mobbing - sikanovanie dospelych...

Seminarka

mila samica dakujem sa vyplnenie dotaznika a aj komenty, a neboj sa, urcite to ludom s tymto problemom budem odporucat, aj ked mam pocit, ze na slovensku nemame ziadne kurzy ako sa postavit podobnym problemom na pracovisku a ako som zistila vacsina ludi o tom nedokaze dostatocne otvorene hovorit, kedze sa bud hanbia alebo si to davaju za vinu, ze sa to stalo preto, aki su...

samica ;)

Vyplneny dotaznik plus zopar mojich komentarov:
1. a) ano
2. a) ano, vsetkych troch
3. a) aj b), v pripade sex. obtazovania ma sef najma s jednym kolegom davali dokopy s dalsim kolegom, ktoremu z toho nasledne preskocilo. Kedze ten kolega, s ktorym ma davali dokopy bol psychiatricky pacient, zacali aj mne vymyslat psychicke choroby, asi aby sme mali o com hovorit.
4. b), c), d) - mala som s danym kolegom sediet v jednej miestnosti, sef mi pchal toho kolegu do prace, zakazovali mi volnocasove aktivity (kurzy), tvrdili mi, ze potrebujem chlapa (rozumej toho kolegu), ked som sa na jeden mail kolegu, ktory ma daval s tym druhym kolegom dokopy, ohradila mailom, z ktoreho vyplynulo, ze nepotrebujem toho kolegu, aby som bola sexualne uspokojena (mail dostali aj sef a jeho zastupca), nepredlzili mi zmluvu na dobu urcitu, nepreplacali mi nadcasy, blokovali mi pristup k informaciam, atd...
5. b) aj d) - niektori kolegovia sa pridali na stranu toho kolegu, ktory ma daval s tym schizofrenikom dokopy
6. a) ano, nastastie mam dobrych kamaratov, ktori ma dokazali vypocut, ked som to potrebovala
7. a) ano, zotrvala som, lebo som chcela dokoncit dizertacnu pracu, zial, znemoznili mi to - nedodali mi zariadenie, ktore nevyhnutne potrebujem, nepredlzili mi zmluvu, neumoznili mi pristup na prislusny ustav SAV, aby som mohla pracu dokoncit. Na druhej strane, ja som sa zachovala ku nim ferovo - dala som im vsetky materialy (okrem toho, co som mala predbezne napisane ako diz. pracu, a okrem zdrojovych suborov k programom - na to mam autorske prava ja, a tiez som im dohodila potencionalneho kupca z USA na moju pracu - len by museli mat hotove to zariadenie, ktore mi mali dodat a o ktorom mi na konci prac. pomeru tvrdili, ze je hotove a mohla som na nom merat...) Vysledok je asi taky, ze sa na nich rehocem, lebo z viacerych zdrojov viem, ze lustia data na DVD, ktore som im venovala. A nie je ani zakodovane ako Muftyho CDcko. ;)
Horsie vsak je, ze kolegovi, s ktorym ma davali dokopy, z toho preskocilo. Pred Vianocami mi posielal sms-ky (poslal ich dokopy 29) o samiciach a o pareni, az som musela navstivit policiu. Predtym ma pred sestrou ohovaral, vraj ta cast, co som robila k tomu zariadeniu, nefunguje. Nerozumiem preco - mne fungovala a okrem toho, ten kolega mal tuto cast zariadenia spravit k inemu pristroju, nespravil to a napriek tomu moj sef v r. 2004 napisal do vyhodnotenia cieloveho prislubu, vraj to spravil a chlapec za to zinkasoval koncorocnu odmenu. Ale aby som bola objektivna, ten chlapec nie je taky chudak, ako sa robi, je to pekny vypocitavec. Kym som nemala svoj pocitac, chodila som na PC tohto kolegu. Tam som si stahovala vedecke clanky k mojej dizertacke. Nejake clanky mi daval aj moj sef. Vela z nich bolo tych istych, ako som si ja postahovala, avsak neprikladala som tomu velku vaznost. Ked som si ich po skonceni prac. pomeru davala k mojim a triedila, zistila som, ze niektore moje a sefove boli stiahnute v ten isty den, v tu istu hodinu, minutu a sekundu. Ked som dostala svoj vlastny pocitac, nechapala som, preco kolega chce odo mna administratorske heslo k pocitacu (vraj ak by som nebola v praci a potrebovali by na moj pocitac nieco nainstaloval...). ;)
Je toho este omnoho viacej, ale pisat sa mi uz o tom nechce. Ani zaoberat sa tym, aj ked asi budem musiet kvoli tomu kolegovi. Nastastie som uz mimo ten "Psychiaricky ustav" SAV.
A na zaver by som Ta chcela poprosit, aby si zdoraznila pre mobbovanych, nech si najdu nejaky kurz alebo nech sa nejako inac vzdelavaju. Ma to svoje vyhody. Ak nie nijake ine, minimalne tym nastvu mobberov a bosserov.

Seminarka

1. Stretol/-la si sa už niekedy s pojmami ako sú – mobbing, bossing, sexuálne obťažovanie?
a) áno
b) nie

2. Stal/-a si sa obeťou mobbingu, bossingu, či sexuálneho obťažovania?
a) áno
b) nie
c) nie som si istý/-á

Na otázky 3 – 7 odpovedajte iba v prípade, že ste v otázke č.2 odpovedali „áno“:

3. Kto bol agresorom?
a) nadriadený/-á
b) kolegovia
c) iné .................................................. .................................................. .....................
.................................................. .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. ...............................

4. Ako sa „teror na pracovisku“ prejavoval?
a) slovné urážky
b) ponižovanie
c) znevažovanie mojej práce
d) sexuálne obťažovanie
e) iné............................................... .................................................. .........................
.................................................. .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. ...............................

5. Zapojili sa do „teroru na pracovisku“ aj kolegovia, s ktorými som dobre vychádzala?
a) nie, práve naopak – bránili ma pred ostatnými
b) aktívne nie, ale bez slov prizerali
c) neviem
d) áno
e) iné .................................................. .................................................. .....................
.................................................. .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. ............................

6. Prenášal/-a som stres z práce domov?
a) áno, .................................................. .................................................. ...................
.................................................. .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. ...............................
b) nie

7. (odpovedzte iba v prípade, že ste ako odpoveď otázku č. 3 označil/-a „a“) Zotrval/-a som na pracovisku aj naďalej?
a) áno
b) nie, požiadal/-a som o preradenie na iné oddelenie
c) nie, dal/-a som výpoveď