Mate strach z lietania?

kapudrant

Zdravim, nemam strach z lietaania no ma ho moj pribuzny. Neviete mi nejak poradit, co s nim? On si to nechce ani priznat a ked navrhujem, ze kam by sme mohli ist na dovolenku, vzdy sa vyhovara na miestne pomery, drahe ceny, alebo jednoducho nieco si vzdy najde. Az nedavno mi doslo, ze sa vyhovara zrejme len kvoli tomu, ze sa boji najma dlhych letov. Myslim, ze ho znekludnuje bud let nad vodou, alebo to, ze nema kontrolu nad priebehom letu. Myslim, ze v mensom meradle ma rovnaky problem aj v aute alebo autobuse - v ktorom som ho vlastne nikdy nevidel cestovat, ak teda nepozna vodica. Dvakrat uz so mnou letel na kratke vzdialenosti, ale pokial ma pamat neklame, vtedy nemal nejake problemy, ale mozno to tajil alebo uzil nejake ukludnujuce lieky v tajnosti. No ked sa ho spytam, ci by nesiel napriklad do Thajska, to neexistuje - on tam nepojde, lebo su tam protesty, alebo ved v Chorvatsku je dobre, alebo letenky sa neoplatia, alebo aj to, ze je tam spina a neporiadok, skratka, vzdy si nieco najde a ked som ho minule dostal do slepej ulicky tak zacal hovorit o nebezpecnom lietani. Ale stale som na vazkach, pretoze raz sme sli na vyhliadkovy let a ani tam sa netvaril vystrasene, aj ked najprv mal starosti o tom ako moze take male lietadielko (4 osoby) vobec vzlietnut. Mozno to bude tou vodou.

Inac pre vas, co sa bojite lietania, nemate sa coho bat. Vzlietanie je skor zabava, ked vas stekli v zaludku ako na hupacke, alebo ten pocit ako vas zrychlenie zatlaci do sedacky, pocas letu sa mi za mojich okolo 40 letov este nikdy nic nestalo, mozno male otrasy, ale to je asi rovnake, ako ked idete v Bratislave elektrickou alebo po rozbitej ceste. A to som letel uz aj na zapadne pobrezie USA alebo do Australie. Inac to je pre mna najneprijemnejsie - neviem zaspat v niecom, co sa hybe alebo niekde kde vas stale nieco vyrusuje, plus predsa len sediet 13 hodin v kuse nie je velmi prijemna zalezitost, najma ked ste uz sedeli 6 predtym.
No a pristatie som takisto nikdy nemal problemove, no niekomu moze vadit to, ako lietadlo ide uz nizko, akoby par metrov nad zemou, a pritom cez okienko este vidi budovy alebo polia a ziadnu drahu, v tom pripade odporucam sediet niekde mimo okna.

Kazdopadne, turbulencie ako su vo filmoch, ze lietadlo padne o sto metrov, su velmi zriedkava zalezitost - aspon teda podla toho co som zazil a pocul od ostatnych.

Pre mna je najneprijemnejsia cast letisko, a sice bezpecnostne kontroly, ktore su podla mna totalna hlupost a buzeracia ludi. No ale radsej ani nebudem hovorit, co sa mi podarilo nevedomky prepasovat do lietadla, aby som vas nestrasil :-D

TOUCH

doprava lietadlom je najbezpečnejší dopravný prostriedok.Ak si príliš citlivá tak ako ja tak maximum ti može vadit že pri vzlietaní a zlietaní ta budu boliet ušné bubienky,ale inak sa máš v lietadle ako v raji a možeš sa aj opit a najest :)

Ja napr nemožem íst autom ani autobusom na dlhu cestu nikde lebo pravidelne vraciam už po hodine takmer vždy,preto aj na dovolenky možem íst len lietadlom.

Výhody lietania za podstatne kratší čas sa doporavíš a máš super pohodlie.

:)

Tiež mám strach z lietania, vďaka tomu som už neraz odmietla exotickú dovolenku. Zo žartu to vysvetľujem, že som v predošlom živote asi havarovala a potom keď pozerám nejaký film, vždy to končí mendej, mendej.., takže radšej sa držím na zemi aj keď stále sa tvrdí, že letecky je to najbezpečnejšie.

martin.n

Tiež mám strach z lietania i keď som ešte nikdy v lietadle neletel. Neviem, z čoho táto moja fóbia plynie. Ako už tu niekto písal, tiež ma dostal strach z uzavretých priestorov v kabíne lanovky. Z toho usudzujem, že v lietadle to bude zrejme dosť podobné.
Najhoršie na tom je, že máme na Vianoce letieť za rodinou do USA, a ja neviem, ako to zvládnem. Síce som našiel pár rád tu www.nadosah.sk , ale zrejme to bude chcieť oveľa viac psychickej prípravy. Možno to nakoniec nebude také strašné, ako sa mi zdá. No neviem, ako to dopadne.

