Epilepsia

Súvisiaci obsah

maximo46

nikdy neotvárajte a ani nevkladajte nič do úst keď má záchvat !!!!!! epileptika otočte na bok aby mu počas záchvatu nezapadol jazyk, odstránte všetky predmety ktorími by si mohol ublížiť a čím skor privolajte pohotovosť

trinity

naozaj sa NEMAJU otvarat usta a uz vobec nie tam vkladat ruky!!! iba ak by naozaj zapadol jazyk. a v tom pripade existuje na to taka mala gumena vecicka, ktora sa da volne kupit v lekarni. Neviem ako sa to vola, ale isto vam poradia. prave som sa vratila od neurologicky, ktora mi to vysvetlovala. A este mi povedala, ze sa ma do konecnika dat diazepam. je to len na lekarsky predpis. je to preto, aby ustupili krce.

andula

Ahoj Renatka, myslím si, že aj leto aj zima majú svoje riziká. V lete si však treba chrániť hlavu klobúčikom a zdriavať sa hlavne v tieni, a v zime je zase deprimujúce obdobie,a hlavne málo svetla. Ja som začala záchvatovať napr. až keď som bola druhýkrát tehotná. Dovtedy nič. Myslela som si, že sa mi zbláznili hormóny. Ale záchvaty postupne silneli aj po pôrode. Teraz 27.12. som mala záchvat počas spánku po troch rokoch. Myslím si, že to spravila zmena liekov z Trileptalu na Depakine Chrono alebo sviatočný stres. EEG mám v poriadku, lebo asi pred 2 týždňami som volala o výsledky. Mozgu jednoducho nerozkážeš. On skôr riadi Teba. Súhlasím so zmenou stravovania. Keď som ešte bola na MD, dala som si na diétach viac záležať. Ale keď už chodím do roboty, nemám toľko času a flákam to. Tiež mám dve deti, takže zaberajú dosť času. Starší je veľmi silný alergik, takže aj s varením je to u nás hrôza. Našťastie mám rodinu, ktorá stojí stále pri mne. A to som chcela byť za každú cenu samostatná, keď som sa v roku 1999 vydávala...

Vlastne ma napadla otázka, či si niekto z epileptikov počas dňa zdriemne. Ja mám strach a možná tá hrozná únava mi vyvolala záchvat. Ďakujem. Prajem pekný slnečný deň. Andula

renata 111

Ahojte, myslíte si, že sú záchvaty častejšie cez leto, kedy sú vysoké teploty alebo cez zimu? Vďaka za odpoveď Renata

jančura

ja som tiež epileptička.IFKA asi celkom vystihla ako pomôcť chorému.Naozaj pokiaľ nejde o zapadnutý jazyk,tak len prečkať a dávať pozor aby sa postihnutý nepoudieral o niejaké predmety.Naozaj zachovať klud a pokoj aj keď viem,že pre svedka je to ťažké,ale keď postihnutý vníma počuje čo sa deje,tak ho to ešte viac stresuje a on sa musí hlavne popasovať so záchvatom,aby ustúpil a nie počúvať ešte plače zúčastnených.Viem to so svojej skúsenosti

sue254

pekna blbost ye newkladat nist do ust ani neotwarat...strcte mu ceruzku alebo nieco take medzi zuby,lebo mu moze zapadnut jazyk alebo si ho rozhryznut...

Valk

v ziadnom pripade nepchat ruky do ust, epileptik pri zachvate by mohol zahryznut zubami do ruky. otvorit nasilu usta len v pripade, ze mu uz zapadol jazyk a dusi sa. inak polozit na bok, do stabilizovanej polohy a pockat kym zachvat prejde.