Svetový deň diabetikov

hera

daka...len si musiš zistiť,respektive mala by si vedieť,aka je doba pôsobenia tychto dvoch inzulinov a aka je ich krivka učinku.Ak si nepichaš rychlo pôsobiaci inzulin,ktory sa aplikuje pred hlavnymi jedlami a aj vtedy ked treba rychlo znižiť glykemiu,tak vtedy zo sladkym opatrne.A podla mna to N a R neznamena nočny a ranny...ale možno sa mylim a naozaj to tak značia :-)

daka111

Ahojte, picham si 2 x denne rano humulin R 8 j.s.c, a na noc humulin N 8 j. sc. Je možne si pichať ten nočný aj na deň?Hodnoty mam väčšinou v norme, ale niekedy sa to nedarí udržať a spapam niečo sladke. Diabetes mam pol roka.

hybe

dneska bola hostina v širokom a som sa trochu viac ojedol a ono fakt mi už ta zvycajna davka bazalu nestacila po cely den az do vecera trebalo pripichovat a pripichovat tak som nakoniec vecer zvysil bazal o 8 jednotiek a uz netreba dopichovat a je to ok

adriana

Hybe,tak som rada,že to pochopil ten doktor, aj keď takto ťažko.Ja si pichám tiež levemir a actrapid.Ale stále večer som mávala vysoké glykémie. Tak teraz si pichám levemir večer o 21.30 -14 jednotiek, a ráno k actrapidu ešte 4 jednotky levemiru.Tak je to už v norme.Moje telo je nastavené na presné časy podávania inzulínu. Večer si pichám actrapid o 18.00,ale keď sa náhodou niekde zdržíme,a nemám pri sebe inzulín, tak o 20.00 mám už glykémiu aj nad 20. Takže viem kde je chyba,aj sa snažím,ale niekedy to proste tak vypáli.Držím všetkým palce,aby mal glykémie pod kontrolou.

hybe

adriana,hej teraz už veselo predpisuje75 pružkov,ale ešte mesiac a pol od schvalenia 75 pružkov môj pan doktor mi to ešte stale nechcel predpisať,že si nie je isty aj ked držal patier,kde to bolo napisane pred sebou....ale bola sranda,lebo mi začal lantus meniť na levemir a ja som mu povedal že nemam dosť pružkov na sledovanie noveho bazalu,tak mi nakoniec akosi horko ťažko predpisal tych 25 na ktore som mal plny narok....ak by mi nebol menil ten bazal,tak by som bol siel z kontroly bez pružkov.
Mne ak vyskoči cukor na 20,tak potrebujem pripichnuť min 8 jednotiek rychleho inzulinu (bez jedla,ak by som jedol tak plus inzulin na jedlo),tebe ešte telo dobre reaguje na inzulin tak ho potrebuješ menej.....ale takym vysokym hodnotam sa treba vyhybať z ďaleka....to samozrejme vieme...aj to ako docieliť dobru kompenzaciu...až na to že život je život...a je to niekedy ťažke.

adriana

Ahojte všetci!Hybe,som zvedavá.Ako si pochodil u svojho diabetologa,už predpisuje 75 papierikov na mesiac?Ospravedlnil sa ti? Ja nemám dobré skúsenosti s pridávaním inzulínu,keď mám vysoký cukor tak si pichnem normálnu dávku, a skontrolujem o hodinu, až keď klesne pod 10, tak sa odvážim najesť. Ale niekedy musím pridať, keď je to nad 20 , tak pridám o 4-6 jednotiek. A fyzická aktivita nehrozí, lebo som vtedy taká unavená až malátna,jedine ešte prechádzka.

hybe

kamari ok,to čo vraviš všetko sedi,to aj ja letim do hypa pri rôznom pohybe,ale chcem zdôrazniť,že ja som myslel,ak je tych spominanych 16 mmol cukru v krvi,tak vtedy u mna klesanie nehrozi...skor vtedy mi cukor stupa a som ako omameny.....a to je ten rozdiel,ak je vysoky cukor ,tak vtedy mi klesne iba po pridani inzulinu,ale ak je okolo 8 tak vtedy velmi zaleži od pohybu to klesanie cukru a treba davať pozor......neviem kamari,či je to u každeho individualne,ale u mna je to tak......a dokonca aj z alkoholom je to tak,ak maš vysoky cukor,tak ti pol deci ten cukor ešte zdvihne ale ak si prave v norme,tak ti to pol deci zniži cukor v krvi(niekto vravi spali)...niekde to bolo akože vysvetlene prečo je to tak,ale neviem to najsť....ale tiež som to vypozoroval par krat na sebe,že je to tak.Neviem či to bolo v časopise diabetik alebo na nete,ten opis prečo je to tak

kamari

Vážne ti fyzická aktivita nespôsobuje pokles hladiny cukru v krvi? Má ešte niekto také skúsenosti?
Mne totiž pohyb nadrámec bežnej aktivity pri stabilnej dávke jedla spôsobí často hypo. Stačí, že umývam okná alebo prejdem na bicykli dlhšiu trasu a glykémia letí dolu.
To čo píšeš Ty, hybe, mi tvrdil jeden lekár - vraj je fajn že športujem, ale na hladinu cukru v krvi to nemá žiadny vplyv. Pokladala som to za blbosť, lebo moje skúsenosti za 1,5 roka, čo mám DM1 sú úplne opačné. po prečítaní tvojho príspevku som sa zľakla. To ma čaká tiež stav, že mi pohybová aktivita nebude zaberať alebo je to individuálne?

hybe

preto,lebo ak je vysoky cukor tak je telo oslabene....ja osobne vtedy nevladzem ani davať vykony...odskusane to mam x krat....ale ak vladzes vtedy (pri 16 mmol),tak je to ok...vlastne pohybom si to môžeš teoreticky zbyť dole ten cukor.....žial nefunguje to tak...aspon u mna...pomôže len inzulin

karioll

moze mi niekto napisat,preco sa nemoze sportovat,ked je glykemia viac ako 16?aj ked som diabetik na diete?dakujem