psychologia je sarlatanstvo

Príspevok v téme: psychologia je sarlatanstvo
sarlatanka

Prepacte ,ale mam ten nazor ze psycholog je clovek co rad rozmysla nad problemami a zivotom inych .Ale nepomoze, tymi svojimi kecami ,asi len tak na hodinku alebo den ma clovek z neho dobru naladu. Porozprava sa ,on poradi uplne bezne veci ,,to je relaxacia, hobby sport oddych prechadzku... pripadne povie co komu mate povedat ,a ako co urobit..ale aj to viete, len to nechcete dajme tomu pocut.To predsa moze aj kamarat..? Preco tato spolocnost si ich vobec vazi.Len za to ze maju cas vas vypocut a polutovat a dat vam 10 rad co mate v najblizsej dobre robit? Pred 100 rokmi psycholog nexistoval a nikomu to nevadilo a sedliacky rozum stacil.Ine je psychiater .To je lekar a zaobera sa chemickymi zmenami v mozgu a lieci liekmi stavy ktore vznikli poruchov na biologicokm podklade..Asi bude vacina s tym co som napisala nesuhlasit.To sem ide moda z Ameriky?Je tu niekto komu trvalo psycholog pomohol? Alebo mu psycholog povedal,,ze NOOOO to je liecenie na dlho!!!!,{aby mal z Vas pekne peniazky }

wewerka

mimochodom este si neodpovedala na jajkinu otazku co mas proti tomu, ze psychologicka bola namalovana a navonana. aha, jasne, to bolo len dalsie prazdne kopnutie si do cloveka, ktory ti vlastne nic neurobil, vobec ho nepoznas, ale svojim zjavom ta iritoval. vyborne, len tak dalej.

wewerka

sarlatanka, ak si si nevsimla, jediny kto tvrdi ze psychologovia su nadludia, si ty. nechapem preco vyuzivas tak provokacny a agresivny ton prave na nieco take ako je psychologia. keby sme sa bavili len o tom konkretnom vyuziti psychologie ktoru spominas, teda o tom ako si psycholog sedi v kancelarii a chodia k nemu pacienti - psycholog tu pracu nerobi preto, ze by mal dobre srdce. ved o to tam prave nejde. psycholog musi byt absolutne nezainteresovany a objektivny, snazi sa pochopit problem pacienta, pripadne zistit z coho prameni jeho neistota, zavislost, atd. a konstruktivne mu pomoct riesit ten problem. tu ti kamarat velmi nepomoze(bud ho nemas, alebo je to problem, ktory vyzaduje pomoc odbornika). asi si myslis, ze psychologovia sedia pat, sedem rokov v skole a citaju mudre knizky a stanu sa z nich ti nadludia, o ktorych hovoris. ale to je nazor cloveka, ktoreho skutocne nezaujima praca psychologov, ale chce si len, ludovo, do nich kopnut. samozrejme ze su jedinci, ktori si dokazu pomoct sami alebo ktorym pomoze rozhovor s duchovnym, ci kamaratom. ale je tu este velka vacsina tych, ktori potrebuju svoj problem vidiet aj z inej strany, a to zo strany cloveka, ktory je skuseny v tejto oblasti, studovany, ma urcitu prax a vie, aky postup danemu pacientovi pomoze. to je sice len moj viac-menej laicky nazor, ale povazujem ho za spravny a nepochybujem, ze keby som mala niekedy problem, ktory by som nedokazala riesit, tak by som navstivila psychologa, ktoremu doverujem a ktory by mi pomohol.

sarlatanka

lecter. Na psychiatriu mam nazor, ,ze su to chemicky lekary a NIC INRE SA OD NICH NEDA ANI OCAKAVAT .Ucia na atestaciu poradie a mnostva liekov,,a v podstate len skatulkovanie diagnoz a davkovanie.Psycho nechavaju na psychologa,,ktory tiez zlihavaju ,,ale to je o inom... Neskor mozno rozpisem viac ako to myslim. Ale myslim ze psycho davaju ten falosny sucit,a viem urcite ze pomaha ..VERIM ZE JE POTREBNY TEN SUCIT,,ale,oni nas predsa nemiluju oni to maju v naplni prace...ale ked nitko iny neni tak aj to staci.Myslim ze by sme sa mali mat radsej:}}ale kludne ohnivo mi protirecte moc ma to bavi :}}

sarlatanka

Ja viem ze je to provokacna tema, ale zamyslam sa nad tym, ak by som ju nepolozila vyhranene tak nie je diskusia. Zamyslam sa hlavne aj nad tym ci pscyhologia je veda ci je to vobec vedny odbor {ved z coho cerpa, nie z empirickeho poznania.Vo vede sa vsetko da merat a aj druhy krat opakovat, preto sa veda vola veda, v pscyhologii nie......}
1-S toho vyplyva otazka ci pomaha ako veda ,alebo pomaha osoba,, taky ten dobry empaticky PSYCHOLOG,...ktory pomaha ako clovek.{ma to v naplni prace, zaplatene,alebo ma" dobre srdiecko" ,alebo ,osobnu frustraciu, a potrebu si naplnit niecim zivot..teda pomahanim}
2- keby to bola veda ako taka tak by pomahala tak ako pomaha napr antibiotikum na Tuberkulozu.Vtedy vam je predsa jedno osobnost a charakter cloveka ktory vam ho naordinuje a je vam jedno charakter lekara ktory vam ho vpichne,,lebo nepomaha lekar ale to antibiotikum.{pripadne zubar, vytrhne, zub ale uz necakate jeho porozumenie.

