Stale vysoky cukor

Príspevok v téme: Stale vysoky cukor
ofdoom78

Moja mama ma nasledovny problem - ma cukrovku, picha si inzulin, podla jej slov dodrziava dietu a predpisane casy a mnozstva jedla, atd... a stale ma casto vysoky cukor ( napr. 18 ) alebo jej velmi kolise. Riesi to s jej diabetologom, ale stale nie velmi uspesne. Neviete nam poradit, co moze byt pricinou takejto reakcie?
Dakujem.

DiabetikIvo

Presne tak ako píše ringlod,

základom je naučiť sa pracovať so sacharidovými jednotkami a glykemickým indexom potravín.

Ďalej je dôležitý selfmonitoring, t.j. meranie si glykémie pomocou glukometra a tiež aj kontrola glukózy a ketolátok (acetónu) v moči.

Ale samotné meranie NESTAČÍ, je potrebné naučiť sa s nameranými hodnotami pracovať a dokázať ich analyzovať a nachádzať príčinné súvislosti - t.j. dokázať nájsť odpoveď na otázku: "Prečo sú teraz zmerané hodnoty také aké som nameral?"

Pokiaľ Vám nestačí Váš mesačný prídel prúžkov do glukometra, tak neváhajte a spolu s lekárom podajte na svoju zdravotnú poisťovňu žiadosť o preplatenie nadlimitného množstva (viacej info nájdete na servri www.diabetikinfo.sk a formuláre žiadostí viacerých poisťovní si môžete stiahnuť zo servra: www.4shared.com - heslo na prístup k žiadostiam je "diabetik" (bez úvodzoviek)).

Nebojte sa, že Vaša poisťovňa žiadosti nevyhovie. Zatiaľ všetkým, o ktorých mám informácie že žiadali o nadlimitné množstvo ich poisťovňa vyhovela. Kategorizačná komisia na svojom poslednom rokovaní zamietla celoplošné zvýšenie limitov a na svojom rokovaní hovorili jej členovia o tom, že diabetici si môžu podať individuálnu žiadosť (môžete si to sami vypočuť, keď si stiahnete MP3 záznam z prerokovávania 1. bodu januárovej hromadnej pripomienky Diabetikov SR k januárovému návrhu kategorizácie zdravotníckych pomôcok, ktorý nájdete na adrese: www.4shared.com , heslo na stiahnutie je opäť "diabetik").

Ináč 15. apríla sa začalo nové pripomienkové konanie k novému - aprílovému návrhu Kategorizácie zdravotníckych pomôcok, ktoré bude uzavreté 5.mája a po skončení všetkých legilatívnych náležitostí bude platiť od 1.7.2010.
K tomuto návrhu bude podobne ako v januári tohto roku a tiež aj vmáji, auguste a novembri minulého roku na Portáli právnych predpisov Ministerstva spravodlivosti SR (lt.justice.gov.sk ) uverejnená hromadná pripomienka diabetikov SR, ktorú môžete aj Vy podporiť svojim hlasom podaným na podporu tejto hromadnej pripomienky na Portáli právnych predpisov.

Za podporu novej Hromadnej pripomienky všetkým dopredu ďakujem.

Na servri cukrovka.zdravie.sk uverejním oznam keď už bude hromadná pripomienka uverejnená a odkedy jej môžete poslať svoj hlas.

ringlod

a na to hlavne som zabudol,samozrejme treba dbat na rovnomerne mnozstvo SJ,lebo vetsinov tam byva problem,inymi slovami vediet kedy mam dost ak mi je zivot mili :)

ringlod

jedna rada je nejest az kym nepride hypo,respektive ak sa dokazes pravidelne v ten den merat tak hypu mozes aj predist a najest sa pri hodnote 4-5 mmol ale nejec vtedy vela iba trosku a zase cakaj na predzvest hypa a tak dokola az kym sa telo trosku neskonsoliduje...tak to by bola jedna rada prvej pomoci,ina rada je zamysliet sa nad tym kolko si pichas,aky mas apetit,ako sa hybes,ake mas stresy...je to ciste o vedomostiach co vsetko dokazes zahrnut do svojich uvach a ako to dokazes spracovat a zuzitkovat,kazdy jeden diabetik sa uci vlastne na sebe,na svojich chybach,ak mas dlksie vysoky cukor,tak vzdy mas na vyber - bud trochu menej jest,alebo zvysit pohyb,alebo zvysit inzulin,vzdy mas tri moznosti ako sa dostat do normalu,drzim ti prsty

SABUHS

ahojte som dibetčka mám 14 rokov a stele vyskoky cukor....ja uz neviem co mam robit ale moj problem je ze nejem vela zeleniny prosim skuste mi niejako pomoct.

zia

aj mne kolise cukrovka hbac mam 9- treti mesiac po sebe a na lubochnu cakam asi rok
diabetolog to neriesi ,neporadi
ak mam z nicoho nic nad 15 a nevie co so mnou ak viacero dni dopichujem 1-2 jednotky bolusu zvysujem bazal po O,5 jednotky,mam detske pero..zvycajne staci zvysit jednu jednotku...vacsinou ked jem vydatnejsiu stravu -maso viac krat denne
ale mam rozdiel medzi bazalom-levemir rano 12 a vecer 7...
diabetolog ma nema moc v laske, ak mam otazky,nevysvetli nic ...
dia pruzky -spotreba mesacne 4 krabice,..v lubochni som bola v maji 2007 ako novozistena a tam ma dali dohromady,moja nemocnica ma trojnasobne predavkovala inzulinom-60 davok bolusy som pichala 18 davok k obedu!!!!!!
v lubochni som pichala 2O inz.jednotiek
sestricky ma v nemocnici-nie v lubochni odmietali merat,vraj si hypa namyslam...ja sa cudujem ze som neupadla do komy,ale psychicky som bola vycerpana... tak dakujem lubochni za pristup,edukaciu a super sladkym ludom
rada si napisem hocikym ,kto ma tuto sladku chorobu

adola

nema v tele aj nejaku infekciu?aj s tym to vraj suvisi...ojko jednotkari maju jest 3x alebo 6x denne podla toho,aky maju inzulin pokial viem..

ojko

niekedy možu byť pričinou nevysvetlitelnych prejavov kolisania cukru v krvi,ked sa vsetko hoci aj na puntik dodržiavaa, hormonalne problemi...napr porucha štitnej žlazy,niekedy telo bojuje zo vstrekovanym inzulinomn ako z cudzou latkou,niekedy po čase pichania si telo vytvori protilatky a inzulin už tak nezabera....ja ak mam pocit že mi inzulin nezabera,teda mam zvyšene ,niekedy až priliš hodnoty cukru,tak jednoducho den nejem nič iba tekutiny trochu prijmem a ono sa to vždy dalo do poriadku,telo sa "obači" :-) A aj celkovo sa lepšie potom citim...ale každy si musi najsť svoj sposob prežitia...toto nie je navod,doktori aj tak su proti hladovke u pichačov inzulinu z pochopitelnych pričin....samozrejme si vtedy rano pichnem iba jednu tretinu,teda 6j bazalu a niekedy sa to večer ukaže ako velka,niekedy ako mala davka...isto to zaleži od pohybu,kedže strava vtedy nie je žiadna no a plus ten stres a hormoniky mi to este ovplyvni.Ale celkovo je to pre organizmus ohromna ulava,na nezaplatenie.Dnes uz doktori hovoria ze jednotkari by mali jest tri krat denne,ja som este zažil šesť krat denne plus dalsia strava pri hypach...telo dostalo na frak,asi preto mi dnes velmi dobre padne raz za čas mala očista.