Zub múdrosti

SF

Ahojte, kedze aj mna zacal pred takmer tyzdnom pobolievat a neskor boliet zub mudrosti, tak pridam svoju skusenost.
V prvom rade chcem znepokojene az znechutene poznamenat, ze 80% prispevkov v tomto vlakne nema ziadnu vypovednu hodnotu, len sa ludia pytaju co maju robit, alebo pisu komu uz ktora osmicka zacala rast.. -a prave kvoli tomuto som sa rozhodol nieco napisat aj ja. Kedze som si co to uz o tomto probleme nastudoval, tak to zhrniem pre dalsich, ktori prave maju tento neprijemny zazitok a hladaju nejake informacie.

- hovori sa, ze ak sa zuby mudrosti neprerezu do 20. roku, tak neskor byvaju spojene s bolestivymi komplikaciami.
- Osmicky mozu zacat rast kedykolvek, dokonca som cital aj o pripadoch, kedy zacali rast v 70-tke :) Ale su ludia, co ich nemaju vobec. Pricom z antropologickeho hladicka ich v dnesnej dobe uz nepotrebujeme.
- mozu rast niekolko rokov a to na etapy, pricom bolesti vo vacsine pripadov trvaju asi tyzden (ked sa "znovu ozve". Toto neviem potvrdit, kedze mi to uz naozaj zacalo cca pred 5 dnami).
- ak ste si nie isty, ci Vase bolesti a opuchy sposobuje prave zub mudrosti, tak jednoznacne chodte ku stomatologovi a to minimalne na rontgen. Tam sa obycanje urci pricina a dozviete sa aj to, ci Vam nahodou ta rasiaca osmicka netlaci do ostatnych zubov a ci rastie spravne -a teda ci sa predpokladaju vaznejsie problemy a bude musiet ist von..
- ked mate opuchnutu uzlinu, bolesti ucha, zapaleny celustny sval -zle sa Vam otvaraju usta, tak tu obycajne nepomoze uz nic ine len ATB a teda dalsi dovod, preco ist k zubarovi.
- necudujte sa, ze Vam uz nezabera ibalgin, resp bezne dostupne volnopredajne lieky proti bolesti, ked ich hltate po 3-4 tabletkach naraz uz hned od zaciatku.
- bolest osmicky sa prejavuje hlavne pocas noci, ja osobne odporucam dat si pred spanim (s jedlom - nie na prazdny zaludok!!!) napr. ibalgin, a to preto aby ste sa aspon trochu vyspali. Rano tiez jeden, preto aby ste sa mohli aspon najest, kedze sa tazko otvaraju usta.. (zaucinkovat by mal do 15minut od pozitia), cez den by osmicky nemali boliet az tak vyrazne ako v podvecer a v noci.
- odporuca sa aj vyplachovanie daneho bolestiveho zubu vodou-riedenym peroxidom voika, alebo repikovym cajom, pripadne rozhryzt/rozdrvit klincek a dat si ho na bolestive miesto osmicky (podotykam, ze ak mate opuchnutu tvar a uzlinu, tak s vysokou pravdepodobnostou potrebujete ATB, kedze je tam uz asi masivny zapal, ktory sa moze rozsirit este viac a sposobit ovla horsie prblemy a bolesti ako je len rast osmicky.). Dalej sa tvrdi, ze tato bolest sa da aj "rozzut" napr zuvackou, samozrejme hovorime len o zmierneni bolesti, nie o jej uplnom odstraneni.
- o tom ci musi ist von alebo nie, rozhodne zubar, samozrejme, kazdy Dobry Zubar chce zachranit co najviac zubov a teda v tejto otazke su nazory dost kontroverzne "von - alebo nie". Ide o to, ze ak rastie spravne a netlaci/neprekaza svojmu okoliu, tak by bolo dobre pretrpiet tuto bolest a nechat ho zit, v starobe sa moze este zist -ano naozaj sa o neho uchytavaju mostiky a protezy. Samozrejme preto, lebo vacsina z nas ma 6. alebo 7. uz plombovane a teda poskodene, mozno uz aj nezive a to len v dosledku zlej ustnej/dentalnej hygieny -preto pretrvava aj lajicky nazor, ze osmicky sa aj tak pokazia (ano, ked si ich nevieme, nechce sa nam zuby spravne cistit..) - samozrejme o tom ci trhat alebo nie rozhodne zase stomatolog na zaklade svojich skusenosti, rontgenu a vyvoja rastu danej osmicky.
- chirurgicka extrakcia by mala trvat cca 15 minut na zub (u skuseneho a dobreho lekara to vraj vobec neboli), pricom spodne sa tahaju ovela horsie ako vrchne.

