Očný tlak

asteri

aduliena GDx robia napr. aj v martinskej fakultnej nemocnici. tam potrebujes mat odporucanie lekara, za vysetrenie sa vsak neplati. v sukromnych zariadeniach, ako je napr, centrum mikrochirurgie oka si samoplatca, takze ti urobia radi vysetrenia podla tvojho zelania, aj bez odporucania.

aduliena

Takže hrúbku rohovky si môžem dať zmerať len v KE alebo v BA? Inde pracoviská nie sú? Musím tam ísť na odporúčanie lekára?

slovacik

Dobrý deň, ako napísal asteri. Ja som bol v Košicach na GDX v centre mikrochir. oka a na HRTII chodím do Fakultnej nemocnice do Glaukomovej poradne. Kontrolné vyšetrenie GDX mi už robili 2x zdarma tak si myslím že tých 1500sk pre zdravie sa dá zvládnuť

dana71

Chcela som sa opýtať "slováčik",kde robia vyšetrenia GDX a HRT2? Ja som bola u očnéj,ja mám očný tlak 17.Neviem z čoho to moja dcéra má. Aj doktorka mi povedala,aby som jej dala urobiť to vyšetrenie GDX,že vraj to robia len v Bratislave.Dá sa tam objednať?Ďakujem za radu.Dana

slovacik

Dobrý deň, ja som si kvapkal kvapky neviem presne ale asi 8 rokov? A úplne zbytočne dokedy som nezmenil očnú lekárku po čítani odpovedí dr. Hycla. Po zmeraní hrúbky rohovky a vyšetrení HRT2, GDX som už asi 1,5 roka bez kvapiek. Tlak mám okolo 22 ale hlavne HRT2 je bez zmeny.

asteri

preto sa pytam aky mala tlak - 24 je mierne zvyseny, hranicny je 21. preto moze ist prave o to, ze ma dcera hrubsiu rohovku a tym falosne vykazuje vyssi tlak. bolo by dobre zmerat hrubku rohovky, resp. urobit vysetrenie zrakoveho nervu (ocneho pozadia) s urcitym casovym odstupom, aby sa zistilo, ci zvyseny vnutroocny tlak sposobuje zmeny v terci zrakoveho nervu.
praca s pocitacom neovplyvnuje nijako tento problem, pri zvysenom VOT nie su ziadne obmedzenia, okrem rezimu kvapkania kvapiek na znizenie tlaku.
tak vam drzim prsty, aby to bol ten lepsi pripad, aj ked ani to kvapkanie nie je ziadna tragedia. pri tomto ochoreni je problem hlavne v tom, ze ak sa zisti prilis neskoro, moze byt uz natolko poskodeny zrakovy nerv, ze je uz pritomne obmedzenie videnia, hlavne v periferii.
budte radi, ze sa na to prislo skoro, a zodpovednym pristupom sa vlastne ochorenie ani neprejavi.

dana71

Ďakujem asteri za odpoveď.5.3.2008 mala očný tlak 24toor.Už to má od januára stále rovnaké.Dosť času trávi pri počítači,či aj to nemá vplyv na oči.Doktorka jej nedala žiadne kvapky len chodíme na kontrolné merania.Až 17.4.2008 ideme na ďalšie vyšetrenia do nemocnice.Dana71

asteri

mali by ste nechat dcere zmerat hrubku rohovky, ako odporucal slovacik, vela ludi sa lieci na zvyseny vnutroocny tlak a pritom vyssie hodnoty vychadzaju kvoli hrubsej rohovke. aby si nemusela od 13 rokov zbytocne kvapkat kvapky. inak, ak je to skutocne ono, tak terapia je len dvojaka, v urcitych pripadoch operacia, kde sa umozni odtok vnutroocnej tekutiny, alebo dozivotne sledovanie a pravidelne kvapkanie kvapiek na znizenie VOT. mimochodom, ako vysoky tlak mala dcera namerany?