Mlieko a rakovina

[zruseny12]

...ak ti to vadi NECITAJ...zaujimave,ze nikomu to nevadi...asi zasa potrebuje niekto rypat ako vzdy,tak nech sa ti ulavi...pekny den

squirrel

mariaa, prepac, takmer v kazdej vete mas atd. skus to eliminovat, ukonci vetu bodkou bez atd. alebo ju dopis do konca. vdaka.

atloanta

ele prosim ta, ktore ryby este okrem lososa su bezpecne konzumovatelne? teda na spodku potravinoveho retazca? a co sa tyka toho umeleho chovu-tak to asi treba mat nejaky dobry zdroj,ze? a este asi zdravsie budu tie sladkovodne nez morske?

[zruseny12]

ELE
to uz zalezi na tebe,ako sa rozhodnes...
a ci som ZDRAVA? tak v podstate,som na tom lepsie ako som bola,lebo uz nemam take silne bolesti,mne prichadzalo zle ked som sa najedla,ako som pisala,ako keby som uz umierala...a bolesti boli take silne,ze mi bolo hocikedy az na odpadnutie,a nohy ma tak bolievali,ze som nedokazala dlho stat na nohach,niekedy som vyslovene padala z noh,zakopovala som koli tomu,ze som nedokazala dvihnut nohy,ruky nenormalne boleli,kosti atd.je toho velmi vela co sa so mnou dialo...VELMI SOM OSLABLA...
a odkedy som zacala vsetko vynechavat mlieko atd.tak bolesti sa daju zniest su podstatne lepsie a uz nie take silne...uz mam aj odsledovane potraviny,presne co mozem a co nie-to je tiez velmi dolezite...
pocula som,ze tak 2roky by mi to malo trvat,kym sa z toho nedostanem poriadne...ale ja som mala este jeden problem r.2008 mala som kliesta a brala som ANT.borellioza sa nepotvrdila,ale uz mi lekarka berie krv ked sa nieco OBJAVI ODRAZU...
takze mam to komplikovane... a este som alergicka na NIKEL a minuleho roku 2008 som sa precpavala v lese malinami atd.a zistila som ze obsahuju nikel a este par potravin a to mi tiez poskodilo...
ALE TAK UZ JE TO INE...
ja som myslela,ze uz ani z toho nevyjdem a budem az do smrti TRPIET TAKYMI SILNYMI BOLESTAMI ATD.
ale mala som stastie v nestasti...
UZ TO NIKDY NEBUDE TAKE AKO KED SOM BOLA ZDRAVA,ALE AJ ZA TO SOM VDACNA AKO TO JE TERAZ...

s tymi rybami urcite mas pravdu a aj ako pises o svojej alergii,niekedy staci nieco vynechat a nejest a hned je cloveku lepsie...
a ten KAZEIN ze vraj ano ako pises vytvara v tele hnis,ale on sa dostava do krvi a nici aj VNUTORNOSTI...a to je prave ten rozdiel medzi ostatnymi ALERGIAMI...mne aj lekarka povedala,ze je to horsie ten KAZEIN ako LEPOK...
A KED JE KAZEIN SPOJENY S MUKOU,VYTVARA NEJAKE MALE KULICKY OBALENE HNISOM...PROSTE JE TO PORIADNE SVINSTVO...
ja som napr.hned na sebe zistila,ze sa vo mne nieco deje,lebo aj tvar sa mi menila,ako keby som to nebola ani ja...
stale som hovorila,ze vo mne sa musi nieco diat,ale tazko sa to niekomu popisuje,tie pocity atd.kazdy skor takemu cloveku tuka na hlavu...
a kedze ja som niekedy bola uplne zdrava tak som vedela rozoznat rozdiel...a nikdy som nebola taka,aby som neustale si vymyslala,ze ma nieco boli atd.ako zvyknu niektory ludia prehanat,len aby boli lutovani atd.
ked som mala nejake bolesti napr.zubov tak som to znasala dobre,ked som mala chripku,pila som caj 3dni a sla som do prace...ale v dobe ked som bola na tom zle,ta chripka ma tak znicila,ze ja som nevladala vsatat z postele...
TAKZE JE TO O DOST LEPSIE,ALE NIE NA 100% ALE JA SOM AJ ZA TO VDACNA...

