lavorukost

Deee

lavactvo je uplne normalne a deti by sa nemali preucat na pravu ruku, lebo je to neprirodzene a nastava zajakavost, nocne pomocovovanie a pod. Je to zbytocny stres pre dieta a skodi mu to, takze lavaci by mali ostat lavakmi, je to pre nich lepsie

lizanka

Ja pravou rukou striham, vidlicku a noz pouzivam ako pravak, aj telefon sa mi lepsie ovlada pravou. Ale vsetko zvysne lavou. Nikto ma nepreucal, som unas jedina lavacka-v rodine aj v triede. mam 16r.

milenia

ja si myslim, ze povaha cloveka nie je az tak moc ovplyvnena. Je to dedicna zalezitost. A hlavne teraz, ked sa uz netlaci na deti. V skolach je to uz davno vyriesene a ako to riesia rodicia teraz neviem.
este ku mne:
pisem, kreslim , striham, krajam sekam.sport..lavou
pribor ako pravaci.
vsetky spominane cinnosti viem robit aj pravom, ale nerobim to, mam vacsiu istotu v lavej.

sedmikraska

aj moj brat robo vsetko aostatne s lavou rukou okrem pisania a jedenia, dokonca aj nohou kope lavou, vie velmoi pekne kreslit, ale stal sa z neho nepochopitelny clovek od ktoreho nevies co mozes cakat, nesak sam seba nemoze najst a otravuje tym okolie a trapi aj sam seba

[zruseny12]

presne aj su vselijake pomocky dokonca aj do kuchyne su pomocky pre lavakoch..atd.ja osobne som sa nedala,ale nemala som ziadne problemi z pomocovanim atd.ale u nas sa hovorilo,ze ked robis z lavou a si lavacka tak to ide od diabla..vies take poveri bla bla....ale ja mam teraz len vyhodu...nic ine...

mamca

Zaujímavé bolo,že pokiaľ sa niektorým precvičeným umožnilo opätovne používať ľavú ruku ako prioritnú,problémy so správaním,takisto aj npr.nočné pomočovanie,zajakavosť či zvýšená chorobnosť "zázračne" zmizli,väčšinou išlo o mladší vek.V staršom veku vraj precvičení ľaváci používajú ľavú ruku pri niektorých prácach,len píšu pravou.
V dnešnej dobe by už s tým problém hádam nemal byť,aj učitelia majú v metodike postupy pre ľavákov,ako písať,aký sklon zošitov ap.

[zruseny12]

ja som tiez lavak,a mam uz 40 rokov.Tiez sa ma snazili preucit,ale ja som sa nedala,a teraz viem robit,pisat atd.aj z lavou aj pravou.A je to velka vyhoda,lebo ked boli prava robim z lavou rukou a ked boli lava dam do pravej ruky,je to pre cloveka len vyhoda.Aj brata mam lavaka a ten ked nastupil do skoly musel ist na zvlastne skusky,a dnes ma vysoku skolu stavebnu a je velmi sikovny...myslim,ze toto nie je problem skor pre cloveka vyhoda...

fila

dik za prispevky.problemy so sociabilitou sa mi podarilo zvladnut az po puberte,snad uz v dnesnej dobe sa rodicia umudria

milenia

ahoj, mam 44 r. A som typicky priklad prerobeneho lavaka.
Moje spomienky:
ako prvak, nasilu mi pchala ucitelka ceruzku do pravej ruky, a preto ze som samozrejme pisala hrozne, neraz som si vypocula, ze mi nedovoli pisat perom.V skol. jedalni mi vymienali pribor, aby som nemala noz v lavej ruke.
potom som uz problemy nemala, ale ak si dobre pamatam, mala som problemy so zajakavostou, nic hrozne, vedela som to kontrolovat ale bolo to pre mna velmi stresujuce.
Potom problemy neboli, len sem tam som bola pre niekoho tarbava a nemozna, to preto, lebo sa divali ako nieco robim lavou rukou. V rodine neboli problemy.
Dnes: zajakavost presla, ziadne problemy, som vseobecne oblubeny, tzv. vtipny typ, Dokazem robit veci oboma rukami, ktorou sa mi zachce alebo je to pohodlnejsie, pekne malujem, som technicky typ, mam problemy s jazykami,hudobne nadanie-nulove, pracovne zrucna, sportovy typ,
V podstate som rada, ze som aj lavak aj pravak
asi tolko...deti su pravaci

mamca

Už niekoľko desiatok rokov dozadu bol preukázaný negatívny vplyv precvičovania ľavákov na pravákov,uvádzané boli prípady od poruchy sociatibility až po ťažké psychózy,záležalo od miery sklonu k ľavorukosti.Určitá časť populácie je tzv.nevyhranená a preferuje pravú ruku len ako následok vplyvu okolia,pokiaľ však ide vyslovene o ľaváka,precvičovanie môže mať veľmi negatívny dopad na psychiku.