zelena stolica u babatiek

Príspevok v téme: zelena stolica u babatiek
mia

poradte mi prosim vas mam 2mesacnu dcerku predvcerom som bola s nou u doktorky pretoze mame sopliky tak povedala ze mame iba nadchu a dala nam kvapky ale vcera mi zacala kakat take riedkejsie a do zelena(niekto mi hovoril ze to tak moze babatko kakat a nic mu nemusi byt a zas iní mi povedali ze je mu nieco)tak nemate s tym niekto skusenosti

Dr Majakova

Môže to byť spôsobené stravou, alebo nejakými prípravkami s vyšším obsahom železa alebo poruchou vstrebávania živín, prípadne aj salmoneloza vyliec.sk

KOCICKA088

ahoj my sme mali taky ist problem moj sym ma styri roky a kaka vacsinou vyslovene bobky....upravi sa to hlavne ked vypije vela vody a podotykam nic cokoladove-cukriky.bonboniery,cokolady,cokoladove keksy,cokoladove napoje kakavo,atd....a popros lekarku nech mu vysetri krv na alergiu na kravske mlieko

Fallo

lenka18-
Vláknina nerozpustná vo vode tiež zväčšuje objem stolice a urýchľuje črevnú motilitu, nemá však vplyv na hladinu a zloženie cholesterolu. Vláknina vo vode nerozpustná je napríklad celulóza, ktorú nájdeme hlavne v otrubách a ovocných šupkách. Ďalej je to hemicelulóza, ktorej je najviac rovnako v otrubách a celých zrnách.Treťou vlákninou vo vode nerozpustnou je lignín, ktorý najviac obsahujú otruby, obilie a zemiaky. Vhodný výber potravín s vysokým obsahom zvyškovej stravy je potrebné prispôsobiť veku dieťaťa. V jedálničku je potrebné nahradiť pečivo z bielej múky za celozrnné pečivo (grahamové, sójové, kukuričný chlieb, čierny chlieb). Taktiež je potrebné zaradiť do stravy celozrnnú múku, celozrnnú ryžu a celozrnné cestoviny, strukoviny, orechy, semená (sezam), mak a huby. V strave našich detí často chýba dostatok čerstvého ovocia a zeleniny, prípadne vhodne pripravenej na pare. Máme na mysli rôzne surové zeleninové šaláty, obsahujúce okrem iného aj zelerovú vňať, papriku a paradajky, hlávkový šalát, z koreňovej zeleniny surovú mrkvu, dusený či varený petržlen, kaleráb, ale aj upravenú brokolicu, kapustu a špenát. Ovocie naučíme dieťa jesť v surovom stave aj so šupkou a zrniečkami (jablko, slivky, čerešne, ríbezle…). Mierne "preháňavý" prirodzený účinok majú aj figy, grepy, marhule, hrušky a sušené ovocie. Deťom odporúčame ráno asi pol hodiny pred raňajkami vypiť vodu alebo ovocnú šťavu. V detskom jedálničku nemá chýbať kyslé mlieko, jogurty, kefír a podmaslie, ktoré stimulujú pohyb tráviaceho traktu a tým pomáhajú vyprázdňovaniu. Najkoncentrovanejším zdrojom vlákniny sú otruby (30 gramov otrúb v dennej dávke zvýši váhu stolice o 60 %). Môžeme ich pridať do polievok, mlieka či jogurtov. V strave je rozhodne potrebné obmedziť potraviny s obstipačným účinkom - čokoládu, kakao, sladkosti, čierny čaj, korenie. Tiež časť sladkého mlieka je nutné nahradiť, ako už sme hovorili, mliečnymi acidofilnými produktmi. Do jedálnička zaradíme aj tzv. funkčné potraviny s obsahom probiotík a prebiotík. Ostatná liečba zápchy, psychoterapia (najmä skupinová aj s rodičmi a autogénny tréning, špeciálny nácvik defekačného reflexu) či farmakoterapia (prokinetiká, spasmolytiká, laxatíva), elektrostimulácia a chirurgická liečba patria do rúk lekárov. Farmakoterapia môže mať aj nepriaznivé účinky, a preto nepatrí do rúk laickej verejnosti. Mnohí z nás si navykli kupovať a ordinovať rôzne preháňadlá sami. Užívať sa majú len na predpis lekára (praktický lekár, gastroenterológ, prípadne iný odborník), ktorý určil príčinu a vhodný spôsob liečby zápchy. Na záver by sme chceli zdôrazniť, že zápcha je u detí pomerne častá, v prevažnej väčšine prípadov nejde o nič dramatické. Vyšetrenie, poradenstvo a liečba je však úlohou lekárov. Zápcha patrí k jednému z rizikových faktorov vzniku rakoviny hrubého čreva a konečníka, ktoré v súčasnosti patria na popredné miesto v príčinách úmrtia v dospelosti. Preto ju nesmieme podceňovať ani v detskom veku.

Autorka: MUDr. Katarína Vicianová

Článok je z júnového čísla časopisu MÁMA a já.

lenka18

fallo ahoj no ked mal sest mesiacov a ja som mu davala sunar tak mal tvrdu stolicu vtedy som bola u lekara ale v anglicku tam povedali ze mu mam davat pit vela vody ale aj tak n ic nepomahalo vela krat som bola a to iste vraveli len dookola.tak bola som aj na slovensko tam uz povedali inak ze ma malo cervenych krviniek a dali sirup...docasne to pomahalo ale casto sa to obnovilo nakoniec som mu uz davala aj cipky...no papa vsetko ale nema chut do jedla..