Moj pribeh - mam 27r osmicky ma sem tam menej vyrazne pobolievali pocas dvoch rokov max 2 dni, netrebalo ziadne bolest utlmujuce lieky. Ale v predchadzajucu nedelu ma zacala znovu mierne pobolievat lava spodna, v pondelok vecer to uz bolo take zle, ze som nemohol zaspat a musel som si dat ibalgin. V utorok to pomerne dobre ustupilo, ale zacala mi opuchat lava uzlina. V priebehu stredy mi opuchala cim dalej viac, pricom samotny zub az tak vyrazne nebolel, iba na priamy dotyk/hryz. Problem ale bol, ze som uz od bolesti ledva otvaral usta. V stredu vecer som sa rozhodol ist na zubnu pohotovost, ci je to vazne osmicka, alebo nejaky kaz v sedmicke (kedze tu bolest som spociatku pocitoval priamo v nej). Rontgen ukazal rasiacu osmicku, ktora sa ale tlaci hore poleziacky (strasne lenivy zub), pricom zatial netlaci do sedmicky - bola odporucena chirurgica extrakcia a predpisane ATB. V stredu po navrate z pohotovosti som takmer ani nezaspal, pricom uz som mal v sebe aj ATB aj ibalgin -dokonca som ledva prehltal aj obycajne sliny a nieto este pil, alebo jedol -usta sa mi dali otvorit len s bolestou, stvrtok bol podobny (ATB vraj mozu zabrat az po dvoch dnoch), sobota (dnes) citim vyrazne zlepsenie zapalu aj bolest ustupila na uroven, kedy uz nie je potrebny ibalgin. Osobne si tu osmicku nechcem dat vybrat pokial to nebude naozaj potrebne a teda bude asi potrebny poriadny rontgen vsetkcyh zubov a posudenie odbornika (nie masiara), ze co dalej a aka je tendencia buduceho rastu. Samozrejme, ze mozno ani ja neodolam a budem ho chciet dat von, ak budu buduce bolesti neznesitelne -ale prosim Vas nebudme hned padavky, nic sa nerodi lahko a tymto sme uz v detstve predsa raz presli. :) Prajem Vam vela uspechov a hlavne co najmenej bolestivy rast zubov.

Betka147741

Ahojte, buduci tyzden vo stvrtok mi vyberu 2 ,osmicky s jednou sa trapim uz dost dlho a druhu treba vybrat, podla lekara je zbytocna a sposobi mi len dalsie bolesti... co jasne nechcem. Strach je naozaj velky, co bude po zakroku :/

OAndrej

Ja mam 1/2 zubu mudrosti vlavo dole uz vonku ale stale este sa tlaci von. Teraz ma zacal bolet az polovica tvare. Skusam vsetko mozne. Ibalgin 2x400 zabera. Nalgesin s prva davka 2 tablety nezabral poriadne. Takze asi sa vratim k Ibalginu. Mam asi zapalene dasno lebo je horuce. Mate nejake rady co pomaha proti bolesti?

Eva531

Mam s nim jednu velmi zlu skusenost, pisem o nej v tejto istej teme v jednom starsom prispevku z dna 29.01.11 22:57. Nepopieram, ze sa mozno najdu ludia, ktori su s nim spokojni... Co sa mna tyka, bola som unho iba raz a stacilo mi, ale uplne. Mozno bol pri mne iba vystresovany z toho, ze mu tam caka vela pacientov a strasne sa ponahlal, ale nech uz to bolo akokolvek, jeden zly zazitok s nim mi staci a dalsi uz zazit nechcem, takze pokial ide o mna, k panovi doktorovi Pinterovi uz NIKDY VIAC!!!

[zruseny1]

no inak s tým má Eva pravdu.... ale nájdu sa aj v nových zámoch dobrí..napr. habarová, ale tá už neberie pacientov vraj
tiež som bola prinútená zmeniť zubára za bratislavského a je to obrovská zmena
Evi a prečo spomínaš Pintera? ja som ho chcela práve odporučiť :D mne síce zuby ešte nikto netrhal, ale sestra si ich dáva trhať výlučne jemu a je maximálne spokojná..aj prednedávnom jej vytrhol dve stoličky..do pár sekúnd boli obe vonku

Eva531

Lukas, ak ti mozem poradit, tak ked si chces riesit taketo problemy, zdaleka obid mesto Nove Zamky!!! To hovorim z vlastnych skusenosti, na ktore poukazuju moje predchadzajuce prispevky v tejto teme. A hlavne zdaleka obid MUDr. Ladislava Pintera zo Zemneho. Ak ti mozem poradit, zameraj sa radsej na Bratislavu, hoci je to aj dalej a objednaj sa k nejakemu dobremu sukromnikovi, pripadne do nejakeho sukromneho stomatologickeho centra, na internete uz urcite nejake najdes. Drtim ti palce a zelam vela stastia, budes ho velmi potrebovat.

[zruseny1]

luky neboj:) dostaneš anestézu, pravdepodobne iba lokálnu, aj keď zvykne sa dávať aj celková... a keď nemáš nejaké ohromné problémy s tým zubom, plus zápal tak to prežiješ... závisí aj od toho zubára a jeho šikovnosti

LUKY88

Dobry den! Mam ist na OPG snimok a potom ma moja zubarka objedna stomatochirurgovi na odstranenie zuba mudrosti ktori sa mi tlaci dole a rastie zle. Chcem sa pytat ze ako tento zakrok je je to lokalna anesteza?? nieje to bolestive?? bojim sa toho a kde sa nachadza v novych zamkoch stomatochirurg? dakujem za odpoved Lukas s Komjatic

Lukas5283

Dobry den! Mam ist na OPG snimok a potom ma moja zubarka objedna stomatochirurgovi na odstranenie zuba mudrosti ktori sa mi tlaci dole a rastie zle. Chcem sa pytat ze ako tento zakrok je je to lokalna anesteza?? nieje to bolestive?? bojim sa toho a kde sa nachadza v novych zamkoch stomatochirurg? dakujem za odpoved Lukas s Komjatic