3>kde psychologovia zobralu tu mudrost ,,to ze vedia poradit? zo skusenosti z knih {ale tie knihy su znacne nevedecke! }...
Ak kazdy sme iny..tak sa neda zovseobecnovat skusenost jedneho na druheho..a globalizovat problem jedneho a riesit to rovnako ako u druheho.Cize zas mi vychadza ze pomaha clovek co si za to necha zaplatit {A ked chcete tvrdit ze minimalne, tak mate asi dobre poistovne...ale to sa zachvilu zmeni}.
Pripisujem velky vyznam psychologom pri psychomanipulacii.Vid diktatorske rezimy. {socializmus, nacizmus ,,sparcovanie davu rozsirenie davovej psychozy }Tato psychomanipulacia ak je dobra tak moze pomoct cloveku ,,ale len takemu ktory nevie kde je sever ,alebo je lenivy mysliet a ty dobry psychologovia mu to povedia, pripadne mu povedia ake politicke myslenie ma mat {psychomanipulacia} .Vela ludi si city zamiena za male pocitiky vecinou sebalasky a preto trpi. Alkoholik sa tak miluje,,ze pije a tesi ho to ,,viac ako zena doma...sebalaska velka >Ze by miloval viac reci psychologa ako seba???a koli tym reciam prestal pit??haha uz to vidim ,{poznam alkoholikov a narkomanov vyliecenych len koli tomu ze to chceli a nie koli laske a reciam a racionalnym reciam a citovym reciam testom a psycho cviceniam psychologa a jeho uzasnej aure..{nehovorim stale o psychiatrickych diagnozach!!!to je ine cafe:}
Ved iste pomoc je pozitivna vec, ale JE VLASTNE MANIPULACIA S VAMI. Viete skutocne odhadnut ,,do kedy je ta manipulacia dobra? Viete ze je to HAHAH TZV VEDECKA MANIPULACIA???A ZE dotycny psycholog POSTUPUJE PODLA VEDECKEJ METODY?????A NEODKLONIL SA OD NEJ??ahahhaha {to by nejaka musela byt napisana,a platit globalne pre vsetkych rovnako kedze by bola vedecka,to som uz spominala v prvom bode ,,ze psycho nie je veda}

Vsimnite si manipulaciu NEBESKEJ VCSEMOCNEJ PSYCHOLOGIE v Reklame a v televizii. Kto nema ariel ,je blbec, a kto neni stihli ako moderatorka je spatny...Aj za tymto marketingom je psychologia. Existuju tymi psychologov ,ktory vyberaju loga, ktore budu na cloveka posobit a manipulovat cloveka ,len aby iste spolocnosti zarobili. .
Strasne by som bola zvedava keby zavreli 20 psychologov do jedneho takeho domu ako boli vyvoleny,,,to by ste asi vydeli tie nezrele ,,alebo nemozne charakteri. Alebo ze skutocne su to tak nadludia co nam vsetko poradia . PYTAM SA NA ZAKLADE AKEHO MORALNEHO KREDYTU NAM RADIA? AKO VEDIA ZO JE SKUTOCNE PRE VAS TO NAJLEPSIE????snad nie od Boha , ci to vedia od ineho diktatora?Aleob nejakeho trendovheo nabozenstva ci filozofie ktora prave leti?
tato diskus je na dlho a je hlavne teoreticka, ale oba argumenty su dobre aby ste pisali.

lecter

Ak clovek psychologa potrebuje, je to vlastne jeho vec, ci tomu bude venovat cas a peniaze. Niekedy je potrebne dostat zo seba svoje neistoty, ci obavy. Omnoho viac ma sklamala psychiatria.Mne totizto zivot zachranili skutocni lekari, onkologovia pri rakovine lymfatickych uzlin, absolvovala som operaciu stitnej zlazy a nedavno operaciu srdcovej chlopne. Pri silnych uzkostiach a obavach som u psychiatra nikdy nenasla pomoc, skor naopak, ponizenie a frustaciu. Vtedy som si zrejme neuvedomovala, ze analyza problemov mi moze pomoct zvladnut somaticke tazkosti a rozne neistoty. Zrejme som potrebovala prave psychologa. Nedivim sa, ak aj ludia trpiaci dusevnymi poruchami uprednostnia radsej psychologa pred psychiatrom.Mne sa dostala poriadna rana na cely zivot. Verim vsak, ze ak cloveku skutocne nieco pomaha, nie je to sarlatanstvo.Zalezi na dovere a postoji. Prave spolupraca so psychologom mi pomohla k istote lepsiemu sebapoznaniu a sebadovere. Verim, ze nie neskoro.

ribeca

Je sice pravda ze v zdravom tele zdravy duch, ale tato tema je o psychologickom rieseni daneho problemu. Na kazdeho cloveka platia ine rady, ine usmernenia, ked mas chripku, vies ze sirokospektralne antibiotikum zaberie na 95%. Tema je o niecom inom!!

[zruseny12]

a k tomu zamestnaniu,je to velky sok pre cloveka ked pride o pracu,o svoj chlebicek...a vie,ze sa tazko niekde inde uplatni atd.

[zruseny12]

no ja si myslim,ze dusa a telo maju vela spolocneho...ked trpi telo-trpi aj dusa a psychika....a opacne niekedy to zacina psychikou a trpi potom aj telo...ale je to diskusia na dlho...

ribeca

Maria, brala som to z toho pohladu ze po uraze kazdy clovek ktory sa rehabilituje, ma pozitivne vysledky zarucene, pretoze biologicky sme vsetci rovnaki. Su to diametralne dve odlisne veci. Dusa a telo..