Hernia disku - vysunutá platnička

Príspevok v téme: Hernia disku - vysunutá platnička
orgovan13@centrum.sk

Milí chorí a zdraví, určili mi diagnozu hernia disku - L4/5 a doporučujú mi operáciu, na ozónoterapiu je vraj neskoro. Máte prosím nejaké skúsenosti s doktormi, nemocnicou, máte nejakých známych alebo sami trpíte na toto ochorenie? Prosím dajte mi vedieť o všetkom, čo môže byť v mojej neľahkej situácii potrebné. Veľmi pekne ďakujem. Ružena

dafne

Ahojte všetci...
tak už som zbalená a zajtra nastupujem do Bojníc...dúfam,že som na nič nezabudla :-))), držte palce,aby to pomohlo..

dafne

Ahojte všetci...
tak už som zbalená a zajtra nastupujem do Bojníc...dúfam,že som na nič nezabudla :-))), držte palce,aby to pomohlo..

Viktoria 3

Bosco.
Neviem či zle vidím ja, alebo sa sekla pani,no červená podložka na cvičenie,(ba aj tá modrá, a to je jedno či obyčajná alebo profesionál) je len v rozmeroch 180x60x1,5. Fakt máš 180x80x1,5 ?

Bosco

Viktoria 3
podložka bola červená 180x80x1,5. Ponúkala mi aj šírku 100, ale vzhľadom na prepravu a skladovanie 80 cm mi postačuje. Povedala mi, že na moje použitie stačí aj obyčajná. Podložka profesional sa líši len povrchovou úpravou pre lepšiu údržbu a využíva sa hlavne tam, kde sa pri cvičení strieda viacej ľudí. Veľkosť fitlopty si treba vybrať podľa účelu použitia. Na sedenie mne odporučila najväčší priemer 85 cm. Ale ja k fitlopte neinklinujem. Cena klinovej podložky je naozaj vysoká, skúsim ešte niečo vymyslieť. Na Slovensku ani v Čechách som iného predajcu nenašiel, v Polsku vychádza cena lacnejšie, len neviem či je podložka rovnaká. www.sissel.pl v Rakúsku, Nemecku, Maďarsku to vychádza podobne ako u nás. Ak nič nevymyslím, kúpim si ju na Slovensku.

Viktoria 3

Bosco
Som rada, že si tam bol. Dnes som to akurát s manželom preberala a som na 90% rozhodnutá pre tú podložku na cvičenie, na ktorej si ležal. Bola modrá a bola obyčajná, či profesionál? Nemám možnosť tam teraz ísť osobne, no objednám si ju. Verím, že ju nebudem musieť vrátiť. Ná hrúbka 1,5cm je na trhu s prenosnými podložkami na cvičenie najväčšia. A majú ju aj v rozmere 180x100. Beriem aj fit loptu. Verím, že tá cena zodpovedá aj kvalite.
A tú klínovú podložku 2v1 si asi tiež kúpim, keďže je na dlhodobejšie sedenie, no najprv som sa o tom chcela poradiť s neurologičkou. Cena je odpudzujúca, no je niečo podobné na našom trhu? Tie dynamické my nahradí PC vankúš, ktorý mám za 17centou na recept od fyzioterapeuta. Aj tak ma to bude stáť 180€! Nechápem, že som ochotná za 3 veci dať toľko veľa. Ale ak to pomôže... Som z toho zmätená. Vyspím sa na to. Ale ďakujem za tú námahu a ochotu. Takže si si nekúpil nič?

