cisarsky rez

sob rudolf

Súhlasím mamia, veď ide o psychofyzickú prípravu:). Psychika je pri pôrode asi taká dôležitá ako fyzička, ale načo to hovoriť, si skúsená mama.

mamia

no, u mna boli rizikove tehotenstva obe, u prveho som to brala tehotenstvo si prilis bezproblemovo a v 6.mes.hrozil predcasny porod, bola serklaz a v druhom bolo 2x krvacanie v prvych mesiacoch, takze zas bolo rizikove (na pripravy som chodila aj napriek tomu, nebolo to len o cviceni)

sob rudolf

Ešte malinkú drobnosť, čo sa týka predpôrodnej prípravy, vždy sa nájde malé percento mamín, ktoré majú rizikové tehotenstvo, tak či tak, vždy sa treba dať odsledovať lekárom a nejakú väčšiu telesnú záťaž s ním konzultovať. No ak je všetko ok, nie je dôvod počas tehotenstva zlenivieť. Žena, ktorá je graviditou "poznačená" len z viny vlastnej pasivity vzbudzuje ľútosť, zato aktívna mamina plná života naopak údiv a radosť. A to platí aj pri pôrode. Žena matka by sa mala vedieť do vecí oprieť, nie nechať za seba pracovať druhých. A tiež je isté, že popôrodné zotavovanie prebieha oveľa ľahšie v aktívnom tele, ako v ochabnutej schránke, ktorá bola celé tehotenstvo umelo "ofukovaná".

datelinka

toto je dost dolezite, co napisal sob rudolf "ak sa zena stavia k tehotestvu aktivne"...
ja som sa pocas celeho toho obdobia velmi tesila s kliciaceho semienka vo mne, velmi vela som studovala o vsetkych suvislostiach s porodom, tehotenstvom, dojcenim, nenavstevovala som sice ziadnu predporodnu pripravu alebo kurz pre nedostatok casu, ale pripravena som bola na vybornu :-) a co je najdolezitejsie, bola som v neustalom pohybe, som taka vzdy a tehotenstvo nebolo vynimkou. porod u mna postupoval tak rychlo, ze to necakali ani lekari :-))
tehotenstvo naozaj nie je choroba, netreba sa setrit ani lutovat. treba sa tesit :-)

mamia

este k predporodnej priprave, je mozno dobre, ked ju absolvujeme tam, kde sa chystame aj rodit, pretoze nam vedia zodpovedat na otazky co mame prave na tu konkretnu porodnicu, dozvieme sa ake su tam sposoby a sme na to pripravene