Nespavosť kôli extrémnej citlivosti

Príspevok v téme: Nespavosť kôli extrémnej citlivosti
nestastna14

Ahojte.

Ani neviem, ako začať- mám problém, kôli ktorému som čím ďalej, tým viac zúfalejšia. Nepatrím medzi ,,zvedavú,, a neskúsenú mládež, a tak ocením, aby ste moju tému brali seriózne, a taktiež ocením skôr názory vyžších vekových kategórií. Môk príspevok je trošku zdĺhavejší, napriek tomu že je zhrnutý v skratke, ale verím, že si ho napriek obšírnosti prečítate.

Od detstva ma trápili problémy so spánkom. Ťažko sa mi zaspávalo, prerušovaný spánok, atď. Jedným z dôvodov veľmi dlhého času, kým zaspím, je citlivosť. Vždy mi vadilo a nemohla som zaspať, ak niekto v rovnakej miestnosti ako ja čo i len hlasno dýchal, nieto ešte chrápal. V mladom veku to teoreticky také vážne nebolo, a moc som sa tým nezaoberala, ale postupom času, čím ďalej tým viac, som extrémne citlivejšia a nedokážem zniesť ani najtichšie zvuky- A týmto sa dostávam k jadru môjho problému. Momentálne mám dlhodobého partnera. Bohužial zatiaľ spolu nežijeme, neviem si predstaviť, že by to tak momentálne bolo, presne koli mojmu problému. Stretávame sa, a cca 2-3 noci týždenne, prespíme spolu v jednej miestnosti. Problém je ale ten, že ja spať nemôžem, a to z dôvodu, že partner hlasnejšie dýcha. Vadí mi to, a nemôžem to zniesť. Doteraz som to riesšila spôsobom, že som odišla spať do inej miestnosti. No viem, že takto to byť doknekočna nemôže, hlavne nie, keď sme vážnejšie začali preberať otázku spoločného bývania.
Viem, môže sa to zdať nereálne, ale naozaj je to tak, nemôžem spať kôli hlasnému dýchaniu. Rovnako ako mi vadí zvuk televízora, alebo slabé zvuky od susedov, z vonku, atď. Kým zaspím, mi zvyčajne trvá od jednej, do troch hodín, s tým, že počas spánku sa niekoľko krát zobudím. Paradoxom ale je, že počas dňa nemám problém zdriemnuť si, a tak často cez deň dospávam.
Skúšala som už všeličo, ale takto to ďalej ísť nemôže. Ja som zúfalá, a obaja sme nešťastní, že nemôžme spať v jednej posteli.
Preto Vás prosím o rady, odporúčania, prípadne sa podeľte o Vaše skúsenosti, ako ste podobný problém vyriešili Vy.
Vopred ďakujem za príspevky

zaria

nestastna, nic si z toho nerob, ze nemozete spat v jednej izbe spolu. to nie je pre zivot to najdolezitejsie. aj ja s muzom spime kazdy v inej miestnosti, lebo moj muz velmi chrape. tiez mi vadia vsetky mozne zvuky. v noci je vsade vacsie ticho, preto aj ten najmensi zvuk je velmi vyrazny, ale cez den sa zvuky zlievaju a vtedy lahsie zaspis, lebo ten jeden zvuk ktory pocujes nie je taky ohraniceny a vyrazny. poznam vela ludi, ktori nespavaju spolu, toto sa predsa da celkom lahko tolerovat. budte radi, ze ste zdravi a netrapia vas ine vazne problemy. z tohto by som si nerobila ziadnu tazku hlavu. aj mne vadi dychanie a odfukovanie, a viem, ze nie som jedina. preto som to vyriesila hned na zaciatku vztahu a obaja sme si na to zvykli. hlavne, ze si rozumieme, ved v stredoveku ludia nespavali spolu a nikomu to nevadilo. kvoli nejakemu navyku, zvyku, alebo nejakej vytvorenej "norme" si nebudem zneprijemnovat zivot alebo sa znasilnovat.

nestastna14

jajka:
1. kavu som nepila NIKDY
2. cez den si chvilu zdriemnem len ked prebdiem 2-3 noci, inak nespim.
3. Zijem dost aktivne
4. ked mam pustenu hudbu, spat nemozem, nech je akakolvek
5. nejem
6. TV som nevidela uz cca tri roky...

