Dieťa ma vydiera zvracaním

Príspevok v téme: Dieťa ma vydiera zvracaním
lacip

Neviem presne kam to zaradiť ale rád by som sa opýtal na jednu vec. Máme dvojročnú dcéru, ktorá nás začala vydierať zvracaním. Proste ak sa jej niečo nepáči, alebo proste niečo spraviť musí a ona nechce, rozplače sa a tým nasilu vyvolá zvracanie. Prosím ak máte nejaké rady budem Vám veľmi vďačný priznám sa už len odchod z ihriska, ktoré nechce dieťa opustiť je pre mňa nočnou morou, prípadne umývanie vlasov či podobné malé záležitosti. Priznám sa dieťa je našou vinou asi viac rozmaznané a teraz pri každom obmedzovaní na nás takýmto sposobom "útočí". Ak máte niekto skúsenosti prípadne nejaké články kde by som sa o tom dočítal budem rád za každú odpoveď.

usiko

ja sa priklanam k nazoru, ze nechat ju tak, nech zvracia...viem, ze je to nezdrave, ale ona si velmi skoro uvedomi, ze to na vas nezabera, zakze po dvoch, troch krat ako sa vyzvracia a nepohne to vami, pochopi, ze tudy cesta nevede....a prestane. To je ako so zvieratkami, lacip prepac za prirovnanie, ale aj im ked nieco prejde, velmi rychlo si to zafixuju a uz to ide...nechat ju tak...ju to prejde ked na to nebudete reagovat, len jej dajte nejake vrecko, kam sa vyzvracia.a bude....

lacip

Ej skopíroval sa mi sem znovu ten isty prispevok...ospravedlňujem sa...

Ale dakujem vsetkym pokusime sa najst nejake riesenie.

lacip

Dakujem za nazory. priznam sa mame trochu strach. Ono sa to stane väcsinou ked si proste "postavi" hlavu. Ked som to davnejsie povedal lekarke odporucila mi aby sme jej to "zakazali" ze to proste nesmie. Inak robi to proste kdekoľvek. Nemá rada od malička umývanie vlasov...akákoľvek zmienka o umývaní vyvolá histériu až so zvracaním...ukladanie do postieľky, je niekedy nočnou morou keď proste nechceme mať všetko ozvracané dostane sa do postieľky niekedy až po desiatej večer. Nerobí to príliš často, ale prekvapí...proste, keď sa jej niečo naozaj nepáči. Skúšali sme rôzne veci. Vysvetliť, postrašiť, nevšímať si...asi s ňou ale naozaj pôjdeme k detskému psychiatrovi.

kyblik

skopirovala som usek ohladne tejto temy ktory napisala najznamejsia hrova terapeutka na SR- je fakt super a ma pravdu:
Neprimeraná pozornosť
„Najlepším" spôsobom, ako nevedomky podnietiť neželané správanie dieťaťa, je venovať mu neprimeranú pozornosť. Dieťa sa postaví na stolík a vyzývavo na nás hľadí. "Skočím, skočím..." Podobných príkladov je veľa: Dieťa zoberie pohár s vodou a začne z neho liať na podlahu. Chytí topánky alebo kusy oblečenia a začne ich rozhadzovať po zemi. Namiesto do nočníčka, začne cikať vedľa. Dieťa určite vie, že toto sa robiť nemá. A to je práve ono, čím na seba spoľahlivo strhne náš záujem. Vôbec mu v danom prípade nejde o skočenie, ale o neprimerané upútanie našej pozornosti. U dospelého vyvolá pravdepodobnú reakciu: „Čo to robíš?! Nesmieš liezť na stôl! Nesmieš skočiť dolu!" A to je presne to, čo dieťa chcelo. A nielen to. Ono ešte aj skočí a zdvihne k nám šibalské očká s otázkou, čo sa bude diať, ako rodič zareaguje. Spoľahlivo tak dosiahlo, že sa mu rodič venuje a navyše okamžite. A zapamätá si to! „Toto zabralo! Vyskúšam to aj nabudúce." Sú to také malé nevinné hry, ktorých nevhodné riešenie narúša vzájomnú pohodu. Skúsme urobiť opak toho, čo dieťa očakáva! Podľa možností sa radšej vyhnime zvýšenému záujmu o takéto správanie, zákazu alebo trestu. Účinnejšie je obrátiť pozornosť dieťaťa na niečo iné. Môžeme jeho záujem podchytiť a využiť ho akceptovateľnejším spôsobom: „Poď si zaskákať na trampolínu! Môžeš vodičku nalievať sem do vedra!" Jeho konanie možno tiež úplne presmerovať bez viditeľného povšimnutia si predošlého provokačného správania: „Rýchlo do postieľky a priprav si knihu, ktorú budeme čítať!"

kyblik

nema vyznam "zakazovanie" pretoze v amoku si potrebuje najst nieco co je "zakazane" takze to urcite nie
jednoducho je to sposob ako vas obmekcit a zistila celkom dobru fintu na to aby vyhrala
tu je riesenie si naozaj niekolko krat nevsimat jej reakcie same jej to pride nechutne nebude to ani jej osobne prijemne a aj zisti ze sa nechytate

mam otazku- to zvracanie si vyvolava sama ked place? alebo to moze byt nasledok niecoho patologickeho za co ona nemoze? hm?

lacip

Dakujem za nazory. priznam sa mame trochu strach. Ono sa to stane väcsinou ked si proste "postavi" hlavu. Ked som to davnejsie povedal lekarke odporucila mi aby sme jej to "zakazali" ze to proste nesmie. Inak robi to proste kdekoľvek. Nemá rada od malička umývanie vlasov...akákoľvek zmienka o umývaní vyvolá histériu až so zvracaním...ukladanie do postieľky, je niekedy nočnou morou keď proste nechceme mať všetko ozvracané dostane sa do postieľky niekedy až po desiatej večer. Nerobí to príliš často, ale prekvapí...proste, keď sa jej niečo naozaj nepáči. Skúšali sme rôzne veci. Vysvetliť, postrašiť, nevšímať si...asi s ňou ale naozaj pôjdeme k detskému psychiatrovi.

fidka

ahojky..myslím, že by bolo vhodné vyhľadať odbornú pomoc...asi detského psychológa..aj keď je ešte maličká....môže to mať dôsledky v budúcnosti..a nesúhlasim s Majkynym názorom, že ju máš nechať nech zvracia...zvracanie potravy..má následky aj na iné orgány...nehovorím o oslabení imunity...ahojky a pekný večer

majka_

no nechaj ju tak, nech zvracia... ved ju to prejde. viem, ze sa bojis o jej zdravotny stav. nema tvoja dcera strach z lekarov? povedz jej, ze ak to bude tak pokracovat, pojde k lekarovi a ten ju zacne liecit (injekcie... a pod. - alebo dacim, co nema rada). a nezostan len pri vyhrazkach. aj to uskutocni... a uvidime, kto bude mat vacsiu vydrz - ci ty spolu s lekarmi alebo dcerka.