Prenos chorob slinami

kytty

a ked daka baaba sa bozkava zo zvieratmi ,,,, a moj priatel sa snou bozkaval sa bojim ze aj ja mam dajaku chorobi pomozte mi pls,,,,

RNG

ureaplazma sa moze nachadzat zriedkavo aj v plucach, tj moze sa prenasat linami a kvapockovou infekciou v principe, ale data pravdepodsobnosti nepoznam.
To iste plati na mykoplazmu pneumoniae a zarucene aj na chlamidiu pneumoniae, velmi pravdepodobne aj chlamidiu trachomis, ked sa nastahuje do pluc.
Kvapavka(gonorrhea) sa prenasa aj cez ustny styk
gonorrhea.emedtv.com
Syfilis sa neprenasa slinami ani kvapockovou infekciou, ale priamym krvnym stykom.
Ked ale dotycny so syfilisom ma vyrazku na prerach, prenos je mozny aj bozkavanim.Dost zriedkave, ale mozne.

RNG

kazdy mikroorganizmus, ktory vie prezit v slinach urcity cas moze byt preneseny kvapockovou infekciou do pluc, kde nie je dostatocne bariera proti mikroorganizmom, ako je napr v zaludku.
Pravdepodobnost prenosu je ale na kazdy mikroorganizmus rozdielna a je silne individualna(tj zavisi od obranyschopnosti kazdeho jednotlivca).Borelioza, chlamidia pneumoniae su definitivne potvrdene. Samozrejme aj rozne virusy.
Takze pozor, s kym sa bozkavas!!

delphia

vsetky virusove ochorenia, ktore sa prenasaju kvapockovou infekciou (virozy, chripka, cytomegalovirus, ebstain barovej virus, humanny papilovirus)), dalej bakterialne ochorenia dych. ciest (stafylokokovy, streptokovy, pneumokovy zapal, TBC,..). skratka- velmi vela