Myslis, ze neviem, co je zdrave a co treba pre organizmus? Keby som toto vsetko neskusala, tak sem nepisem.... ale aj tak dakujem..

jajka

1, nepi kavu
2, nespi cez den
3, fyzicky sa utahaj, sportom alebo pracou
4, daj si do usi sluchatka s prijemnou relaxacnou hudbou
5, miestnost pred spanim poriadne vyvetraj
6, vecer nejedz pred spanim aspon dve hodiny, a uz vobec nejedz nic tazke
7, nemaj telku v spalni, resp nepozeraj tv do noci

nestastna14

stuple do usi som vyskusala, a nie raz.... lenze s nimi mi zas vadi vlastne dychanie, pretoze kedze som ,,zapchata,, pocujem vlastne dychanie zvnutra neskutocne silno ...

ssssssssssss

ja mam presne take problemy ako ty,presne take,od detstva.mam tabletky na upokojenie a aj ked moj priatel hlasno dycha,davam si tie stuple do usi,uzasne to pomaha,preco nevyskusas to?nic nepocut! uz si ich davam kazdy vecer,lebo moji susedia su riadne pridrbany a pozeraju debilnu tv aj do jednej v noci,alebo pustaju hudbu....bez nich to proste nejde..

.........

skus tie prirodne, ak nechces od doktora na predpis tak mozes kludne ist k psychologovi, ten lieky nepise teda aspom myslim, na to by musel byt normalny MUDr. s psychologom sa o tom porozpravas

nestastna14

To teda môžme.. koľko krát mi partner prial, aby som mohla konečne normálne spávať...

no hlasno chrápajúci človek vie rozčúliť snáď každého. aj muž mojej mamy je taký, to je niečo hrozné. Keď s ním spím v jednom byte, počujem ho cez dvojo zavretých dverí a ide ma rozhodiť.. A nad mojím problémom sa mama len smeje, keď jej o tom hovorím, pretože keď si ona zvykla na svojho muža, myslí si, že každý človek si dokáže nasilu zvyknúť.

No, ale uvidíme, ešte či sa pridajú nejaké názory alebo rady, zatiaľ možno vyskúšam tie prírodné lieky, uvidime, čo bude ďalej.

Ďakujem Ti za príspevky

joanne

na tvojom mieste by som za tou psychologičkou šla.tvoja nespavosť môže mať rôzne príčiny, napr vnutornu nervozitu a napätie, ktore ty už ani nevnimaš. mne napr dýchanie iných ludí nevadí ale zato ma vie do nepričetna rozčuliť hlasno chrápajuci človek, ktorý si spokojne spí celu noc a ja tu noc prebdiem. to je na porazenie. samozrejme, že tito ludia to nerobia náročky, nemôžu za to. tiež mám partnera čo zaspí kdekolvek a za akýchkolvek podmienok, je mu to uplne jedno. takým ludom môžme fakt závidieť.

nestastna14

niekedy mi pri tom keď chvíľu dýcha normálne a potom začne zas, pripadá, akoby to robil naschvál =;( Viem, že naschvál to nerobí, ale neskutočne ma to deprimuje

nestastna14

joanne, aj keď si cez deň nezdriemnem, mám rovnaký problém, bohužiaľ. Televízor ja nepozerávam vôbec, vadí mi zvuk televízora pusteného vo vedľajšej miestnosti.
Taktiež spať chodím vtedy, keď som maximálne unavená. Keď spím sama, tak zaspím väčšinou do tých dvoch hodín, napriek tomu že som unavená, z toho dovodu že ma rozptyľuje akýkoľvek zvuk.
Keď spím s priateľom, je to ešte horšie, keďže ležíme v jednej posteli a dýcha rovno vedľa mňa.
Neviem, či je to nejaký blok, ale proste môžem byť akokoľvek unavená, ale nezaspím pri tom, aj keď sa snažím nevnímať to a myslieť na iné veci.

Njahoršie na tom je, že priateľ si ľahne, a do niekoľkých minút spí- aj keď ho zobudím a upozorním na to, chvíľu potom dýcha normálne, a zas začne hlasno- vtedy mi to pripadá, akoby mu to bolo ľahostajné.