Chorý vtáčik - korela

Príspevok v téme: Chorý vtáčik - korela
korela

Mám,korelu a uz druhý deň ani nepípla. Vždy si spieva a je veselá. Včera moc zvracala a nebola ani na bydielku. Sedela na dne klietky a vkuse pila. Večer mala hnačky. Je uplne ticho a cely deň spí. Nemyslím,že by niečo zledla ked bola vonku z klietky,skôr to je nejaká viróza,alebo bolo niečo v krmive. Ako jej pomôcť? V okolí 150km nie je žiedny veterinár,ktorý rozumie operencom.

Deria

...a zetor, daj vediet!
bingham, nakolko mam uz roky vtakov, ktorych nikto nechcel alebo najdencov, co "nepotrafili domov", prisla som do styku aj s chorymi, ci starymi tak som bola nutena zistovat kopu veci okolo ich zdravia, ci chorob. momentalne mam 6 anduliek, 3 kanarikov a 2 zebricky.

Deria

vezmi vtacika opatrne do ruky a pozri, akej farby je ten nador. ak ma pod kozou take zlte zfarbenie, tak to bude pravdepodobne tukovy nador. najlepsie to uvidis, ak mu lahko rozfuknes na tom mieste perie. inac, ako sa chova, zerie? mas pocit, ze jej to prekaza? keby jej to rastlo smerom dnu a tlacilo na niektory z organov, bol by problem väcsi.
mal by to vidiet veterinar ale taky pre operencov. ja nezijem na sk, tak ti v tom neporadim. ale pozri na forum PARROTCLUB, kde ti urcite aj v tom poradia. jedna moja andulka ma tiez tukovy nador. zmiernujem homeopatiou jeho rast, zatial to je uspokojive.

ZETOR

PROSIM pomôžte mi mam korelu a ma nador pri ritke a ma ho velky čo s tym prosim robit len nech mi nemrie pomožte mi prosim :( !!

bingham

deria sa mi paci ako sa staras o zvierata...je vidiet ze sa vyznas....a hej suhlasim musia mat vela volnosti...ja som mal andulku a dvierka mala stale otvorene - lietala kade tade :)

Deria

keby ho svrbela pokozka, tak by sa v kuse pucoval, skriabal a nie skriekal. tak samozrejme smutil, ked stratil kamaratku. preto mu dopraj aspon viac volnosti, teda lietania. neviem, ako dlho mal pri sebe tu novu korelu ale aj vtaci potrebuju cas, aby sa spamätali zo straty partnera. noveho partnera akceptuju prve dni len zriedka. idealne je, ked maju vela slobody a volnosti, vtedy sa aspon nebiju a zoznamenie/zvykanie prejde bez problemov.
v case kurenia treba castejsie ale kratko vetrat. ovocie a zelenina su vecou navyku. u mojich tiez trvalo, kym isli na mrkvu. dnes ju miluju. mozes skusit tiez uhorku, cukinu, melon, banan, jahody. dalej salat, mozes dat aj pupavu, zihlavu, spenat, ci mrkvovu vnat. moji maju kazdy den nieco ine. dolezite je vsetko dobre poumyvat pod tecucou vodou a servitkou presusit. nic nesmie byt striekane! a s piskotami opatrne, nedavaj mu ich casto, ani tie sladke tycinky pre vtakov. cukor nie je zdravy.

maťulko

Deria vďaka.Blízko radiatora nie,máme podlahové kúrenie.Má tam sépiu,aj piesok.Jablka sa ani nedotkne,mrkvu tiež nechce.Okrem zrna má rád iba piškoty.Vodu pije máličko.On je taký čudák.Mal veľmi rád samičku kanárika,najskôr bývali vedľa seba v klietkach.Púšťala som ich občas prelietnuť a vždy zakotvil na jej klietke,spieval jej.Tak sme ich dali do jednej klietky,no nerozlučná dvojica.Veľa ľudí sa čudovalo že ju nezabil.Minulý rok zomrela a on chudák žialil.Dala som mu do klietky andulku.Cha...tá sa mu nepáčila,odvtedy začal vlastne s tým škriekaním.Tak sme ho nechali samého.Ale bolo mi ho ľúto,keď som videla aký bol rád,keď mal tú kanáricu.Tak som mu kúpila samičku korelu.Škriekanie obmedzil,ale nie veľmi.Rozýšľala som,či ho náhodou nesvŕbi pokožka,pod tým škaredým perím a či neškrieka preto.

Deria

aha a co je dolezite: dbaj na to, aby nebolo v izbe prilis teplo a suchy vzduch, ked sa kuri! dolezite su preto odparovace. teplota by mala byt tak 20-22 stupnov. a vodu nielen na pitie ale aj na kupanie davaj denne, bez ohladu na to, ci sa kupe.

Deria

matulko, nemas klietku blizko radiatora? pozor na to! klietka nesmie byt blizko radiatora, ci okna, kde v zime taha, pretoze aj sebemensi prievan, ci rychle striedanie teploty by mu mohlo uskodit. klietka nema byt tiez nizko ale cim vyssie, tym lepsie. mam uz roky rozne vtaciky ale nemala som pripad, aky opisujes. mozno pelichanie? hm ale trosku divne. mozno mu nieco chyba. davas okrem zrna aj ovocie alebo zeleninu? napr.uhorku (dobra na rast peria), mrkvu, jablko, atd? ma sepiu, kalk, ci vapnik, piesok? pozri si na internete vyzivu pre papagajov, lebo ta je hlavne u vtakov dolezita. a mozes tiez mrknut na to forum, co som tu nizsie spominala.

Deria

rumpel, musis ist s nou veterinarovi ale zisti si, ktory sa trochu vyzna v exotoch, lebo takych je malo. a pozoruj ju, ci moze vobec jest! inac, existuje forum PARROTCLUB, diskusia o papagajoch, kukni tam, najdes tam aj skusenych chovatelov, ktori ti mozno poradia pripadne aj dobreho veterinara, pretoze vtactvo je veda sama o sebe, to nie je pes alebo macka.

maťulko

Zdravím vás.Mám korelu,samčeka.Každý rok ,ako sme začali na jeseň kúriť,tak som na ňom spozorovala ,že sa jeho krásne perie menilo na páperie.Krásne perie mal znova keď sa prestalo kúriť.Nechcel sa kúpať,ale keď sme mu dali do klietky samičku a tá sa kúpala,začal sa kúpať aj on.Vtedy sa mu perie rýchlejšie dalo do normalu.Ale po tejto sezóne perie zostalo páperím a celé dni škrieka .Viete mi poradiť ako mu pomôcť?
Ďakujem.