Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

panicka porucha?

Príspevok v téme: panicka porucha?
saskia333

ako to zvladnut ale bez liekov???nemam to diagnostikovane ale mam presne tie iste priznaky aj ked diagnozu mam inu bolo mi povedane ze to mam z chrbtice a stresu a mam malu chybicku srdiecka ale to co zazivam je daco nenormalne a ja vobec neviem preco lan mi z nicoho nic pride zle triaska zima nedostatok kyslika bolest na hrudniku a tak ako sa to da dostat do normalu mam 25

petra 76

prečítaj si: Musíme ale povedať, že už podporné rozhovory so skúseným lekárom alebo psychológom často vedú k zreteľnému zlepšeniu úzkostnej poruchy, bez ohľadu na to k akej psychoterapeutickej škole patrí.
Veľký význam tiež má to, čo človek sám robí proti svojim úzkostiam. Najdôležitejším pravidlom je, aby nikdy neutiekol zo situácií, ktoré vyvolávaj úzkosť. T. j., aby sa nevyhol výťahu a nešiel peši, aby sa nevyhol nakupovaniu v supermarkete a namiesto toho nakupoval v drahom obchodíku alebo aby nešiel taxíkom, pretože má strach z cestovania autobusom. Čím častejšie a čím viac sa človek vystavuje takýmto úzkosť vyvolávajúcim situáciám, tým skôr odbúra úzkosť. Určite si to vyžaduje veľké úsilie, aby do takých situácií išiel, keď sa im dosiaľ celé roky vyhýbal.
Ďalej je dôležité, aby si človek pri nástupe panického ataku stále znova uvedomoval, že panický atak nemôže viesť k nejakým škodlivým následkom, strate vedomia, infarktu myokardu atď. Kto má panický atak, môže úplne normálne pokračovať v tom, čo práve robil. Mohol by pokračovať v behu na dlhú trať, hob-ľovať drevo, ísť po schodoch, hovoriť s druhými ľuďmi alebo robiť iné veci!
Panická porucha a agorafóbia sa väčšinou zlepšujú v priebehu rokov. S vekom sa zmierňuje stupeň úzkostnej poruchy. Ľudia, ktorí majú cez 50 rokov, majú celkom zriedka panické ataky (ak, tak len v rámci iných psychických ochorení). To znamená, že aj čas lieči túto poruchu. Predsa ale by sa nemalo čakať, ale vyhľadať lekára alebo psychológa a dohodnúť sa na liečebnom pláne.
Odporúčané informácie pre pacientov U. Trenckmann B. Bandelow preložil a doplnil J. Hašto Psychiatria a psychoterapia O Steinkopff Verlag, Darmstadt 1999 C Vydavateľstvo F, Trenčín, 2005