Laserova operacia oci - uz coskoro

Príspevok v téme: Laserova operacia oci - uz coskoro
majka_

V piatok idem na laserovu operaciu oci. Viem, ze uz tu bolo dost vela tem otvorenych tykajucich sa operacie. Ale ja by som chcela vediet nieco ine: Ako to vsetko prebieha od doby, kedy tam pridem az do doby, kedy bude po operacii? Cize mam namysli vsetko. Viem, ze je to ambulantny zakrok. Ako dlho to vsetko trva? Budem operovana metodou PRK. Ale to je myslim jedno, nie? Ved laser ako laser... Ci nie? Viem, ze pri PRK je dlhsie hojenie rany. Co budem citit? Nie je problem udrzat oko otvorene pocas operacie? Predpokladam, ze uspana nebudem, ale oko umrtvene mat budem. Picha sa nejaka naladovka (oblbovak) ako pred hocijakou inou operaciou? Ake to vsetko je? Proste cely postup...

mata.cork

caute:)nebojte sa operacie,je to trocha neprijemne,ale ten pocit zdravych oci je nieco neuveritelne,je to zazrak,bola som na operacii pred 5.rokmi,a som stastna,ze som prekonala strach,stoji to za to,vela stastia prajem,Mata.

ocka

janka 3 su aj ine moznosti operovania kratkozrakosti.ja mam vysoke dioptrie,a nemozem mat laserovu operaciu, lebo mam zmeny na sietnici.ja rozmyslam nad voperovani umelej sosvky,ale su tu rizika.podstata je,ze ti nechaju tvoju sosovku v oku a pred nu/alebo zanu/?ti voperuju specialnu vnutroocnu, ktoru ti specialne vyrobia v Holandsku.caka sa asi mesiac na tu soosvku.avsak su tu rizika spojene s touto operaciou, ako napr.vnesenie in fekcie/ak je vazna a nezvladnutelna antibiotikami hrozi ze prides o zrak alebo dokonca oko,takisto moze dosjt k poraneniu pri operacii alebo k zlemu upevneniu vnutroocnej ssobvky.ale vidim v tom zmysel u ludi co maju velmi vysoke dioptrie a netoleruju ani sosvkya nemozu mat ani lasikovu operaciu.

janka3

jaj to je uz na mna vela, takato komplikovana operacia. Asi to riesit zatial nebudem a spolahnem sa predsa len na sosovky :)

age44

janka, ani novy pristroj nepomoze - musis zvolit inu metodu. pretoze aj ten super pristroj by zas musel len skratit ocnu gulu, ktora je u kratkozrakych prilis velka a tak obraz dopada pred sietnicu. ta spominana metoda je - dat si implantovat vnutroocnu sosovku. vyoperuju ti tvoju vlastnu a voperuju umelu, s potrebnou silou, takto je mozne operovat aj ludi s omnoho vyssou kratkozrakostou (lasik, lasek a prk sa robia do cca 6 az 7 dioptrii, prave kvoli hranicnej hrubke rohovky). skus sa zamerat na takyto typ operacie. byhodou je, ze sa sosovka da v pripade potreby vymenit, nevyhodou, ze je omnoho drahsia ako laserove operacie. a to je prave dovod, preco sa taketo operacie bezne nerobia. neviem, ci sa prevadzaju taketo operacie na slovensku, ale v cechach urcite. cena je cca 30 tisic ceskych korun za jedno oko.

janka3

dakujem za odpoved, no co mi uz ine zostava ako tie sosovky :( a hadam do par rokov vymyslia nejaky novy super pristroj aj pre pacientov s ultra tenkymi rohovkami :)

majka_s

age: teraz neprecitam posledny (najmensi riadok). vidim ho, ale precitam len niektore pismena, ale niektore mi splyvaju... ale zlepsuje sa to, lebo po operacii som nevidela ani to :o).
no je mozne, ze som zbytocne nosila o jednu dioptriu viac. ide o to totiz, ze ked som nosila -7,0 tak ma dost bolela hlava a vies, co mi doktorka povedala? ze to suvis s vysokymi dioptriami nema vobec, ale moze za to moj zdravotny stav (Myopatia - ochorenie svalov). citala som, ze pri tejto chorobe moze dojst k zhorseniu zraku. ale niekomu sa zrak zhorsuje aj bez zdravonych problemov. a ked som sa pytala neurologicky, ci to bude mat suvis (teda choroba a operacia), povedala mi, ze nebude... ale beriem to tak, ze keci mojej byvalej ocnej lekarky uz neberiem vazne.

