CELIAKIA

Príspevok v téme: CELIAKIA
veronika líšková

Dobrý deň, píšem znova, mám celiakiu a chcem sa Vás opýtať či je nejaká web.stránka kde by som si našla celý jedal. lístok vhodný pre mňa, čo možem a čo nemožem jesť??? mám rada sldkosti, ale v zložení potrav. produktoch sú látky aróma, kys.citronová, rumová esencia, ktoré by nemali celiatici prímať, chcem vedieť, či tie stopové prvky, ktoré sa nachádzajú v napr. Deli tyčinke by mohli mi uškodiť??? Kde sa takéto veci o celiakii dozviem??? Za každú radu Vám vopred všetkým Ďakujem. Veja.

sassanka

chcem sa spytat, ci sa pribera z celiatickych vyrobkov? teda v akom rozsahu oproti klasickej strave, co obsahuje psenicu..

RNG

prave skusam v roznych jedlach zrninu Inka indianov, znamu pod menom chia alebo salba.
Ma mimoriadne vysoky obsah roznych mineralov a bielkovin, a neobsahuje gliadin(zlozku lepky). Je tiez vyborny zdroj omega 3 mastnych kyselin, porovnatelne s lanovym semenom. Zialbohu, zatial cena je dost vysoka, ale mozno v buducnosti sa znizi, ked sa zacne pestovat aj inde.
Podobne to bolo aj s dalsiou bezlepkovou obilninou, quinoou. Quinou pouzivane v nasej domacnosti podobne ako ryzu, hoci jej obsah je podstatne bohatsi na ziviny, ako ryza.

celiakia

tak a zas som "zhresila" :-( prave som zjedla dva keksiky, samozrejme, ze zo psenicnej muky.. to sa proste neda! aach jaaaj...

RNG

Na bezlepkovu dietu najlacnejsi a najspolahlivejsi pristup je varit a piect z bezlepkovych surovin, tam vidis, co do toho ide.
Zialbohu, je to casove podstatne narocnejsie, nez kupovat hotove vyrobky, ale nakoniec sa to oplati vsestranne.

nellka

Mne chodí na mail taká pošta- bulletin Úsmev celiaka- je to info o bezlepkovej diete, skús si to nájsť v googli.

beb

Ahoj Veronika, jasné , že všimla, ja mám totiž dcérku s bezl. diétou.Neviem, čo presne myslíš tými stopovými prvkami-asi stopy lepku. Takže, ak tam sú stopy lepku , dcére to nekupujem, ale ostatného sa nemusíš báť. M&slím, že Deli sa môže.Ahoj.

beb

A ešte, diétu sa neoplatí porušovať, veď dnes je už mnoho vecí a sladkostí aj bezlepkových.Majú ich v DM, Hypernove, Bille, tescu, Bio obchodoch,Zdravej výžive, len to treba hľadať. Na výrobkoch sú už napísané alergény, dá sa to zvládnuť. želám veľa zdravia.