lost

ten strach je podla mna tvoreny vnutorne.. pretoze ludia veria viac na negativne veci ako na pozitivne.. proste treba ovladnut mozog/vedomie (tj tvorcu strachu?), nech nerobi bordel..
ak sa mam priznat, mam ovela vacsi strach nastupid do auta s rodicmi ako do lietadla s pilotom, ktoreho som nikdy nevidel. alebo nastupid to vlaku (preto ak sa da sedim chrbtom k rusnu, ked sa celne zrazime, mam aspon vyssiu sancu prezit (predpokladam, pretoze ak by som mal narazit na to z predu mohlo by to boliet, alebo ked uz nic, tak sedim tak, aby som letel na nejakeho ineho cestujuceho - zabijem ho, ale stlmi mi to pad, bude hrdina...)

lost

Ale ludia :-)
Ved to je tisic krat bezpecnejsie ako AUTOBUS !

Seriozne, nastudujte si to, neviem odkial mate ten strach..

Pockat?!

Ahaaa,

VIEM!

Media, vypnite tie za.ebane telky!

a pochopite ze zivot bez nich je ovela lepsi. ja som ju vypol pred 3-4 rokmi, a absolutne mi nechyba, moj zivot sa zlepsil o x-tisic percent. seriozne.

neviete o co prichadzate, vas svet je len europa, pretoze dalej to busom autom nejde.. alebo by ste isli do USA ludou? (mohlo by to byt pekne inac, su take vylety..) alebo potom psycholog, alebo neviem co, uspavacie prasky a nech vas niekto prepasuje :D ved to je najbezpecnejsia forma dopravy, bezpecnejsie ako sprcha! to co pada z nebies, pada.. to je zivot, to je realita, fyzikalne zakony, pretoze vo svete NIC nie je iste, a nie, ani dane a ani smrt. vobec nic (je to na dlho..)

mate radi kolotoce? su asi 10000x nebezpecnejsie ako lietadlo ;)
(berieme do uvahy aspon "stredne" triedy, nie take tie stare lietadla, keko kde si? pomoz mi v tomto :D )

verula

Určite nie si sama , ja sa tiež bojim a preto každy rok dovolenka ,len tam kde sa da aj autom, ale neboj let určite prežiješ a ked budeš vidiet ostatných cestujucich ,že aký su kludný aj ty sa ukludníš ,aspon si to myslím a určite to bude jeden najkrajší zážitok pre teba ked sa štastne vrátiš domov , a mimochodom na zemi sa stava ovela viac tragédii ako vo vzduchu. Pred letom som počula , že si mnohý dajú nejaký ten frťan aby sa ukludnili.

moschino

ja by som najradsej celu tu dovolenku odvolala kvoly tomu, ako sa bojim. clovek by si mal dovolenku uzit a tesit sa z nej, ale ja uz mesiac nemozem spavat, mam nosne mory a neviem mysliet na ine veci. dokonca aj problemy, co by ma inokedy stvali teraz su mi nepodstatne a trapi ma len toto. my ideme zajtra do skotska a o 5 dni spat s prestupmi (z glasgow do londyna, odtial do stockholmu a odtial do ba)a asi osediviem, kym dojdem domov! :(
a ozaj, nevie niekto, co sa stane, ak udrie blesk do lietadla? lebo by sa asi nic nemalo, ked nie je "uzemnene" ale fyzika mi nikdy nesla

cestovatelXX

dobra tema...z lietania ponad pevninou nie,casto letim z KE do Prahy kvoli praci.ked letim nad pevninou viem ze ked spadneme tak ma aspon najdu a slusne pochovaju moje pozostatky.v minulosti som bol 4x v usa na dovolenke a to uz je ina kava-letiet priamo cez atlantik,bol som pos*aty,mal som v ociach tie scenare,co ked spadneme a uz nas v hlbokej vode nenajdu,kde nudzovo pristaneme?co ked jeden z motorov sa dobabre??...ale clovek sa boji a mysli na to najhorsie,to je prirodzene:))

bojka 23

moschino, ja som sa toho tiež obávala.. ale už mám za sebou 2 lety :) a poviem ti, nie je nič lepšie ako odlietanie a pristávanie! ja osobne som si to dosť užívala a ešte aj len z londyna do ba som prespala :D i ked naozaj to zdlhave cakanie na letisku je oničom... takže dont worry, ja som tiež letela ryanairom:)