Na kolko dovolenky mam narok?????

sari1

janushka,
pokial tych nevycerpanych 18 dni mas narok do konca roka a teraz das vypoved, mas narok na pomernu cast dovolenky do dna skoncenia pracovneho pomeru.
Po dohode so zamestnavatelom ju bud vycerpas alebo ti ju MUSI preplatit.

janushka

Ahojte,
chcela by som poprosit o radu.
ked dam vypoved, mam narok na celu nevycerpanu dovolnku alebo len na jej pomernu cast? teraz mi zostava 18dni dovolenky. mozem si ju vycerpat do konca vypovednej doby?(teda ak na to pristupi sef, ak nie preplatia mi ju?)

dakujem

jablonkaa

ty mozes dorucit kopiu diplomu aj neskor, po jeho udeleni. okrem toho, ak by bolo nevyhnutne, mozes si na studijnom oddeleni fakulty vyziadat potvrdenie o absolvovavi vs studia, alebo uz aj kopiu diplomu, uz ich maju urcite pripravene.
neplatene volno je, presne tak, volno bez nahrady mzdy. musis si vsak on pisomne poziadat, a bez suhlasu zamestnavatela si ho len tak svojvolne nevezmes.
preto treba predostriet zamestnavatelovi, aky mas problem a ci suhlasi s predcasnym cerpanim dovolenky, prip. s neplatenym volnom.

sandraa

Lenze nemam este ziadny doklad o tom ze som ukoncila studium..A co je to neplatene volno?Ze proste nebudem v robote a za tie dni mi nezaplatia ci?Zatial sa v tejto problematike moc nevyznam :)..

jablonkaa

nie, nemusite cakat na diplom, vsak studium mas ukoncene. len podla zakonnika prace musi byt zmluva podpisana oboma stranami - zamestnavatelom a zamestnancom najneskor jeden den pre zacatim vykonu prace. moze to byt vsak aj naopr. mesiac dopredu, nie vsak po zacati prace.
co sa tyka dovolenky, na tu mas narok az po odpracovani 60 dni, t.j. po cca 3 mesiacoch. mozes sa vsak dohodnut so zamestnavatelom o skorsom cerpani dovolenky. neviem, ci budes mat aj urcenu skusobnu dobu, ak budes mat, bude problem cerpat dovolenku skor, pretoze v skusobnej dobe moze kedykolvek ktorakolvek zo zmluvnych stran odstupit. a to je riziko pre zamestnavatela, ze dovolenku dopredu vycerpes a potom neodpracujes stanoveny pocet dni.
urcite mu pri podpisovani zmluvy povedz, ze mas rezervovanu alebo zaplatenu dovolenku, ci to nebude problem. ak by bol, skus sa opytat na neplatene volno, ci by bol ochotny ti ho poskytnut.
nemozes brat dopredu dovolenku, ak si este nepracovala, pamataj na tu 60ku ;-)

sandraa

Budem mat sefa..dufam ze mi nebude robit problemy :(..
Nastupujem od 1.7,myslela som to tak ze od 1.7 do konca decembra-za to obdobie-mi vyjde 12,5 dna dovolenky..A to teda vlastne 30.6 musim najneskor podpisat zmluvu, ci 29.6?Ked si vravela ze jeden den pred nastupom musi byt podpisana zmluva..Lebo ja mam promocie 27.6, teda az vtedy dostanem diplom, takze asi bude chciet so mnou podpisat zmluvu az ked mu budem moct predlozit diplom,nie?

jablonkaa

sandraa, ako to myslis, ze za pol roka by si mala mat 12,5 dna? ty pracujes uz od januara? napis presne, lebo nejako nerozumiem. kedy si nastupila do prace? pracovnu zmluvu predsa musis mat najneskor jeden den pred nastupom do zamestnania. ak ju este nemas, teda nastupujes az od 1.7.?
dovolenka ti bude patrit az po 1.10. tak ako som pisala uz v noci.

asdfjklô

fuu, no tak ked ti ta zarezervovana dovolenka spada do skusobnej doby... zalezi od zamestnavatela, ak ti povoli tu dovolenku, tak o ten pocet dni by sa ti potom mala predlzit skusobna doba... snad budes mat v pohode sefku.

sandraa

No ale ved pocet dni dovolenky budem mat v zmluve, ci nie?Este nemam zmluvu tak neviem..No a barbinka napisala ze ma v statnejn sprave 25dni a ja som to tiez nasla na nete, ze v statnej sprave je 25 dni dovolenky..Takze teraz za pol roka by som mala mat 12 a pol dna, nie?Neviem ci mi daju skusobnu dobu ci nie, len ja uz mam v auguste zarezervovanu aj zaplatenu dobolenku..tak dufam ze mi nebudu robit problemy..:(