Mam narok na matersku?

macka26

narok na materske/ 6 mesiacov/ vznika , ked pred nastupom na matersku pracujete 270dni nepretrzite... vtedy sa vam vypocitava adekvatnym pomerom z vyplaty... inak ak ste predtym nepracovali alebo dostudovali , tento narok nemate a dostavate po celu dobu rodicovsku...

neva

Kikuš - na materský príspevok nemáš nárok, nespĺňaš podmienku nemocenského poistenia, budeš dostávať len rodičovský príspevok.

kikuš

mám nárok na materskú ? ostala som tehotná v marci2011 termín pôrodu mám 16.11.2011 skoncila som skolu v juni 2011 a som zahlasená na úrade práce. dostanem materskú aj kd som este nepracovala.

klára5

ja som otehotnela rok po strednej a bola som na úrade práce, tam mi povedali teda v tej dobe - že mám nárok okolo 40 korún na deň materskej alebo príspevku mater. čo bola presne polovica vtedajšej mat. (trvanie 6 mesiacov) až som nešťastná stretla známu , ktorá mala rodinu na socialnom a bola v tej istej situácii ako ja, a tá mi poradila že tú druhú polovicu celej sumy mi musí doplatiť sociálne, keď som tam išla, úradnička sa na mňa dívala ako na mimozemšťana, že čo ja chcem a kto ma tam poslal a mňa napadlo povedať že ma tam poslali z úradu práce a ona otvorila zásuvku podala mi tlačivo, že nech si ho vypíšem a doplatili mi aj spätne 3 mesiace, tvárila sa tam ako keby jej to strhli z jej platu pre mňa , ale aj teraz sa musí žene vyplácať celá suma aj tých prvých 6 mesiacov materskej ale istú časť úrad práce a zvyšok doplatí socálne
a môj názor je že na takýchto úradoch kdr majú dať peniaze ľuďom robia tie najväšie svie ale netreba sa dať

jancecka

počula som taký prípad :D že dohodnúť sa s majiteľom, aby ma vyhodili z práce, mesiac by som pobudla doma a potom by ma znovu zamestnali s vysokým platom, asi týždeň pred plynutím materskej. Len sa to bojím šéfa spýtať :D či to nie je nejaký blud, potom keby ma počas materskej znovu vyhodili zmenilo by sa niečo?
a tú žiadosť mám kam poslať, aby som dostávala tých 256€? kde sa môžem o tom informovať a neoklamú ma?
Inak Ďakujem za odpoveĎ

biba2

Ak pracuješ, nárok na materskú máš. Tí, ktorí majú nárok na materskú majú nárok na zvýšený rodičovskyý 256 e. Tebe vyjde materská menšia ako tento rodičovský, ale keďže máš nárok na materskú tak ti budú do tých 256 e doplácať, len si musíš podať žiadosť. Lebo oni sami od seba neurobia nič. Už si ju nezvýšiš, aspoň neviem ako, keďže na dobrovoľné pripoistenie je už neskoro, keď si už v 12 tt. Jedine ešte keby si mesiac pre nástupom na materskú sa niekde zamestnala s vyšším príjmom.

jancecka

ahojte, ja mám minimálnu mzdu od skončenia strednej školy. Pracujem na tom istom mieste. Mám 26 rokov, školu som skončila ako 18 ročná. Teraz som v 12 tt a zaujíma ma výška mojej materskej. Viem že to nebude veľa :D ale nemám šajnu koľko by to mohlo byť :-)
Neviete nejaký tip, trik ako by som si ju mohla zvýšiť? na pripoistenie je už neskoro. Ďakujem

baily

Vie niekto ako je to v pripade, ked dcera sa narodila v USA ale ma slovensko americke obcianstvo. Matka aj dieta maju trvale bydlisko na Slovensku. V rodnom liste ma miesto narodenia v USA.
V case, ked sa dcera narodila bola matka na dobrovolnej materskej ( do 5 rokov ) prvej dcery a poistenie neplatila.
Pridavky aj prispevok boli mladsej dcere na Slovensku priznane. Starsia dcera nadalej pridavky pobera. Boli pridavky a prispevok priznane opravnene? Ak nie, straca aj starsia dcera narok na pridavky? Ako postupovat dalej?

asdfjklô

v pohodke...
... no, vela ludi nerozlisuje medzi zdravotnym a nemocenskym poistenim.
zdravotne poistenie je zo zakona povinny platit kazdy (zdravotna poistovna), pricom nemocenske ako sucast socialnych poisteni nie si povinny platit, pokial nie si zamestnany, prihlaseny ako szco abo ako dpo (socialny poistovna). dve rozne institucie.