Zhoršený zrak

Príspevok v téme: Zhoršený zrak
michal99

Dobý deň,
mam 14 rokov od 11 sa mi dosť zhoršuje zrak, už mám cez -2.0.
Chcel by som sa opýtať, čo môžem robiť preto, aby sa mi zrak zlepšil, poprípade nezhoršoval.

Môže to byť preto, lebo väčšinu času trávim pri počítači, hoci mám LCD monitor ?
Niekde som čítal, že to môže byť tým sústredením na jeden bod a nedostatok žmurkania.

A ešte kedy mám nosiť okuliare ? Stále, keď môžem, al. len vtedy, keď potrebujem ?

Ďakujem za odpovede.

age44

nie, to sa neda tak povedat,skor si mal predispoziciu a kazi sa hlavne dlhodobou blizkou pracou - t.j. pisanie, kreslenie, praca s pocitacom, sledovanie televizie a pod. dostatocnym prisunom vitaminov a obcasnym prepinanim zraku do dialky pri blizkej praci sa da ciastocne spomalit vyvoj kratkozrakosti.
hlavne sa priprav na to, ze ked teraz trochu rychlejsie porasties do vysky, predlzi sa ti aj ocna gula a tak ti porastu aj dioptrie o cosi viac. ale v obdobi rastu je potrebny zvyseny prisun vitaminov, najlepsie v zivej zelenine a ovoci.

age44

no urcite vitaminy, vitamin A, ale tym by si sa mohol predavkovat, tak najlepsie jeho provitaminy, beta-karoten, lutein. alebo v prirodnej forme - cucoriedky, mrkva a pod.

age44

michal, priprav sa na to, ze sa ti este zrak zhorsovat bude. ked rasties, rastie aj ocna gula a cim je vacsia, tym je silnejsia kratkozrakost (lebo obraz je tym vudialenejsi od sietnice). takze ci chces alebo nie, este ti nejaka dioptria pribudne do cca 18 az 20 rokov, kym sa zastavi rast.
to, ci nosis okuliare alebo nie, nema vplyv na vyvoj kratkozrakosti. ma to vplyv len na tvoje momentalne videnie, ci nevidenie. zaraz vsak budes musiet nosit okuliare stale, pretoze pri -2 D to uz nie je bohvieco.
ak ti nevyhovuju okuliare, mozes skusit sosovky, alebo v dospelosti operaciu laserom.

RNG

Pocitac a televizor su zabijace zraku. Hodiny sa uprene pozeras do tej istej vzdialenosti a ocne svaly strpnu a cirkulacia v ociach sa zhorsi a postupne degeneruju.