Užívanie vitamínov, mineralov a stopových prvky

Príspevok v téme: Užívanie vitamínov, mineralov a stopových prvky
959

Aky máte názor na užívanie doplnkov stravy? Myslím tým, že aj keď človeku prakticky nič nie je, ale chcel by ich preventívne brať, aby predchádzal chorobám. Napriklad v období zimy sa odporúča brať vit. C, zinok, selen, v lete beta-karotén... Ono je to tak, že človek vlastne nevie, či tie-ktoré vitam, alebo miner. potrebuje / nakoľko v krvi sa najma vit. nezistia/ a preto je diskutabilné, či mu ich vobec treba - čo ak ich má v tele dosť a zbytočným užívaním sa predávkuje? Ale na strane druhej, ak ich neberie vopred, može sa mu najma v zimných mesiacoch oslabiť imunita a ochorie. Tak čo na to poviete? Brať alebo nie ? A ak ano, tak ktoré vobec?

RNG

Vsetky lieku aj doplnky na postupne uvolnovanie(retard) musia mat v sebe chemikalie, ktore sa postupne rozpustaju a tak uvolnuju liecivi(alebo doplnok) do tela. My tie chemikalie nepotrebujeme, nie je to ani liecivo ani potravinovy doplnok, len zamorenie tela. Viacere su povolene dnes a mozno zajtra dokazu, ze su skodlive a zakazu ich, ako mnoho inych.
Osobne, co nepotrebujes, hlavne chemicke, nedavaj do tela!
Ani na telo(kozmetika z naftovych produktov a chemikalii)

959

Takže ja keď mám napr. problémy s trávením by som nemala užívať tablety s postup. uvolnovaním? A potom aké? Či iba tie obyčajné? A čo myslíš pod tými chemikáliami zanášanými do tela pri pripravkoch s postup. uvolnovaním?

RNG

Postupne uvolnovanie zavadza do tela rozne chemikalie, ktore mozu byt niektore skodlive.Okrem toho to pracuje nie pre kazdeho rovnako, zavisi to totiz od kyslosti zaludka a cinnosti criev.
Osobne mam radsej formu ester C, ktora sa vyborne absorbuje je neutralna a drzi sa v krvi 2-3 krat tak dlho, ako kyselina askorbova(vitamin C, celaskon...)Naviac je aj zdroj vapnika pre telo.

agina

Vitaminom C sa neda predavkovat, lebo telo si vezme len tolko, kolko potrebuje, ostatne telo vyluci. Preto sa robia syntetika ako Ce-Te-Be, ktore uvolnuju vitamin C vtele postupne.

RNG

Z povodnych clankov Linusa pPaulinga a dnes jeho nasledovnika dr Ratha hlavne som sa dozvedel prekvapivo, ze vacsina zvierat si vytvara v tele velke mnozstva vitaminu C(pes 20 gramov denne, prasa pri strese az 100 gramov denne), my tu vlastnost nemame, z 4 stupnoveho enzymatickeho procesu na vytvorenie vitaminu C nam jeden chyba, ale kedze procesy v tele mame dost podobne psovi, prasatu, mysi atd(ved tie pouzivame na pokusy pri vyvijani roznych drog) to primalo Paulinga k vyskumom, ake davky vitaminu C dodane extra maju ake ucinky v tele a po case zistil, ze je prospesne pre zdravie pouzivat podstatne viac, nez doterajsie tabulky hovorili
Za limit tolerancie stanovil 50 az 100 gramov denne, u niekoho aj menej, je to velmi individualne. Predavkovanie sa velmi rychlo prejavi hnackou-telo vyhodi prebytok-ale ziadne ine ani poskodenia nezaregistroval.
Jedine, co musel urobit, neprijimat velke davky vitaminu C vo forme kyseliny askorbovej-ta sposobila problemu v zaludku a crevach(kyselina...)ale neutralnych soli kyseliny askorbovej(askorbat sodny, draselny, vapenaty, horecnaty atd.)
On sam bral 18 gramov askorbatu sodneho dlhe roky(a prezil svojich odporcov podstatne...)lebo jeho hlavny dovod bol, ze spolu s vitaminom E a niektorymi aminokyselinami sa vytvaraju v tele strukturalne kolagenove pruzne vlakna, od ktorych mnozstva a stavu zavisi funkcia vsetkych tkaniv a organov, a teda aj ich cinnosti.
Ja osobne sa neodvazim odporucat brat take hrozne davky, len v pripade napr viralneho napadnutia, kde beriem spominane 1 gram za hodinu, ale max len tri dni(to staci na vynicenie chripkovych virusov, casto uz za 24 hodin)
Inac sa radsej drzim rad mojich inych lekarskych zdrojov a davam si davky 3-5 gramov, scitane z roznych zdrojov(ovocie, stavy, kyselina askorbova do caju pripadne ester C)

damian

Pred pol rokom som mal tiez spolubyvajucu z Ciech. Trikrat do roka "musela" uz par rokov brat antibiotika koli angine. Teraz ich NEBERIE. A to aj napriek tomu, ze ked som ju "nutil" jest vit C, mi hovorila, ze ci som blazen, ze to je predavkovavani. Je skutocne zaujimave, ze najviac kricia proti vitaminu C prave ti, co sa casto davkuju silnou chemiou, ktora ma nedozierne nasledky na funkciu tela.

damian

Ja mam tu cest uz mnohe roky neprijimat ZIADNE antibiotika a obchadza ma zdaleka aj chripka aine pliagy. Avsak, praktizujem presne to, co aj RNG - pri prvych symptomoch nadchy nasadim minimalne 1000mg vit C kazde dve hodiny. Samozrejme, pijem 2 a pol litra cistej vody denne. Totiz, to, ze sa vit C kumuluje v oblickach, to je dalsia hnusna propaganda farmacii. Nekumuluje sa, ak clovek pije potrebne mnozstvo H2O - 2 az 2 a pol litra vody denne. Keby sa ten vit C kumuloval davno by som uz vonial fialky pod zemou ciernou.

damian

Aj niektori lekari na SK vytvaraju propagandu proti vitaminu C, ked kvakaju, ze vitamin C sa v tele nezdrziava a ide prec mocom. No, to je pravda, ale len polovicna pravda. Druha polovica pravdy je ale to, ze vit C sa pred jeho uvolnenim do mocu naviaze na volne radikaly. UPLNE zdravy clovek prijima vit C z potravy. Avsak, ak su tazkosti, neexistuje, aby clovek prijal z potravy potrebne mnozstvo vitaminu C. Ak sa v tele nahromadi 10 az 1000 nasobok bakterii, pliesni, a inych patogenov, som zvedavy, kolko by pan Dr Bukovsky odporucil cloveku zjest jablk, aby vit C mohol tieto patogeny napadnut.

damian

Kazdy priemerny fajciar by mal prijimat minimalne tych 2000 mg vit C denne. Avsak tazky fajciari by ho mali prijimat PODSTATNE viac.