celiakia

RNG

damian,, otazka je, ako sa ta laboratorna reakcia vlastne prejavi v tele, ci je to natolko skodlive, ze sa treba tym produktom vyhybat uplne, alebo znizit ich spotrebu na urcitu tolerancnu davku.
Vseliake skodlive pre telo latky sa vytvaraju aj pri traveni inych jediel a telo ich staci odstranit=detoxifikovat ako sucast svojho normalneho cyklu.
......
Co sa tyka "otuzovania tela" tj postupne zvykania si na rozne alergeny a prisposobenie cinnosti tela na ne, to sa prevadza na rozne alergie, niekedy s uspechom. Ako vzdy, posledne slovo ma telo jednotlivca a treba pocuvat na jeho signaly.

damian

V knihe Pseudocereals and Less Common Cereals, Grain Properties and Utilisation Potential, P Belton & J.Taylor

sa pise, ze oba, gliadin z psenice aj prolamin z pohanky boli merane testom ELISA. Oba reagovali z ludskym serom, hoci prolamin z pohanky reagoval menej. Ale reagoval.

Pise s dalej, ze kazde ludske serum, vratane zdravych jedincov, do istej miery reaguje ako na gliadin z psenice, tak na prolamin z pohanky.

marisssa

minule som citala v casopise Zdravie, o Rezesovej, ze ma celiakiu aj alergiu na mlieko a ze sem-tam zhresi kuskom chleba (?)

damian

Pouzita lit.:

Cole SG, Kagnoff MF. Celiac disease. Ann Rev Nutr 1985; 5: 241–266

Janatuinen ER, Pikkarainen P, Kemppainen TA. A comparison of diets with and without oats in adults with celiac disease. New Engl J Med 1995; 333: 1033–1038

Krause MV, Mahan KL. Food, nutrition and diet therapy. 7th edn. Philadelphia, PA: WB Saunders. 1984: p 452–457

Love AHG, Elmes M, Golden M et al. Zinc deficiency and celiac disease. In: McNicholl B,

damian

Ak sa aj po uvedenom stav nezlepsuje, bud pacient nedodrziava dietu spravne, vystavuje sa skrytemu gliadinu alebo prolaminom, alebo, ma akutny nedostatok ZINKU.

damian

Teda, zvycajne 30% pacientov pocituje prve vysledky uz po 3 dnoch, dalsich 50% pacientov citi zlepsenie o 1 meciac, dalsich 10% o dalsi mesiac a 10% pacientov moze na liecbu reagovat az o 24 az 36 mesiacov.

damian

Pri kompletnej diete (t.z ziadne obilniny ani nic obilninam podobne), podavaniu enzymov a probiotik, pri striedani ostatnych potravin (aby sa predislo vyvinu alergie), pri dostatocej hydratacii (cista voda a zelene caje - protizapalove a protiplesnove) je podla metabolickej mediciny nasledovna: "Usually clinical improvement will be apparent within a few days or weeks (30% respond within 3 days, another 50% within 1 month, and 10% within another month). However, 10% of patients only respond after 24–36 months of gluten avoidance."