Schudnut zdravo a udrzat si hmotnost

Príspevok v téme: Schudnut zdravo a udrzat si hmotnost
poliewoocka

Zakladam tuto temu,pretoze si myslim,ze sa porobilo uz vela chyb,koluje mnoho velakrat nepravdivych mytov.Kedze mnohym z nas zalezi na zdravi a udrziavani si postavy,najdete tu zopar rad,ako dosiahnut to,po com tuzite.Mozete sa inspirovat,kombinovat,ale aj pridavat rady.
Ak chcete chudnut a schudnut,udrzat si postavu,citit sa fit a pritom sa nestresovat kadejakymi dietami(ktore su nezdrave,jednotvarne a obmedzuju)musite si navyknut na taky styl zivota,ktory vam vydrzi naveky.Nechudnite narazovo,ale dodrzujte urcite zasady.Kila pojdu dole,tak,ako sli hore a nevratia sa.Vedci odporucaju pre trvale chudnutie zhodit max. 1 kg za mesiac.Navyse,pre adolescentov je dolezite poznamenat,aby nedietovali narazovo,to by im len uskodilo,pretoze pre spravnu funkciu tela a optimalnu homeostazu potrebuju komplexnu stravu.
Dam vam par tipov:
-ranajkujte!Ranajky su dolezite,mali by byt vyzivne,komplexne.Celozrnne pecivo,chuda sunka,vela zeleniny.
-vela pite!Pite stale,aj ked nemate pocit smadu.Ked si telo pyta vodu,uz je neskoro.Vypite kazdu hodinu za pohar vody.
-pite nesladene vody a bylinkove caje.Nepite rovnaku mineralku,vystriedajte vsetky znacky.Bylinkove caje su zaroven aj vhodnymi antioxidantami.Zihlavovy caj je vhodnym detoxikantom,ale nie je vhodne ho pit dlhodobo,lebo zanasa organizmus.
-jedzte castejsie a male porcie.Udrzite si tak metabolizmus culy a aktivny.Nejedzte narazovo,to len zatazi vas zaludok.
-neodopierajte si maskrty.Tym sa len vyhecujete k tomu,ze pri najblizsom zlome zjete vsetko,co vam pride pod ruku.dajte si kludne cokoladu,aj chipsy...ale v obmedzenom mnozstve
-Jedzte pomaly,jedlo dobre prezujte.Naberajte si menej,pamatajte,ze hlad ma velke oci a "zaludocny" nerv je opodzeny,takze,ked citime pocas jedenia sytost,sme uz plni.Nedojedajte nasilu vsetko,co mate na tanieri,ak ste uz syti.
-pred jedlom aj pocaj jedla pite.Zaplni sa vam tak zaludok vodou.
-pite nalacno odstatu prevarenu vodu,do ktorej ste pridali stavu z citrona,je to pradavny "napoj krasy a zdravia"
-cerstvy ananas a jablcny ocot odburava tuky a chudne sa lahsie
-pouzivajte panenske rastlinne oleje,kde sa len da.Pri tepelnej uprave jedla netreba,vtedy sa narusa dvojita vazba v tuku a stracaju sa esencialne vlastnosti
-nenakupujte hladni!NIKDY.
-servirujte na modre taniere.Znizuje to apetit.
-ak mate neprekonatelnu chut na sladke,dajte si jablko.Pomaha,aj ak si umyjete zuby.
-vsetko robte so svihom,neopustajte sa.Spalite viac kalorii.
-cvicte,pohybujte sa na cerstvom vzduchu.Hocikedy cez den napinajte iste svalove skupiny.
-pri sprchovani striedajte teplu a studenu sprchu,rozprudi to krv v povrchovych cievach,vyskusajte aj masaz specialnou hubkou

TAKZE: nechudnut dietami,ani tabletkami,ale dodrziavat iste pravidla.Cvicit,cvicit,cvicit...svaly su mensie a tazsie ako tuk,tak sa neorientujte podla vahy.Svaly potrebuju viac energie na existenciu,preto mozu svalnati viac papat.

regiinka

Ach poliewocka co mam robit?! Konecne som schudla asi dve kilá a dnes.... dnes som bola na oslave a prehnala som to... jedli sme velmi neskoro a take nezdrave veci ze az... teraz ked som uz doma mam z toho vycitky... nemoze mi to zmarit to na com som drela?!

veronika

ano, dlho som sa neozvala, lebo som sa ucila na statnice, a potom som hned nastupila do roboty, kde boli od zaciatku problemya tak som riesila vypoved a teraz si hladam novu prace, cize zase stresy a fofry, akosi internet teraz vyuzivam viacmenej na hladanie prace:)

poliewoocka

Ahoj lubi, tak, z ovocia sa pribrat moze, najma z toho vyrazne sladkeho, ale aj to je diskutabilne-zalezi od toho, kolko ho zjes a kedy. Myslim si, ze nahradzat sladkosti a rafinovany cukor ovocim je plus, takisto aj papat ovocie doobedu, do takej 15.00 tiez, pretoze obsahuje ketocukor fruktozu.Ananas dokonca urychluje metabolizmus!Ovocie je vynikajuce na ocitu, obsahuje mnoho prospesnych vyzivnych latok. Teraz v lete budu vynikajuca alternativa melony:) Pozor na kombiunaciu ovocie+zelenina, dobre je nechat medzi jedlami aspon 2-3 hod. odstup z toho dovodu, ze su potrebne na ich stravenie rozne enzymy. Povolene je len jablko+mrkva. Robite dobre, ak mate ovocie na ranajky a doobedu, su to pre telo prospesne sacharidy. Ovocie precistuje oblicky, plet a celkovo posobi na organizmus detoxikacne:)
veronika: dlho si sa neozvala:)gratulujem ku zhodenym kilam, takisto aj k titulu:))))

