Diabetes mellitus

RNG

Vysoka hladina inzulinu v krvi je spojena s podstatne vyssou pravdepodobnostou rakoviny, to nie je mytus.
Takze radsem menej sacharidov v potrave a menej inzulinu,,nie kvoli vahe, ale kvoli kontrole glukozy.
Uvolnovanie cukru z potravin aj nizko glycemickych je nie celkom predpovedatelne. Niekedy sa to travi dlhsie(menej zaludocnych stiav), niekedy kratsie, takze hladiny glukozy "vandruju"

rené

Hmm... áno, minimum sacharidov, minimum inzulínu. Ja však nemám problém s hmotnosťou a vlastne som ani nikdy nemala. Mám 50 kg, takže sacharidov si môžem dať koľko chcem. Prirodzene okrem rýchlych. Tie si dovolím vtedy ,keď mám glykovaný hemoglobín v poriadku, t.j. pod 7. A ono názor, že čím viac inzulínu, tým horšie, je mýtický. Čím viac pichania, tým sa to viac blíži k funkcii pankreasu. Ja pichám bazál 2x denne a bolus 4x (na každé jedlo), t.j. 6x dodávam inzulín do tela. A keď píšeš o pečeni, kde sa tiež nachádza cukor, je to tak. Objaví sa však v nevhodnú chvíľu. Ak neustriehnem hypoglykémiu, je to protireakcia - čiže hyperglykémia. A to sú tie spomínané hodnoty - napr.30.

RNG

Minimum sacharidov=minimum inzulinu.
Ja som bol dlho na pod 50 gramov sacharidov denne(vyse 3 roky), dnes po ciastocnej regeneracii si dovolim az 100 g denne, a stale hladina sa neblizi k nebezpecnej(pod desat pocas dna)
Samozrejme bez pichania si inzulinu hladinu nikdy nemam nizku. Inzulin sposobi, ze sa bunky otvoria a vyberu cukor z krvi.
Telo je schopne vyrabat cukor zo vselicoho, z bielkovin aj z tukov, takze hladinu v krvi mam vzdy alebo normalnu alebo zvysenu.Pecen je zodpovedna hlavne za vyrobu cukru(glykogen na glukozu), ale cukor na tuk a opacne sa moze odohravat aj na bunkovej hladine.
Keby som intenzivne cvicil(500 kalorii za hodinu= 110 gramov glukozy teoreticky)) mozno by sa mi podarilo zist prinizko. Zatial som si ale nenameral nic pod 5.Zrejme mam zasoby v tele znacne(102 kg) a schopnost vyrabat glukozu z tukov a bielkovin vacsiu, nez je moja spotreba.

rené

RNG, teším sa, že sa Ti darí udržiavať cukrovku "na uzde" :-). Samozrejme, u diabetikov I. typu (aj II.)je veľmi dôležitá životospráva, musí sledovať priajté sacharidy a k nim prispôsobiť inzulín. Znie to veľmi jednoducho, ale v praxi je to dosť zložité. Telo reaguje na všetky podnety - pohyb, predchádzajúca glykémia, psychika atď. Počet jednotiek inzulínu na daný počet sacharidov nemusí byť rovnaký každý deň.A väčšinou ani nie je:-) Priznám sa, ak by sa našiel spôsob, akým by som mohla stimulovať zvyšné funkčné bunky pankreasu, vyskúšala by som to.

