Strach z narkózy

aligator

dobry den.mohol by mi niekto poradit ako sa nebat operacie a narkozy?prosim.caka ma operacia sliach na rukach nakolko dva prsty uz vobec nevystriem.nemozem spat je mi zle a pri pocite ze sa to blizi mi je na odpadnutie.dakujem za kazdu radu s pozdravom

jajkafr

jessica
pred operáciou sa aj ja vždy bojím či sa preberiem aj keď dnes je anestéza šetrná a nestáva sa často, žeby sa pacient neprebral takže nemáš sa čoho báť ale to je v človeku ... no a keď som sa prebrala po operácii vždy som otvorila oči rozhliadla sa po miestnosti a v duchu si povedala žijem :D a kľudne som zavrela oči ďalej a zaspala potom ma zobudili a pýtali sa kadečo (ako sa volám, kde bývam, koľko mám rokov...) po operácii hneď podávajú lieky od bolesti takže bolesti nebudeš mať a ak tak len minimálne :) a ja som väčšinou do večera už behala po oddelení minimálne na wc som si zašla ale treba sa šetriť lebo keď sa veľmi potom prídu strašné bolesti brucha...

jessica8

jajkafr
ano pocula som ze vytahovanie stehov skor stekli ze v pohode...a tiez z pocutia ze vytahovanie hadiciek je neprijemne ale snad tych 5 min uz prezijem,a ja mam 19 rokov je to moja uple prva operacia nikdy som nemala nic zlomene ani ziadne vazne bolesti niecoho dokonca ani krv z nosa mi nidky nesla:)))bojim sa len velmi tej celkovej narkozy..a potom po operacii mi uz bude jedno hlavna vec zeprezijem:))tie pooperacne bolesti si uz nejak vytrim a este sa bojim ze s ami to vrati:(co by osm nechcela

jajkafr

jessica
nie je začo viem aký strach prežíva človek pred operáciou hoci mám len 20 odskákala som si toho dosť :) ... tie drény som nemala, vyťahovanie je vraj nepríjemné, ale to viem len z počutia takže vlastnú skúsenosť ti nepoviem :) ale vyťahovanie stehov je v pohode nebolí to :)

jessica8

jajkafr-akujem ti velmi pekne za odpoved,uz aspon viem co ma moze cakat...a ked mi budu vyberat po operacii tie hadicky to bude asi dost neprijemne co?zazila si to uz?a ja soms a pytala na ten oblovak:))

tak ozvem sa vam ked sa vratim.dufam ze vsetko dobre dopadne a bez komplikacii.....dakujem vam vsetkym za radi a drzte mi palce:)paa ozvem sa

jajkafr

jessica
strach pred operáciou je normálny ja som bola operovaná laparoskopicky dvakrát v celkovej anestéze som silná astmatička a prežila som to :) lekári vedia čo majú robiť ak im povieš všetko čo ti je, dajú ti potrebné lieky a bude ok uvidíš ... pýtala si sa ohľadom klystíru to záleží od oddelenia keď som bola operovaná ako 14-ročná na gynekológii klystír mi dali, a naposledy mi dali jesť polievku na obed, ale tento rok keď som bola na chirurgii kvôli slepáku klystír mi nedali a navyše mi dali aj večeru tiež som bola operovaná laparoskopicky... a tá hadička na odvádzanie moču (permanentný močový katéter) to tiež záleží od oddelenia, ale keď ideš na laparoskopiu tak nezvyknú dávať... keďže máš cystu podľa mňa po operácii ti zavedú drén (hadičku na odvádzanie krvi z operačnej rany) aby sa brucho poriadne vyčistilo a nezostalo tam niečo lebo potom by to mohlo hnisať alebo sa zapáliť... niekedy sa podarí lekárom aj pomocou laparoskopu povyberať všetko potrebné takže nieje nutné rozrezať brucho napr. moja mamka bola operovaná laparoskopicky niekoľkokrát má endometriózu a mala strašné zrasty a nerozrezali jej brucho všetko to vyčistili laparoskopicky...
jessica držím palčeky a ešte niečo po operácii sa veľmi nenamáhaj snaž sa čím viac ležať aj vtedy keď ťa brucho bude bolieť menej :)
a niekto sa tu ešte pýtal ohľadom tej tabletky čo sa dáva pred operáciou zvykne sa podávať Dormicum ako píše delphia, ale mne tiež nezabral ani pred jednou operáciou a to mi ju podali a čakali aspoň pol hodky (to je čas za ktorý začne účinkovať tabletka podaná ústami)
a čo sa týka tej intubácie intubujú každého, kto je v CA lebo pri CA sa podáva liek, ktorý tlmí dýchanie a keby sa pacient neintuboval udusil by sa... ale väčšinou stihnú vybrať intubačnú hadičku ešte pred prebratím pacienta takže pac. si na to nepamätá akurát potom bolí hrdlo...