Bosco

Tak dnes som si bol konečne vyskúšať v sklade internetového obchodu zdravotné pomôcky na sedenie . Najskôr som odskúšal obidva typy dynamických podložiek, ale keď som sa na ne posadil, cítil som tlak v krížoch a necítil som sa v pohode. Po konzultácii mi bolo vysvetlené, že dynamické podložky nie sú veľmi vhodné pre pacientov, ktorí už majú problémy s herniou resp. sú po operácii medzistavcových platničiek. Aj u zdravých ľudí sa môžu používať maximálne 2 hodiny denne. Zhodou okolností dnes som mal možnosť vyskúšať v inej firme podobný typ dynamickej podložky www.chrbtica.eu . Pracovníčka ju tam používala pri práci. V porovnaní s predchádzajúcimi dvomi podložkami sa mi na nej sedelo oveľa horšie, cítil som miernu bolesť v krížoch a nevedel som si predstaviť na nej sedieť čo i len niekoľko minút. Čiže aj medzi dynamickými podložkami je rozdiel a konkrétne pre mňa sa hodili lepšie podložky od prvej firmy, ale z globálneho hľadiska dynamické podložky nie sú vhodné pre väčšinu z nás. Údajne je oveľa lepšia na sedenie fitlopta, ale tiež nie pre pacientov, ktorí už majú závažné problémy s chrbticou a nie na dlhodobé sedenie. Potom som si vyskúšal špeciálnu klinovú podložku na sedenie. Môžem povedať, že sa mi sedelo oveľa lepšie, ako pri sedení len na stoličke bez klinovej podložky. Pri použití tejto podložky sa náš zdravotný stav určite nezhorší, lebo vlastne len fixuje sedenie na stoličke v správnej polohe. Zadok je vyššie ako kolená a nohy by mali byť zohnuté v kolenách do 90° uhla, chrbát by sa nemal opierať o operadlo stoličky a má sa sedieť vzpriamene. Stolička, alebo kancelárske kreslo by nemalo mať mäkké čalúnenie, aby sa nestlačilo a nestratil sa požadovaný efekt podložky. Ešte som si na záver vyskúšal univerzálnu podložku. www.pomocky.sk Sedelo sa na nej veľmi príjemne, ale ja ju zatiaľ nepotrebujem. Je ideálna aj na sedenie v sedačke, ale tento druh sedenia som vo svojom ďalšom živote vylúčil. Dnes mi bolo opäť potvrdené, že zadok má byť v takej výške, aby nohy boli zohnuté v kolenách pod uhlom 90°.
Viktória 3
klinová podložka má jednu veľkosť a hodí sa na všetky zadky :-). Špeciálne som sa na to pýtal. Je dostatočne veľká a penová hmota sa po sadnutí nestlačí. Vyskúšal som aj podložku na cvičenie www.pomocky.sk Ja používam teraz na cvičenie dve karimatky, ale táto je oveľa lepšia. Je hrubšia, nekĺže sa a rozmer je ideálny. Treba zvážiť, či sa ti oplatí investovať. Zľavy 5% platia len pre Dôveru a nie na akciový tovar.
Dafne
písala si, že ťa bolí kostrč, myslím si, že klinová podložka by ti pomohla, vzadu má vyrezanú časť s mäkšou hmotou, čo zabraňuje tlaku kostrče na stoličku. Samozrejme ak toto je dôvod tvojej bolesti.
Záver:
môj subjektívny názor je, že ak si budem chcieť kúpiť nejakú pomôcku na sedenie, tak to bude klinová podložka. Jediný problém je vysoká cena. Je to obyčajná penová hmota podobná molitanu a výrobné náklady sú možno 10% z predajnej ceny. Vzhľadom na problémy, ktoré máme so sedením to asi vyskúšam a až neskôr uvidím či moje rozhodnutie bolo správne.

