Hernia disku - vysunutá platnička

Príspevok v téme: Hernia disku - vysunutá platnička
orgovan13@centrum.sk

Milí chorí a zdraví, určili mi diagnozu hernia disku - L4/5 a doporučujú mi operáciu, na ozónoterapiu je vraj neskoro. Máte prosím nejaké skúsenosti s doktormi, nemocnicou, máte nejakých známych alebo sami trpíte na toto ochorenie? Prosím dajte mi vedieť o všetkom, čo môže byť v mojej neľahkej situácii potrebné. Veľmi pekne ďakujem. Ružena

Viktoria 3

miro 70
Som rada, že ti niečo zaberá. Ja len neviem ako sa za dva dni dá vyšetriť a určiť cviky, keď jeden deň=jeden cvik. Na nete som našla aj meno môjho fyzioterapeuta. Tiež má certifikát, no podľa tebuľky len A = bedrová chrbtica. Neviem prečo mi neponúkol takúto možnosť. Je odcestovaný, a už z ním ani nebudem... aby som sa ho povypytovala. To nič.
Ďakujem.

miro70

ahoj Viktoria 3

S doktorkou Kotrbancovou som sa náhodou stretol keď som ležal po operácií v Žiline bola za svojim známym u nás na izbe, nemal som potuchu kto to je až keď začali rozoberať cvičenie tak som sa čo to popýtal, a skončilo to tak že sme sa dohodli že ak nastanú problémy pri cvičení tak sa mám ohlásiť /našťastie sa tak nestalo/ presne ako písal Bosco nie každému sadnú všetky cviky, to presne vravela ona, začať sa má jedným cvikom na druhý deň iný a tak vyradiť tie ktoré ti robia zle...ja som skúsil hneď tri cviky ale našťastie bez následkov a ako som už písal za pár dní taký pokrok že som tomu nechcel veriť...

malaanka

Bosco
dakujem za povzbudenie.
Ja mám také topánky ako sú na tom videu a som s nimi veľmi spokojná.Hoci som po operácii krčnej chrbtice,mám problémy aj s driekovou a mala som pocit,že ma v nich menej bolí chrbát a ani do nohy sa mi tak nešírili bolesti.
Celú jeseň som chodila len v tých topánkach,ani iné som si neobúvala.
nanenka
ja sa chystám do Turčianskych Teplíc a chcela by som ísť až tak v apríli.
ja nemám zakázané sedenie ani státie,ale vzhľadom nato,že si ešte stále necítim ľavú polovicu tela,tak to ma veľmi obmedzuje.Nechodím ešte ani na prechádzky von,moje jediné prechádzky sú k lekárom.
Skúsim ti poslať môj mail
ankasamko@gmail.com

ema123

Ja používam na sedenie v práci dynamickú podložku - vzduchový vankúš. Sedím na ňom 8-9 hodín. Čítala som, že by sa to nemalo, ale mne zo tak vyhovuje a robí mi to dobre. Niekedy po víkende sa citeľne cítim lepšie, keď sa celý deň pohupujem na ňom stoličke. Čo mi trochu vadí je, že vankúš je gumený a pri dlhšom sedení sa spotí na ňom zadok. Treba preto častejšie vstávať zo stoličky, aby k tomu nedochádzalo. Ale inak je to veľmi dobrá vec. :-)

Viktoria 3

miro 70
Práve mi napísala MUDr. Kotrbancová.
Navrhuje mi prísť na 2 dni do Žiliny, aby ma vyšetrila, pretože cez mail sa nedá 100% určiť žiaden konkrétny cvik. Hernie liečia mnohými cvikmi, no foraminálny nález zase niektoré nemá rád. Hlavne záklony chrbta. Nebudem si ja doma nič skúšať. Ako to tu čítam, môžem si fakt ublížiť. Je to dosť ďaleko 330km.
Ty chodíš k nej? Ak áno, ako to tam prebiehalo?
Bosco
Tie topánočky vyzerajú dobre. Len čo na to názor nejakého odborného lekára? Poznáš?