ele

Maria, ale uz si zdrava nie? Ked si prisla na koren problemu, tak organizmus sa dokaze zregenerovat? Dufam ze si uz v poriadku, lebo ako tak citam, si si toho musela vytrpiet :((

ele

Maria, radsej sa pokusim nahradit mliecne vyrobky s rastlinymi zdrojmi vapnika.
Tiez si myslim ze mlieko je s prepacenim za vyraz sarajt. Zevraj mliecna bielkovina sa chova v organizme cloveka ako hnis a moze potenciovat leukemiu u malych deti, preto je tak vela pripadov leukemie, dufam ze nepisem blbosti.
Ja som bola tazka alergicka, neustale nadchy, ked uplne vylucim mlieko a cukor, nadcha sa akoby zazrakom vytrati. To mam odsledovane za tie roky.
A co sa tych ryb tyka tak aj priemerne inteligentny clovek vie ze ma konzumovat ryby "pestovane" umelo, napr. lososov, alebo ryby na najnizsom stupni potravinoveho retazca, kvoli tazkym kovom.

[zruseny12]

a nemozem jej vysvetlit,ze je to pre nu dolezite...a pritom ma videla ako trpim atd.ved aj mi kolko krat pomahala co som nemohla vstat ani z postele,sla mi do obchodu,porobila atd.uz ako 3rocna hocikedy videla ako lezim na posteli,poobede som si musela na chvilu lahnut,lebo mi prichadzalo velmi zle,ako keby som uz zomierala...boli to hrozne stavi...ked si na to teraz spomeniem...aj teraz obcas mi pride zle,ale to uz aj podla toho,co zjem atd.musim drzat PRISNU DIETU...a vsetko kde je mlieko vynechavat...NO A NIE LEN MLIEKO,ALE AJ NEJAKE LATKY ATD.V POTRAVINACH,LEBO CREVA UZ SU TAK PODRAZDENE,ZE VELA VECI UZ NEMOZEM JEST...
TAK ELE TI ZELAM VELA STASTIA A DAJ UROBIT TEST PRE ISTOTU A POKOJ DUSE...BUDES TAK POKOJNEJSIA...AK MAS POCHYBNOSTI...

[zruseny12]

ELE
ja ti tazko poradim,co mas robit...mne lekarka teraz nedavno na koznom sa pytala,ze ako som to znasala za mala mlieko atd.lebo mam nejake problemi...a povedala,ze to som musela byt od malicka na ten KAZEIN alergicka...
LEN JA SOM MALA STASTIE,JA SOM VOBEC MLIEKO NEPILA,ANI JOGURTY NEJEDLA...NECHUTILO MI TO...obcas som vypila kakao...takze som sa tomu ubranila...
no ale ked som otehotnela po 1x trochu som mlieko zacala pit koli kojeniu atd.ale potom som prestala...a po 2x ked som otehotnela tak to zacalo tym trpnutim...to som uz tu pisala...

asi by bolo dobre dat urobit testy na KAZEIN...MNE TO ROBILI NA GASTRE Z KRVI...AK CHCES MAT ISTOTU...PODLA MNA JE TO DOBRE UROBIT TIE TESTY,ASPON BUDES VEDIET AKO MU TIE MLIECNE VYROBKY DAVAT,ALEBO VOBEC NEDAVAT...

najhorsie na tom je,ze to postupuje tak nenapadne,a ani lekar nemusi hned zistit,ze je to alergia na KAZEIN...ako napr.ked je niekto alergicky na LAKTOZU tak tam cloveka prezenie...ja som taky problema nemala...napr.jedla som jogurt a nic mi to nerobilo,ziadne hnacky atd.hned po zjedeni jogurtu...je to dost zlozita tato alergia...
ja by som na tvojom mieste dala urobit tie testy,sak aj ja mam dceru a bojim sa ze to po mne zdedila,ale nemozem ju dostiahnut na odber krvi...

Denz

Autor: Dorota Hudecová, foto: Profimedia
Utorok, 16. december 2008
Jeho odporcovia tvrdia, že spôsobuje alergie, zástancovia, že je bohatým zdrojom vápnika. Napriek nezmieriteľným postojom dvoch názorových skupín sa aj na Slovensku rozbehol projekt školského mlieka financovaný Európskou úniou. Je mlieko pre naše telo prínosom alebo záťažou?