RNG

Nuz ja som sa nenechal presvecit, ze nic neexistuje na regeneraciu pankreasu.
Aj pri diabetes 2 je pankreas po case poskodeny.
Normalne vydava pankras denne asi 30 jednotiek inzulinu. Pri diabetes 2 sa snazi vyrobit extra, az 120 jednotiek aby prinutil "necitlive" bunky sa otvorit a absorbovat cukor z krvi. Urcity cas sa mu to aj dari, cim maskuje cukrovku 2, ale v konecnom case sa presili a vtedy jeho funkcia poklesne a cukor v krvi prudko narastie.
Lekari to riesia dodanim extra inzulinu, cim ale neadresuju regeneraciu pankreasu ani pricinu "inzulinovej necitlivosti" tj nahromadene tvrde tuky v bunkovych stenach(lipidy) ktore nedovolia bunkam sa otvorit, cim nevedia prijat cukor z krvi a co je este horsie, nevedia sa ucinne zbavit splodin, co postupne zdegeneruje vsetky tkaniny v tele.
Takze spolocny bod oboch cukroviek je pankreas a inzulin.
Oba typy potrebuju regenerovat pankreas a stimulovat tvorbu prirodzeneho -vlastneho- telesneho inzulinu.
To znizi potrebu externe dodavaneho inzulinu(v mojom pripade som to kompletne odmietol a nahradil regulaciou cukru v krvi pomocou systematickej diety)
Dalej hlavne na diabetes 2(a pomoze to pravdepodobne aj pri diabete 1):
Vyber potravin, davkovanie, glycemicke indexy(na postupne rovnomerne uvolnovanie cukrov do potrebnych hladin v krvi, to vsetko sa da zvladnut disciplinou jedenia a vyberu spravnych potravin(alebo ich foriem).

Na regeneraciu pankreasu som spomenul viackrat prostriedky, ktore som nasiel v literature, je to individualne, niektore mi verlmi nepomohli, niektore ano.
Mam knizku zapisov uz vyse 5 rokov, ktora jasne dokazuje, ze sa mi pankreas regeneruje a dnes mam 1/2 vykyvov aj napriek menej prisne dodrziavanej diete a trestuhodnemu nedostatku cvicenia, co je najlepsi sposob liecby diabetes 2(odcvicenie tvrdych lipidov na spruznenie a schopnost otvarat bunky na prijem cukru a celkove latkovu vymenu)

rené

RNG, samozrejme, že to nezistili. V tom období som bola plná otázok, na ktoré som nedostala odpoveď. Myslím, že jednou z najzákladnejších, ktoré sú potrebné, je odpoveď na otázku, aká bola skutočná príčina vzniku ochorenia. Som totiž presvedčená, že nemôže nastúpiť vhodná liečba, ak nepoznáme príčinu vzniku. Bolo mi však povedané, že mňa neliečia, ale inzulínom ma IBA udržiavajú pri živote. Nuž, bola som v tom období na zrútenie. Môžem však športovať a tak si s malými obmedzeniami vychutnávam život a to je fajn. Stále som však neprestala hľadať spôsob ako to zmeniť..

RNG

Rene, si si ista, ze mas ten patogen, co ti doriadil pankreas zniceny?
Su totiz niektore, ktore sa v tele udomacnia a sice su "potichu" ale nedovolia poriadnu regeneraciu.
Preto som sa pytal, ci zistili vobec co za patogen to bol.

rené

RNG, trochu som sa pousmiala nad mužským oslovením :-) Som žena. Čo sa týka nástupu cukrovky,prišla zo dňa na deň. Jeden deň som bola v poriadku (relatívne) a druhý som ležala na JIS-ke pripojená na infúzie a na inzulínovú pumpu. Preto píšem-relatívne-pretože som mala zdravotné problémy, ktoré lekárka klasifikovala ako zápal močových ciest. Ťahalo sa to celý mesiac a ja som schudla 10 kíl! Bola som veľmi vyčerpaná a bol to pre mňa šok. V tom čase som podnikala a vraj cukrovka nastúpila zo stresu. Neviem... V každom prípade, môj pankreas je nefunkčný. Ale máš pravdu, pár buniek existuje. Funkčnosť je 0,08%

RNG

rene,pokial nemas pankreas amputovany, vzdy sa tam najdu nejake zdrave bunky, ktore sa mozu spravnou stimulaciou rozmnozit.
Vlastne kedy si dostal diabetes 1 a pre co? Niekto ti to zistil, alebo si to zobral ako fakt, ze ti odrazu"sam od seba" zlyhal.
Iste si sa s tym nenarodil, alebo ano?
Pankreas ma aj ine funkcie, predsa ti nezlyhal kompletne, nevytvara len inzulin, ale glucagon a somatostatin.
Okrem tychto hormonov v inej casti vytvara traviace stavy pre zaludok.