žihlavka po uziti lieku

Príspevok v téme: žihlavka po uziti lieku
Kiwiak

Co urobit ak clovej ma zihlavku, resdp.alergiu po nejakom lieku.Lieky uziva viac:Diaprel, corvatom,verospiron, plavixquamatel,preductal,monotab 20 ,furosemid.vysadeny bol anopyrin a actiferin.obtiaze pretrvavaju, podla kardiologa len stacilo dat prec anopyrin a actiferin.co dalej?
--------------------
Urtikária - žihľavka www.zdravie.sk

Lolka

Mechanizmus vzniku.

Stimulácia mastocytov s následným uvoľnením niektorých látok - tzv. mediátorov z granúl týchto buniek sa považuje za príčinu vzniku žihľavky. Najdôležitejšiu úlohu pritom hrá histamín, ktorý je deponovaný v mastocytoch a nespôsobuje v zdravom organizme žiadne vedľajšie účinky. Ak však v dôsledku dráždivého podnetu dôjde k jeho vyplaveniu, je zodpovedný za pretrvávajúce svrbenie a vznik pupencov - urtík. Je veľké množstvo faktorov, ktoré môže spôsobiť vyplavenie histamínu. Patria k nim lieky, potraviny, pele, poštípanie hmyzom ale aj vlastné bielkovinné látky.

Lolka

žihlavka patrí k najnepríjemnejším kožným ochoreniam. Približne 15-20 % obyvateľstva prekoná aspoň raz v živote epizódu žihľavky, pričom sa rozlišuje medzi akútnou a chronickou formou. Akútna žihľavka trvá niekoľko hodín až približne 6 týždňov. Chronické ochorenie trvá niekoľko mesiacov až dokonca rokov. Približne u troch štvrtín postihnutých sa napriek intenzívnej snahe nepodarí príčinu zistiť. Preto je naším cieľom u postihnutých pacientov pomocou praktických rád a niekoľkých pravidiel podstatne zlepsiť kvalitu živoat.

Lolka

Ak sa ani podrobným vyšetrením nepodarí zistiť vyvolávajúcu príčinu riaďte sa okrem užívania antihistaminika nasledujúcimi radami:

Používajte pri sprchovaní a kúpaní len vlažnú vodu, pretože horúci kúpeľ zvýrazňuje svrbenie.

Vynechajte zo stravy potraviny a potravinové články s obsahom farbív a konzervačných látok, (všímajte si dobu trvanlivosti/ prípravky s dlhou trvanlivosťou obsahujú vačšie koncentrácie konzervačných látok, napr. sladkosti.

Uprednostňujte potraviny bez konzervačných a doplňujúcich prísad.

Uprednostňujte čerstvý chlieb bez konzervačných prísad pred porciovaným trvanlivým chlebom.

Spomedzi cestovín najvhodnejšie sú pšeničné cestoviny bez vajec a sušených vajec.

Krupica, proso, ryža ako aj ryžové oblátky nepredstavujú problém a mali by sa podávať len posolené.

Z tukov používajte len maslo alebo za studena lisované oleje. Karotin prítomný v masle podľa doterajších skúseností neohrozuje úspech Vašej diety.

Mliečne produkty ako čerstvé mlieko, čerstvá smotana, prírodný jogurt (jogurt bez prísad/ nekorenené čerstvé syry môžu byť zahrnuté do Vašej diety. Zrelé syry, ovocné jogurty z diety vynechajte.

Doporučuje sa čerstvé maso pre menší obsah histamínu. Salámy, korenené masové prípravky a hlavne tuniaka, ktorý je bohatý na obsah histamínu zo stravy vynechajte.

Zelenine nestojí nič v ceste. Ale aj tu sa bohužiaľ vyskytujú výnimky ako napr. paradajky, hrášok, huby, špenát, olivy, paprika a kyslá kapusta.

Konzumácia ovocia pre vysoký obsah ovocných a aromatických kyselín sa nedoporučuje.

Ako koreniny sú vhodné len soľ, cukor, pažítka a cibuľa.

Ako nápoje sa osvedčili minerálne vody, čierny čaj a káva.

Pre alkohol vo všeobecnosti platí striktné nie, podobne pre šumivé a zvlášť červené vína.

Lolka

cudné, ze ti nedala o tom informácie, ak mas tu zihlavku. napísem dalej akými radami sa ma riadit pri zihlavke.

Lolka

Zihlavka ma tri podstatné príznaky. Prvým prejavom je pupenec s obkolesujúcim zacervenaním zvaný pomfus. Takáto reakcia vzniká aj pri kontakte so zihlavou. Dôlezité je, te v tomto prípde sa nejedná o alergickú reakciu, ale o priamu nespecifickú reakciu na zihlavu. V protiklade k tomu existujú aj alergické formy zihlavky. Druhým nepríjemným príznakom je svrbenie. U kazdého je tento príznak pocitovany inak. Niektorí sa stazujú na pichanie, iní udávajú pálenie, štípanie alebo dokonca šteklenie. Svrbenie sa zvýrazňuje vo večerných a nočných hodinách, zvlášť pri prehriatí organizmu. Preto je dôležité sa vyhýbať teplu a horúcave. Posledným príznakom je prchavosť prejavov, to znamená že koža v priebehu niekoľkých minút až hodín nadobúda znovu normálny vzhľad.

mary_anne

takze je mozne, ze nemam zihlavku? lebo vtedy kozna mi povedala, ze to je asi zihlavka. no dalej ma neliecila... a citala som, ze moze byt neliecena zihlavka velmi nebezpecna.. (?)