Nanenka

Bosco:

Tak s tou žehliacou doskou to je naozaj vynikajúce odporúčanie. Ďakujem. Aspoň si mne a určite aj iným sediacim pracujúcim dal námet. Ja to budem na 100% aplikovať, ale kým pôjdem do práce, tak to ešte pár mesiacov potrvá.
Ja napr. mám "problémy" pri sprchovaní - teda skôr umývaní hlavy. Nemôže sa mi dostať voda do uší. Tak som to tak vymyslela, že používam teraz, kým nezohnem hlavu tak lepšie - tlmiče do uší (proti hluku) :-)))). A vieš ako to pomáha. Ja som spokojná a voda do uší sa nemá šancu dostať. :-) Nás situácia donúti na takéto "zlepšováky".

dafne

..ahojte...nebola som tu jeden deň a mám čo čítať :-)))...ale sa to pekne rozbehlo...čo bude po mesiaci,ked sa vrátim z kúpeľov ?...idem 26.01. ako viete do Bojníc...určite dám vedieť ako bolo :-)
Bosco :
ten orbitrek je dobrý nápad, spojiť 2v1, ja mám,ale môj vydáva dosť hlasný zvuk, takže nič moc ked chcem pozerať aj TV...ale dnes už určite sú kvalitnejšie a hlavne tichšie...

Nanenka

Jirko:

Ďakujem za odporúčanie. Tú knihu som pozerala, bohužiaľ je vypredaná :-(
Ešte som našla na 1 web-stránke, tak som odpísala, či je v ponuke, tak uvidím. Bola by som rada, keby sa mi ju podarilo zohnať, príp. si ju prefotiť ak by som ju nezohnala.
O p. Kotrbancovej mám vynikajúce referencie, mám na ňu aj kontakt, ale teraz sa jej ozývať nejdem, keďže to je nereálne ešte vzhľadom na môj zdravotný stav a vzdialenosť. Ďakujem ešte raz za rady.

Bosco

Roolie:
špeciálnu podložku na sedenie nemám, ale pôjdem sa pozrieť na tie podložky zn. Sissel. Všetko pozisťujem a majiteľky sa opýtam, či by ju odporučila aj ostatným na tomto fóre. Drahé sú preto, že sa platí za značku. Jedna rehabilitačná mi minulý rok v lete ukazovala, že si kúpila lacnejšiu dynamickú nafukovaciu podložku podobnú týmto v LIDLi. Ja si osobne myslím, že ten klin má význam v tom, že pri jeho použití je pri sedení zadok vyššie ako kolená. A to je to podstatné pre driekovú chrbticu, ale každý z nás má inú diagnózu a pre každého vyhovuje niečo iné. Niekomu to možno pomôže a niekomu nie. My sa už musíme zmieriť s tým, že už nebudeme môcť sedieť celú pracovnú dobu a budeme to musieť striedať. Fitlopta je vhodná na cvičenie, ale nie na sedenie pri práci, lebo je nízko. Vhodnejšia ako fitlopta je dynamická podložka pod zadkom, ale na nej sa môže údajne sedieť max. 2 hodiny. Najlepšie je striedať rôzne polohy, aby nemala chrbtica dlhodobú jednostrannú záťaž. Mojim cieľom je sedieť pri práci minimálne. Robím hlavne v stoji. Hľadal som rôzne spôsoby umiestnenia notebooku, ale najlepšie sa mi osvedčilo položiť ho na žehliacu dosku :-). Je to ideálne riešenie, lebo doska sa dá zdvihnúť do potrebnej výšky podľa výšky osoby. Keď ti je dlho stáť, tak si ju znížiš a sadneš si na stoličku, alebo trochu zdvihneš a kľakneš na kľakačku, čiže stále ju máš v ideálnej pracovnej výške. Máš na nej elektrickú zásuvku, do stredu si dáš notebook a po stranách máš miesto na rôzne dokumenty. Je ľahká a môžeš si ju preniesť kdekoľvek v byte, alebo zložiť do auta a previesť aj do kancelárie, v lete na vyložiť na terasu, alebo vyniesť do záhrady. Ešte potrebujem vyriešiť, ako pozerať televízor. V sedačke už z rodiny skoro nikto nechce sedieť, lebo je to najhoršia poloha pre chrbticu. Sedenie a ležanie u mňa nepripadá do úvahy. Preto rozmýšľam, že si kúpim Orbitec a pri sledovaní TV nebudem zväčšovať herniu v kresle :-), ale budem pozerať TV a zároveň cvičiť.