Hoci je mlieko dôležitým zdrojom vápnika, každý šiesty človek má problémy s jeho toleranciou a reaguje naň nadúvaním, kŕčmi alebo hnačkami. Ešte horšia je alergia na mlieko, ktorá postihuje najmä deti. Mlieka a mnohých ďalších potravín, ktoré ho obsahujú, sa musia vzdať úplne.

Spojenec alebo nepriateľ?
Ľudia zatracujúci mliečne výrobky sú presvedčení, že náš jedálniček obsahuje dostatok vápnika a človek ho nemusí dopĺňať konzumáciou mlieka. Naopak, tvrdia, že pitie mlieka je sprevádzané vysokou spotrebou živočíšnych bielkovín. Telo sa tohto nadbytku musí zbaviť a používa na to práve vápnik, ktorý si berie z kostí, čo je, podľa nich, aj príčinou osteoporózy.

Druhý tábor tvrdí, že mlieko a mliečne výrobky sú z hľadiska príjmu vápnika nezastupiteľné. Rôzne potraviny ho síce obsahujú vo veľkom množstve, ale naše telo je schopné vstrebať z neho len malú časť.
Súvisiaci rozhovor
Len ako pochúťka

Odborníci na metabolizmus sa zhodujú v názore, že využiteľnosť vápnika z mlieka a mliečnych výrobkov je vysoká. Mlieko totiž neobsahuje látky, ktoré viažu vápnik do nevstrebateľnej formy a tým znemožňujú jeho využitie. Naopak, obsahuje laktózu a aminokyseliny, ktoré jeho využiteľnosť zvyšujú.

„Mlieko obsahuje všetky základné živiny," tvrdí Alžbeta Béderová, vedúca Poradne zdravia pri Regionálnom úrade verejného zdravotníctva v Bratislave. Až 98 percent mliečnych bielkovín organizmus podľa nej využije vo svoj prospech. ,,V mlieku sa po pasterizácii zničí 99,5 percenta baktérií, ale ostáva v ňom dostatok výživných látok." Vyhýbať by sa mu podľa nej mali len chorí ľudia.

Odborníci na metabolizmus sa zhodujú v názore, že využiteľnosť vápnika z mlieka a mliečnych výrobkov je vysoká. Mlieko totiž neobsahuje látky, ktoré viažu vápnik do nevstrebateľnej formy a tým znemožňujú jeho využitie. Naopak, obsahuje laktózu a aminokyseliny, ktoré jeho využiteľnosť zvyšujú.

Podľa odporcov je mlieko a ďalšie mliečne výrobky zdrojom mnohých zdravotných komplikácií. Na prvom mieste uvádzajú alergiu na mlieko, ale hovoria aj o zvýšenom cholesterole, tvrdia, že predzvesť aterosklerózy sa objavuje už u malých detí, ktoré konzumujú veľa mlieka.

Lekári však upozorňujú, že vápnik, ktorého nenahraditeľným zdrojom sú mliečne výrobky, je nevyhnutný pre pohyb svalov, prenos signálov v nervovom systéme, umožňuje zrážanie krvi a je od neho závislý napríklad aj pohyb spermií. Okrem toho mlieko obsahuje aj vitamíny A, D, B12 či B1, ale aj selén.

Môžu za alergie proteíny?
Na mlieku vyrástli celé generácie našich predkov, tak prečo sú medzi ľuďmi alergici na kravské mlieko? Podľa vedcov z Food Research Norwich a Medical University of Vienna za to môže zloženie živočíšnych proteínov, konkrétne podobnosti zvieracích a ľudských homológnych proteínov, ktorá je odrazom evolučnej vzdialenosti toho-ktorého druhu od nás.

Doktorka Clare Millsová prišla s teóriou, že v podstate všetky proteíny sú našimi potenciálnymi alergénmi. Záleží iba na tom, ako sú tieto proteíny evolučne vzdialené od svojich ľudských ekvivalentov. Na túto myšlienku priviedol vedcov fakt, že ľudia, ktorí sú alergickí na kravské mlieko, sú väčšinou alergickí aj na mlieko kozie. Málokedy sú však alergickí na mlieko získané od kobýl.

