PREDLŽENA MATERSKA ?

Aťa

Senora, pri posúdení zdravot. stavu Tvojho dieťatka požiadaj o vydanie preukazu ZŤP-S s doprovodom! Nástoj na tom doprovode.A ďalej Ty môžeš požiadať o: 1.)príspevok za opatrovanie blíz. osoby, 2.) opatrovatelskú službu, 3.) Asistenčnú službu,...jedno z toho pre choré dieťa. Ďalej môžeš požiadať o kompenzačné príspevky. Ivetka, podľa zákona ...o prehodnotení zdravot. stavu má rozhodovať posud. komisia a lekár má mať iba poradný hlas. Seňoru by mali predvolať aj s dieťaťom, spísať zápisnicu o zdr. stave a problémoch dieťatka a na základe týchto skutočností rozhodnúť.

senora

Zistili jej to,ked mala pol roka.Preto mi bola do 5 rokov predlzena materska a aj platena.Potom som musela zhanat behat co dalej.Tiez sa nemoze namahat a veci podobne,takze preto mi schvalili prispevok za opatrovanie.Schvaluju to vacsinou na 2 roky.

iveta

Ahojte,
v prípade predĺženej rodičovskej dovolenky asi treba rozlišovať, či je dieťa zdravé alebo nie. Pokiaľ je zdravé a matka sa rozhodne, že s ním ešte zostane doma, príspevok nedostáva, myslím, že štát za ňu platí len odvody.
Ale pokiaľ je dieťa choré, dá sa to vybaviť ako som už písala.
SENORA, predpokladám, že Tvoja dcérka má od narodenia problémy so srdiečkom. V tomto prípade je to iné. Vás volajú na posudkovú komisiu, aby posúdili jej stav na % postihnutia.
Môj syn bol zdravý, jeho chorobu mu diagnostikovali v apríli t.r. a keďže sa nemôže namáhať, resp. behať a skákať a nemám ho s kým nechať, musela som vystúpiť z roboty a opäť nastúpiť na rodičovskú dovolenku, lebo táto choroba sa lieči 2 - 3 roky. Rodičovský príspevok mi priznali a bude mi vyplácaný pokiaľ syn nedovŕši 6 rokov.

senora

IVETA... mam /8rocne dvojicky,z toho jedna ma vazne problemy so srdieckom.Nas na posudkovu predvolali,ked dovrsila 5 rokov,lebo dalej mi nemohla byt vyplacana materska.Isla som na posudkovu komisiu,kde vsetko podrobne zistovali,rozsah choroby,diagnozy... podla toho ohodnotili na kolko % je jej postihnutie a potom rozhodli ci budem poberat prispevok alebo nebudem.Teraz v auguste mi to konci a predvolali ma znova na posudenie.Takze v pondelok idem a zasa budem cakat ci schvalia alebo nie.Ja len dufam,ze ano lebo nemoze chodit do druziny,namahat sa,pri zvysenej teplote hned antibiotika,berie denne lieky na srdce. atd atd.Ked nie,tak neviem... po 9 rokoch musim ist do prace alebo si najst niekoho k detom.Samu by som ju nenechala,aby sa jej nedajboze nieco nestalo.Som na ne sama,takze bude to zaujimave.

senora

Ved som napisala,ze neni platena.Maju ju platene len slobodne mamicky.Ale ked je dieta chore nejako,vtedy treba posudkovu komisiu!

sima26

ahojte,mam 4,5 rocneho syna,je zdravy a bez problemov mi predlzili matersku dovolenku do jeho piatich rokov.je to neplatene,takze dostavam len pridavky.a ziadna posudkova komisia.len vypisat ziadost o predlzenie materskej a hotovo!

iveta

Ahoj,
s vybavovaním predĺženej "rodičovskej dovolenky" mám osobné skúsenosti, takže dúfam, že Ti pomôžem.
Podľa zákona o rodičovskom príspevku (č. 280/2002 Z.z. § 3 odst. 1a) máš nárok na rodičovský príspevok, pokiaľ sa staráš o svoje dieťa, ktoré má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav. Tento nárok máš iba do 6-teho roku dieťaťa.
Musíš ísť na príslušnú pobočku Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v mieste trvalého bydliska. Tam si vypýtaš žiadosť o poskytnutie rodičovského príspevku. K žiadosti sú rôzne prílohy, ktoré musí vyplniť pediater, odborný lekár atď. Ak bolo dieťa v nemocnici, treba priložiť kópiu prepúšťacej správy, kópiu rodného listu dieťaťa, čestné prehlásenie, že počas poberania rodičovského príspevku sa bude o dieťa starať jeho rodič. Pracovníčka na úrade by Ti mala k tomu povedať viac. Oni to potom posielajú na posúdenie posudkovému lekárovi. Domov Ti príde odpoveď, či Ti priznajú príspevok alebo nie (podľa zákona majú na to čas 30 - 60 dní).
Ja som to vybavovala v máji, takže mám to ešte v pamäti. Mne príspevok priznali (môj syn má 5 rokov, od mája musí chodiť o dvoch barličkách, nesmie behať, skákať. Do škôlky ho nemôžem dať lebo kto mi zaručí, že bude v kľude). Kvôli tomu som musela vystúpiť z roboty a jediná možnosť bola nastúpiť opäť na rodičovskú dovolenku a požiadať o príspevok.
Teraz reagujem na to, čo Ti napísala "senora" - na posudkovú komisiu nás vôbec nepredvolali, posudkovému lekárovi stačilo to, čo do žiadosti napísal pediater a odborný lekár.
Dúfam, že Ti to pomôže a že ti ten príspevok priznajú.

senora

Materska sa da predlzit,ale neni platena.Iba slobodnym mamickam alebo tym,ktore maju nejako postihnute alebo tazko chore dieta.Treba ist na socialku a povedat co a ako.Ak je chore,treba dat ziadost,pozvu si ta na posudkovu komisiu a bud schvalia alebo nie.Su uz teraz na to dost prisny,takze to neni take lahke.