Praskol teplomer - ortut

merilynn2

A ešte dodávam, že ortuť sa v minulých storočiach používala na "liečbu" rôznych chorôb vo výrazne vyšších množstvách, než sa nachádza v teplomeri. (Ono pacientom to určite neprospievalo, ale pravdepodobne im to ani neubližovalo tak, aby si to vtedajší lekári dali do súvislosti.)

merilynn2

Tiež by som z toho nerobila drámu - zažila som vyliatu ortuť z rozbitého teplomera aj z U-manometra a nemám pocit, že by mi to ublížilo. Čo som zachytila následky, týkali sa rozprsknutej zapnutej žiarivky (kde boli priamo ortuťové pary) alebo priemyselného použitia. Nechcem zľahčovať riziko, ale napríklad kamarát mi rozprával, že ako dieťa ortuť vypil a jediným následkom bola najhoršia hnačka v jeho živote.

Jaja15

Pri jedovatých látkach vždy záleží na množstve. V teplomeroch je ortuti tak zanedbateľné množstvo že neuškodí po rozbití. Treba sa popýtať staršej generácie koľko teplomerov sa porozbíjalo. Ja teda patrím k strednej generácii, ortuťové teplomery sme ešte využívali a to pomerne často. Ako deti sme jeden rozbili a potom sme "naháňali strieborné gulôčky" aby mama nezbadala. A sme tu - živí a zdraví.

Alex g

Dneska mi spadol teplomer a rozbil sa. Ortuť z toho vytiekla do malých guličiek. Nevedela som že to je jedovaté a zvyšný teplomer som chytala . Až potom som sa začala báť keď som si prečítala následky. Ešte ma pobolieva brucho ale to zrejme zo stresu. Mám sa báť? Vadí keď som v tej miestnosti asi 20 minút ešte bola a až potom som vyverala? Ako zistím že sa mi ortuť dostala do tela??

bibula274

Chcela by som sa spytat : rozbil sa mi teplomer a vsade bolo nieco strieborne a neviem ci je to jedovate alebo aspon co to je za odpoved dakujem vopred :)

alie

a keby ste vedeli kolko ortuti je vo vakcinach a s cistym svedomim to malym detom vpichuju rovno do zili, tak to by ste mali riesit do aleluja!!

Maros75

Po rozbití ortuťového teplomera hrozí predovšetkým riziko vdýchnutia väčšieho množstva toxických pár uvoľňovaných z rozliatej ortuti, ktoré poškodzujú respiračný systém, sliznicu a spôsobujú akútne zápaly pľúc a dýchacích ciest. Akútna expozícia vysokým dávkam môže spôsobiť úplné zlyhanie telesných orgánov až smrť.

Strachoprd

práve sa mirozbil ortutovy teplomer v caji. som z toho este cely postrani. nemusim sa nicoho bat? ortut som vyhodil v uzavretych nadobach