janka: ked som ja isla na operaciu do Kosickeho excimera, povedal, ze musim splnat u nich 2 podmienky: dioptria najviac do -6,0 (ak by som mala -7,0, tak by ma este operovali no...) a hrubka rohovky min. 620 mikrometrov (ci aka je to jednotka). povedal, ze ta druha podmienka je vaznejsia. ak by som nemala aspon 620 hrubu rohovku, nebude ma operovat. a myslim, ze taky postup neni len v Kosiciach. Ja som mala hrubu rohovku 623 (PO) a 629 (LO). takze nebol problem. ja byt na tvojom mieste, ostavam pri sosovkach. ja som sosovky nosit nemohla - drazdilo mi to oko. a ked som sa dopocula, ze na operaciu mozem ist, tak som sla. okuliare by som ani ja uz nechcela :o)

age44

majka, inak tie optotypy su robene na citanie zo vzdialenosti 5 metrov, ale to nemaju asi nikde, este aj v nemocnici na ocnom odd. mali asi 4 metre. a teraz precitas aj posledny riadok pri kontrole? lebo potom je to divne, ze si nosila mozno par rokov zbytocne o jednu dioptriu viac....
mne vychadza zhruba rovnako vsade, asi na troch miestach robene.
janka, pokial ja viem, hrubka rohovky sa pocas zivota nezvykne menit. ak mas vela dioptrii, treba ti odobrat vacsiu hrubku rohovky. teda ak ju nemas dostatocnu, mohli by ti max. znizit pocet dioptrii. ale to ti je potom skoda dat si babrat do oka.

janka3

ahojte chcem sa spytat, ak mi niekto vie poradit..ja som bola cca pred rokom na vysetreni v Cornea, kde ma odmietli operovat, lebo nemam dostatocnu hrubku rohovky. Som z toho zufala, lebo strasne dlho som sa na to odhodlavala a ked uz som sa konecne videla bez okuliarov a sosoviek, bac. Mam silne dioptrie a velmi rada by som sa ich zbavila. Myslite ze je nejaka moznost, ze by sa mi to s tou rohovkou upravilo, aby ma mohli operovat alebo mam skusit niekde inde ist na vysetrenie? bola som v Cornea BA.

majka_s

ahoj age, teraz po operacii sa citim celkom dobre. zajtra bude mesiac po tom, co som bola operovana (14. decembra). teraz po mesiaci sa obcas stane, ze ma zacnu boliet oci. pred par dnami som bola na kontrole s ocami a celkom som nepochopila lekarku, co povedala ohladom "sietky" v oku (ze bud sa mi vytvorila nejaka jemna sietka na ociach alebo tam po operacii uz bola...). ale povedala, ze je to normalne a dala mi kvapky DEXAMETHASONE, o ktorych povedala, ze zvysuju dost ocny tlak a ze sa nesmu pouzivat dlho (najviac mesiac). neviem celkom, co je to ten ocny tlak, ale ak je to to, co v oku citim, tak ma kratko po nejakej zatazi zacnu oci boliet. a taky neprijemny pocit mam v ociach... fakt je to asi ten tlak :o).
dioptrie mi zistoval normalne - citala som na svetelnej tabuli. vsimla som si, ze som sedela pri tej tabuli mozno o 0,5 m blizsie nez u mojej byvalej ocnej lekarky. ta tabula bola odo mna vzdialena asi na 2,5 metra. takze ocny lekar mi nameral -6,0 dioptrie obe oci a ocna lekarka, ku ktorej som chodila mi namerala -7,0 obe oci. ale ja si myslim, ze pravdu mal lekar, ktory mi nameral tych -6,0, pretoze ked sa pozriem z okna bytu von, tak vidim velmi dobre na dialku. na blizko (teda na PC) je to omnoho lepsie, len teraz, ked beriem tie kvapky, tak ma oci zacnu boliet. ale po oddychu a zmurkani je to lepsie. ale este to neni dokonale. este sa to vsetko zlepsuje a na dalsiu kontrolu idem 29. januara. tak uvidim, co mi povie. oci mi merali aj pred operaciou a ked pridem na kontrolu, tak zakazdym citam na svetelnej tabuli pismena, aby lekarka vedela, ako na tom oci su. viac ti budem moct napisat az po tej kontrole na konci januara.