veronika

ahojky Poliewockaaaaaa aj ostatne holky:) chcem sa pochvalit, konecne som Mgr a inak, zhodila som sedem kil uz aj osem..ale teraz mi zae nejak zachutilo:))..ale mam v plane dalej chodit do posilky, tak snad sa to opat rozhybe, lebo naposledy som bola v posilke v aprili..:(..

lubi

ja sa chcem opytat ci aj velka konzumacia ovocia je skdoliva... ci sa z toho da pribrat.... lebo napr. ja som dnes mala na ranajky ananas, jahody, hrst hrozna, 2 marhule, na desiatu som si zobrala jablko, a na olovrant som si tiez dala ananas, hrozno, mango a 2 broskynky.... mne ovocie velmi chuti a nejem zidane sladkosti, vdy si dam radsej ovocie... len ma uz rodicia strasia ze zjem toho az velmi vela a ze aj z toho dokazem pribrat...

poliewoocka

Dakujem Meandy:)) Minuska, vitam ta tu:) po celej teme najdes rozne tipy a recepty, je si z coho vyberat. Ja len pridam, jest mozes aj 2 hod pred spanim, je ale dolezite, CO jes.plati, ze doobedu sacharidy- ranajky:musli ovsene vlocky- ale vlastna priprava. Nechat napucat s pokrajanym ovocim, kus medu...moze to stat aj v chladnicke.Ja zvyknem papat s jogurtom:)na desiatu tiez zahryznut si nejake jablcko, ovocie...Ak mate radi "slane", tak skuste celozrnne pecivo s chudou sunkou.Na obed nieco lahke a zdrave, nie vyprazane, radsej pripravene na olivovom oleji. Vhodne je dokombinovat nejakym salatikom bez derssingu, aby tu bola vlaknina, ktora znizuje cholesterol a navazuje na seba tuky.Ako olovrant je tiez dobry salatik, alebo nieco drobne na prehryznutie. Po obede, ci uz na olovrant alebo veceru si volte jedlo chudobne na sacharidy, napriklad nieco bielkovinove ako chude maso, samozrejme nevyprazane-mozu byt aj ryby.Nekombinovat s pecivom,ryzou ani zemiakmi. Radsej zvolte salat:)A co je dolezite, mensie porcie, nech nemate pocit po jedle ako na prasknutie.Pohyb, tekutiny...

meandy

Ak si si čítala pár príspevkov dozadu všade sa propaguje jedno a to isté. Jesť 5krát za den ale MALE PORCIE! Mne pomohlo ked som si to za den aj párkrát zopakovala ako nejaké pravidlo že: Malé porcie! Malé porcie! Malé porcie! - Fakt to pomáha... kedze vsetko o chudnutí sa začína v hlave. Ja jem zhruba každé tri hodiny. A snažím sa aj v rovnakom čase, len nie vždy mi to vyjde. Posledné jedlo príjmam okolo pol 5 (pretoze este vecer cvicim), ale inak do 18 hodiny môžeš jesť (nejakú nekalorickú večeru) potom už nič. A vela pi!!! Vodu!!! Vela vody! Co sa týka jedál, odporúčam najnovšiu knihu dr.Bukovského : Hned to bude. Nájdu si tam chutné a najmä zdravé recepty nielen chorí ľudia, ale aj chudnúci... odtial pochádza veľa vecí z môjho jedálnička, skús si ju v najbližšom kníhkupectve pozrieť. Ked chceš chudnúť vhodná strava je 70% úspechu no zvyšných 30% tvorí pohyb, preto nezabudaj cvičiť... hlavne aerobne = behanie, stacionárny bicykel, orbitrek... Vlastne som ti nepovedala nič nové, všetko tu už bolo popísané :-)

minuska

super:) a obed, vecera? ziadne olovranty? ja chcem dat dole tak 5 kg len, nadavaha snad to nie je:). mam 173/67. a este, dokedy asi tak mozem jest? dve hod pred spanim najneskor jest? dakujem za privitanie:)

meandy

Ahoj minuska, vitaj medzi nami. Takze co na ranajky? Pravdaze ovocie... to je super napad... ale to ta velmi nezasyti, nechaj ho taku polhodinku vytravit (zatial sa mozes poumyvat, poobliekat, namalovat atd :) a potom si daj nieco lahke a vyzivne... nieco s obsahom vlakniny, ta ti da energiu a zasyti ta na dopoludnie.... napr. si mozes zaliat mliekom nejake ranajkove muesli, mozes si pripravit ovesne vlocky (ak chces nejaky dobry recept, tak si pytaj, vieme poradit), alebo si daj celozrnny chlebik s tofu prazenicou (ktora je samozrejme bez vajec!)a s kopou zeleninkyyy... mnam... a hura do skoly ci do prace!