Panická porucha

lela11

pre foli: velmi by som ti chcela poradit, avsak nepoznam ta ake mas problemy a podobne. Mozem ti odporucit len terapiu u psychologa. Mne to velmi pomohlo, psycholog ma len usmernoval, v podstate to prebiehalo tak ze som mu opisala kedy som mala ataky a ako prebiehli. Potom sme spolu rozoberali co za tym mohlo byt.. Toto uvedomenie si niektorych situacii bolo pre mna zlomove, niektore veci som totiz nijako neprezila a len tak sa potom hromadili v mojom podvedomi. Tiez mi velmi pomohla terapia - imaginacie. Najprv som myslela ze to bude hlupost. ale ono to docela dost pomohlo. S pomocou psychologa sa dostanes do uvolneneho stavu - myslim ze je to hladina alfa - stale sa s tebou rozprava pricom ti povie aby si si predstavila urcite veci, mne to vacsinou hned nabehlo.. boli to take veci ako luka a pod... :) nabiehali mi tam potom aj moji blizky, rozne situacie a prezivala som tam vela emocii, tak viac ako v normal zivote. Niekedy som to nevydrzala a zacala plakat. Potom som tieto predstavy doma musela nakreslit a popisat k tomu o com by to asi mohlo byt, co mi to pripomina z mojho zivota... tieto domace ulohy :) mi tiez pomohli velmi v uvedomeni si niektorych veci ktore som prehliada.. a neriesila. Sebavedomie mi prinavratilo hlavne to ze opat mam kontrolu nad svojim telom a zivotom. Ostatne uz pride same. Este co sa tyka tej terapie, nie kazdy je na to vhodny, psycholog ti urci pre teba najlepsi pristup, terapiu.

frost

Ahojte mam 16 a mam podozrenie za aj ja mam PP no ne ze podozrenie ale asi fakt mam lebo mam aj tie fyzicke priznaky mne sa to zacalo pred rokom ked som nastupil na strednu tiez som mal zachvat ale presiel som tym teraz sa my to zase vracia asi to bude tym pocasim lebo aj minuly rok ma to chitilo v zime a na jar to akosi odislo samo a myslim ze pricina je ta ze vzdy myslim na to ze mam len 16 a to je dost mlady vek a bojim sa co bude ked budem mat viac ako budem zit ci budem mat plnohodnotny zivot atd. lebo viete nikto z mojich kamaratov nieje ako ja a ja sa citim ako nenormalny prosim keby my niekto odpisal a mohol by som sa s nim o tom porozpravat voprd dakujem:-)

foli

alebo aj ostatný mi môžte poradiť, ktorým sa podarilo zo začarovaného kruhu dostať von na svetlo sveta a teraz sa vedia tešiť z každého dňa z každej hodiny z kazdej minúty. Dakujem

foli

lela11: ahoj, môžeš mi dat nejaké rady, aby som sa zbavila strachu, čo vo mne je, vôbec si neverím, bojím sa nastúpiť do práce, lebo chýba mi sebavedomie, a mám z toho depresie. Prosím napíš mi niečo, niečo povzbudivé čo si nadobudla na terapií, aby vstúpil do môjho bezduchého tela život, energia, svetlo, aby som sa nebála pustiť do neznáma aby som bola sebavedomá a energická žena, prosím ,díky.

misula

Ahojte, dlho som tu nepisala. dnes som sa sem len tak prisla kuknut. poviem vam, ja s touto pliagou bojujem uz 5 rokov a je to tazky boj. ked citam ako sa niekto z toho dostal za rok, tak zavidim. choroba mi ovplyvnuje cely zivot. napr. mala som nastupit na super miesto do banky a vsak nemohla osm, lebo uz dopredu som dostala taky strach, ze ma moje zachvaty budu napadat, az som to vzdala. Teraz mam take horsie obdobie, je to mozno aj tou zimou. ale prepadaju ma jemne zachvaty a depresie. takze zase musim navstivit pani doktorku. hadam to zase polavi.

PS: pre jara1. AKo nam tozistili? podla pirznakov, pp. porucha ma vela fyzickych priznakov. clovek am pocit, ze ma rokovinu alebo take nieco a ono to je sposobene zachvatmi. Napr: stianute hrdlo, buchanie srdca, potenie, tras koncati, vnutorny nepokoj, plytke a rychle dychani...atd je toho viac.

Veve

Pre lydiu29 Ďakujem ti za povzbudivé slová :-)Áno v tehotenstve sa to upravuje.Vlastne odkedy som otehotnela žiadne záchvaty-ataky paniky som nemala.Boli len miernejšie. Som rada že čakám bábätko a verím že sa mi to časom upraví.Keď sa budem venovať svojmu malému možno na tieto problémy zabudnem.
Ale všetko chce svoj čas. Teraz sa cítim celkom dobre až na to že bývam častejšie unavená, ale to v tehotenstve tak býva.
Panická porucha nevzniká len tak, musí tam byť nejaky spúšťač.U mňa sa to začalo asi v 19r.kedy som nevedela čo mi je. Asi po dvoch rokoch mi zistili túto chorobu a užívala som aj nejaky lieky.Chodila som aj na terapie u psychologičky ktoré ma tzv.dosť posunuli dopredu.Tam sme pracovali s mojím strachom.Ten strach vo mne ešte ostal ale už ako tak viem s tým robiť. Príčinou mojej choroby boli zlé a nepríjemné zážitky čo som si v destve prežila.Vtedy som sa ešte nevedela tomu rozumne postaviť.Všetko sa to začalo ukladať v mojom podvedomí a raz to už muselo vybuchnúť.
Všetci tí ktorí trpia PP si musia uvedomiť kde sa to u nich začalo alebo čo to vyvolalo.Psychika reaguje s naším podvedomím a od toho sa to všetko odvíja.

zuzanka65

Ahoj Rika, ja som nebrala tie isté ad ako ty, ale tie moje mali dlhodobejší nástup účinku, tak možno tie Tvoje tiež ešte nestihli zabrať. Prečítaj si príbalový leták, či tam nie je uvedené niečo v tomto zmysle. S mojimi ad sa po týždni zvyšovala dávka po 5 mg a aj po mesiaci som ešte mala rozklísané emócie, ale postupne sa dávka upravila tak , aby mi vyhovovali.Každý sme iný a čo zaberie mne, nemusí tebe. Možno treba ešte vyčkať a účinok ad nastúpi a ak nie poraď sa so svojim lekárom, možno ti bude musieť lieky zmeniť, ale nevzdávaj to. Ja som už za tým a je mi fajn aj keď občas ešte riešim nejaké problémy, ale to je v norme. Prajem veľa zdravia všetkým.

RNG

Triticum, rakusky vyrobok(Trazodone) je SSRI typu, tj nedovoluje reabsorbciu serotoninu.
V Nemecku na ten isty ucel predpisuju vytazky z lubovnika bodkovaneho(St John's Wort) s davkovanim 1/2 az 1.5 miligramu aktivnej latky hypericinu.
Serotonin sa da zvysit aj jedenim jediel bohatych na L- tryptophan alebo doplnenim si jeho metabolitom, lepsie absorbovatelnym doplnkom, 5-HTP.
Nedostatok L tryptophanu moze byt sposobeny zlym travenim.