Millsová tvrdí, že proteíny konského mlieka sú zo 66 % zhodné s proteínmi ľudského materského mlieka, zatiaľ čo známe alergény z kravského a kozieho mlieka sú zhodné z menej než 53 %. Anglickorakúsky tím spočítal, že hraničnou hodnotou, ktorá rozhoduje o možných problémoch, je oných 53 %. Pokiaľ je identita proteínov nižšia než 53 %, môžu byť pre nás alergénne.

Teórii o súvislosti medzi alergénnosťou a evolučnou vzdialenosťou nahrávajú aj niektoré ďalšie fakty. Zatiaľ čo kravské mlieko a vajcia sú častými zdrojmi alergénov u detí, u dospelých sú to ryby a produkty z iných morských živočíchov.

Vedcom sa podarilo odhaliť, že väčšina alergénov zo živočíšnych potravín patrí do jednej z troch skupín proteínov. Prvou sú tropomyozíny. Sú to proteíny svalového tkaniva. Prítomné v cicavcoch, rybách a vtákoch sú z 90 % identické aspoň k jednému z mnohých v ľudských svaloch. Žiadny zo zvieracích tropomyozínov pre nás alergénom nie je.

Druhou skupinou proteínov, ktoré nám spôsobujú alergie, sú bielkoviny s takzvanou HF-rukou, ktoré sa viažu na vápenaté a horčíkové ionty. Tie, ktoré pochádzajú od vtákov a cicavcov, pre nás alergénne nie sú. Ale zo žiab a rýb, ktoré sú nám evolučne vzdialenejšie, áno.

Treťou veľkou skupinou alergénov sú kazeíny. Sú súčasťou mlieka všetkých cicavcov. Vedci analyzovali mlieko králikov, potkanov, tiav, oviec, kráv a koní. Ukázalo sa, že živočíšne proteíny ležia na hranici, na ktorej je náš imunitný systém schopný rozlišovať medzi vlastnými a cudzími. Zdá sa, že práve o tom, či túto hranicu prekročia, alebo nie, rozhoduje ich evolučná vzdialenosť.

Vyzerá to tak, že práve ona odráža rozsah rozdielov medzi zvieracími a ľudskými homológnymi proteínmi. A že sú to práve tieto rozdiely, ktoré určujú spúšťanie autoimunitných reakcií. Poznatok vedcov by tak mohol prispieť k pochopeniu vzniku alergií na niektoré potraviny, najmä na mlieko.

Ako dlho ho pijeme
Domestifikácia dobytka má dlhú históriu a jej korene siahajú do čias spred 12-tisíc rokov prinajmenšom do troch kútov sveta. Genetické analýzy súčasných plemien naznačujú, že za také miesta možno považovať takzvaný úrodný polmesiac, nížinu rieky Indus a severovýchodnú Afriku. Začiatky chovu boli späté s rituálmi, pretože pre mnohé praveké národy bol dobytok kultovým zvieraťom. Kedy sa však začalo s jeho dojením? A kedy ľudia začali piť kravské mlieko a vyrábať tvaroh a syry?

Za najstaršie svedectvo o dojení dobytka bol považovaný 4500 rokov starý sumerský vlis. Svedectvo o konzumácii kravského mlieka staré tri- až štyritisíc rokov poskytli maľby z Egypta a saharských lokalít. Britskí vedci podrobili analýzam črepy tisícky kusov pravekej keramiky nájdenej na 14 miestach celej Británie a pátrali v nich po stopách po mlieku. Využili skutočnosť, že porézna keramika do seba počas prípravy jedla nasiakla aj živočíšne tuky. Stopy po tukoch z kravského mlieka boli nájdené aj na najstarších črepoch starých 6500 rokov.

- mira

Škodlivé látky v mäse cicavcov a vtákov :
rezíduá chemických prípravkov používaných pri pestovaní krmovín, Prídavné chemikálie, používané pri výrobe krmív, antibiotiká, hormóny, liky podávané zvieratám, stresové hormony pri zabíjaní ...
Mrtvolné jedy, ...