Rozdiel v dioptriách okuliarov a kontaktných šošoviek?

Príspevok v téme: Rozdiel v dioptriách okuliarov a kontaktných šošoviek?
dave234

Zdravím,

Potrebujem si kúpiť nové okuliare a na meranie u očnej by som musel čakať mesiac aj niečo a tak si ich chcem kúpiť bez premerania. Nosím kontaktné šošovky s dioptriami -1,5 (ľavé oko) a -2,0 (pravé). Takéto dioptrie som mal aj na svojich predchádzajúcich okuliaroch. Avšak v optike pani hovorila čosi o tom že dioptrie na šošovky a okuliare sa od seba líšia. Zdá sa mi to nepravdepodobné keďže som si istý ohľadom dioptrií na mojich bývalých okuliaroch, avšak rád by som sa ešte predsa len uistil. Ak máte niekto s týmto nejaké skúsenosti budem vďačný.

Dave

ach...

Tak ja mam iny problem, lekarka mi predpisala dioptrie na okuliare o 0,25 vyssie ako su sosovky, ale bez merania, a mne sa z nich toci hlava, nevidim dobre, vsetko je nejake zakrivene :/ znama mi vravela ze maju byt sosovky silnejsie ako okuliare...ako tak citam, mozno ani nie, ale to mi teraz prd pomoze,musim ziadat zmenu sosoviek na slabsie zadarmo, stali ma 32 eur :/

ach...

Tak ja mam iny problem, lekarka mi predpisala dioptrie na okuliare o 0,25 vyssie ako su sosovky, ale bez merania, a mne sa z nich toci hlava, nevidim dobre, vsetko je nejake zakrivene :/ znama mi vravela ze maju byt sosovky silnejsie ako okuliare...ako tak citam, mozno ani nie, ale to mi teraz prd pomoze,musim ziadat zmenu sosoviek na slabsie zadarmo, stali ma 32 eur :/

xy:)

sosovky sa nosia vzdy slabsie ako okuluiare, lebo sosovky mas nalepene na oku. ale to by ocna mala vediet. ak ma diplom.

jamien

ja vobec neviem, co mam urobit.. oci mam vraj -2,75 jedno oko a - 2,5 druhe oko.. okuliare mam -2,5 na oboch.. myslim, ze doteraz som nosievala kontaktne sosovky vzdy o nieco (0,25 dioptrie) slabsie.. tak som si objednala -2,25 k.š. ..no ocna mi dnes povedala, nech si objednam -2,5, take, ake mam aj okuliare.. tiez sa obavam toho, ze okuliare mi potom budu slabe.. tento vikend idem lyzovat.. to mam koli tomu teraz objednavat nove sosovky? myslite, ze mi spolahlivo postacia aj tie -2,25 ? dakujem za rady!

katyc

Bola som na ocnom a v okuliaroch mam dioptrie -2.25 obe oci a ked som bola na sosovky tak mi v optike povedali ze prave mam -1.75 a lave -2.00.Nemala by som mat nahodou aj na sosovky rovnake dioptrie ked v okuliaroch mam obe rovnake?

fraisee

sosovky by mali byt slabsie ako okiliare z uz spominanych dovodov - sosovka je na oku, kdezto okuliare su dalej od oka a v tom je to cele tajomstvo.

jablonkaa

dave, pri minusovych sklach - rozptylkach, su hodnoty dioptrii v sosovkach o cosi slabsie ako v okuliaroch. ako uz spominali predo mnou, je to dane prave tou vzdialenostou rozptylky od oka. aj na okuliaroch mozes citit, ak ich das dalej od oka, su slabsie, ak bliezsie k oku, su silnejsie. tento rozdiel v dioptriach je vsak zanedbatelny do 3 dioptrii a rastie s poctom dioptrii. pri 4 D je rozdiel medzi kontaktnymi a nekontaktnymi sosovkami cca 0.5 D, pri 6D cca 0.75D (zavisi to vsak aj od druhu a materialu k.š.)
pri tvojich hodnotach by si naozaj mal mat identicku dioptriu v k.š. a v okuliarovych sosovkach. je to vsak incesticia na dlhsiu dobu, preto by naozaj stalo za to, premerat a zistit aktualny stav refrakcnej chyby oka.
poznamka: pri plusovych dioptriach, teda pri dalekozrakosti je tozdiel medzi k.š. a okuliarmi opacny - teda v sosovkach su vyssie dioptrie ako v okuliaroch.