Bosco

Miro 70, Viktoria 3
100% súhlasím s Mirom 70. Netreba za každú cenu cvičiť, hlavne nie všetky cviky, ak máš pocit že ti nerobia dobre. Na odporučenie Mira som si aj ja objednal McKenzieho knihu a po jej prečítaní som mal ten istý pocit ako ty. Tie cviky na str.90 s prehnutím chrbta nie sú pre mňa vhodné. Cvičila ich so mnou aj rehabilitačná pracovníčka ešte počas mojej hospitalizácie, ale môj neurológ sa neskôr čudoval, prečo to robila, že sú zakázané pre moju diagnózu. Každý z nás má trochu iný problém a nie všetky cviky sú univerzálne. Keď som sa taiwanského lekára opýtal, aké cviky by mi odporučil povedal, že nemám cvičiť vôbec, že stavce sú už napravené, ale hlavne sa mám vyhnúť rotačným pohybom a ak pôjdem do kúpeľov tak škótskym strekom. Ja som začal cvičiť pravidelne až v kúpeľoch v novembri po 5 mesiacoch od hospitalizácie. Paréza nohy sa mi po kúpeľoch podstatne zlepšila, ale po kúpeľoch som mal taký problém, že pri sedení mi začala trochu tŕpnuť zadná časť stehna na ľavej, ale aj pravej nohe, čo predtým nebolo. Asi sa mi niečo pohlo. Preto som s cvičením prestal. Už asi dva týždne cvičím, len 5 minút ráno na zahriatie a to je všetko.. Musím povedať, že teraz sa cítim podstatne lepšie.
Ja som za tých desať mesiacov už vyskúšal toho veľa, na rehabilitácii ma učili aj cvičenia podľa Brunkowovej, cez víkend sme mali v kúpeľoch Tai Chi, vlani som dochádzal denne aj do kúpeľného bazéna v Kováčovej, ale vždy to skončilo s tým, že ak som pocítil zhoršenie zdravotného stavu, tak som ďalej nepokračoval. Pýtal som taiwanského lekára, aký názor má na klasickú masáž. Povedal, že masáž ktorú poznáme nám môže spôsobiť jedine príjemný pocit, ktorý vydrží maximálne do druhého dňa. Máloktorý masér sa dokáže dostať k štruktúram do hĺbky niekoľkých centimetrov a dosiahol trvalejšie zmeny.
Roolie
ja o inej podložke ako klinovej ani neuvažujem. Dynamická podložka resp. PC vankúš nie je vhodný na celodenné sedenie a hlavne sa nehodí pre akútne stavy po operáciách chrbtice a pri hernii platničiek. Pretože je klinová podložka drahá musím mať istotu, že mi pomôže. Preto som sa ju snažil nasimulovať v domácich podmienkach. Podložil som si doma pod zadné nohy stoličky drevené hranolčeky do výšky cca 50 mm, čím som dosiahol sklon sedadla podobný klinovej podložke :-). Tento spôsob sedenia testujem už týždeň a musím povedať, že sa mi sedí podstatne lepšie, ako keď sedím na rovnom sedadle. Preto som sa rozhodol, že si klinovú podložku kúpim. Roolie, patrí ti obrovská vďaka za to, ako si pomohla Milke 3, si človek s veľkým srdcom. Ja idem na MRI 21.2.2012 a dúfam, že všetci traja budeme mať lepšie výsledky.
Nanenka, malaanka - obdivujem Vás, sledujem Vaše pokroky, ste riadne bojovníčky. Držím palce.
Dafne – ako sa máš v kúpeľoch? Nemrzne bazén? :-)
Všetkým – teraz som si spomenul, keď som bol v kúpeľoch v Piešťanoch masér mi hovoril, že po celodennom státí pri masérskom stole ho bolí doma chrbát, tak si kúpil topánky so zakrívenou podrážkou a bolesti mu ustúpili. Hovoril mi, aby som to skúsil aj ja. Máte niekto s tým skúsenosti? Mrknite sa na jedeného z výrobcov. www.scholl.sk
www.youtube.com

Roolie

Ahojte vsetci,

tak uz definitivne viem, ze som bola ztych infuzii vyhadzana a dokonca mi to uplne rozhodilo cyklus, co som mozno 1 z miliona ludi. Super. Tak sa snazim necpat do seba lieky, chodim na akupunkturu a moj doktor ja ho prezyvam ,,Mengele" mi picha priamo do chrbta kolagenove injekcie, vraj by to malo trosku pomoct. tak uvidim.
A 23.2. idem na kontrolne MRI, tak uvidim, ako som pokrocila s mojou diagnozou.

Bosco, ty si makač :) Ten Tvoj optimizmus Ti zavidim. A teda, aku tu podlozku na zadok by si odporucil? Ci radsej len ten PC vankus?
Dakujem.

Nanenka

Viktoria 3
Ďakujem za prianie. Súhlasím s Tebou, človek si neuvedomuje aká to je vzácnosť – sedenie :-), ale poviem Ti pravdu takú mám svalovicu zo sedenia že až. A bola mi aj sedacie kosti. Ale to sa všetko dá vydržať. Nie je to na tabletky od bolesti a to je super.

malaanka
Som zvedavá tak ako aj Ty aké cviky Ti tam ukážu. Bolo by potom možné, keby si ich nejako zosumarizovala a dala napríklad aj tu na stránku? Alebo Ti poskytnem mailovú adresu a poslala by si mi ich. Ak chceš ja Ti môžem poslať tie, ktoré mne dali v nemocnici (len nemám Tvoju emailovú adresu).
Ja som sedela po operácii až po 2 mesiacoch, tak si vieš predstaviť aká to bola záťaž. 2 mesiace nič a zrazu iný pohyb. Ale veľmi dobre sa mi sedí, nič ma nebolí, skôr sa mi uľaví. Čo ma dosť udivuje. A stáť? Vydržím aj hodinu, niečo popri tom robím. Minule som dokonca zvládla upratať v skrini moje veci. Všetky som preskladala a potriedila. Ale niekedy keď stojím aj kratšie napríklad, tak sa mi tak rozklepú nohy, že „utekám“ do postele. Neviem čím to je. Asi tou slabosťou. Dokonca aj na prechádzku vonku už zájdem – tak na 30-40 minút. Chcem kôli vzduchu, nech telo nemá šok. A Ty ako? Koľko vydržíš stáť a sedieť? A kúpele? Kedy plánuješ a kam?

malaanka

Ahojte.
13.2.budem hospitalizovaná na rehab.,som zvedavá aké cviky na chrbticu mi tam ukážu.
Nanenka
aj ked mám vážne pooperačné komplikácie,aspoň som hned mohla sedieť.A koľko vydržíš stáť?
Pekný deň všetkým.