nezakazujem jej všetko,ale vie čo by sa stalo keby....obrázky nepomáhajú,tie by ani mňa neboli presvedčili...príklad-živý príklad...

lucka

Ja mu to stále vysvetľujem, ukázala som mu obrázky pľúc fajčiarov. On povie, že už nefajčí a o týždeň zase cítim z neho cigarety. Bol to úplne bezproblémový chlapec a teraz v puberte sa zhoršil aj v škole aj v správaní. Čo robiť aby sa z neho nestal lump?

ethel

...ale ani to nemusí zabrať!Ja to stále hovorím,keby tieto deti videli umierať človeka s rakovinou plúc,tak by ju už do úst nedali!NIKDY!!!

mini_may

Vysvetlovanie velmi nepomoze;
spoluziakova mama to vyriesila tak, ze ho na posedenie pred jej ocami donutila vyfajcit naraz celu krabicku, a prislo mu tak zle, ze dodnes nefajci.