Co je to za diagnoza? M359?

vsevedka

V celku to ušlo, len na mňa je to primalé mestečko, takmer žiadne obchody ak nerátam 1 Billu, potraviny CBA, ľudovku a číňak,

kultúrne možnosti obmedzené, na "zábavu", tá bývala každý deň chodili dôchodcovia, podniky nestáli za moc, aj tak takmer prázdne

ubytovanie super, procedúr som mala veľa, vrátane 3 druhov masáží a infra i fínskej sauny, otvorený vonkajší bazén priamo v ubytovacom areáli som plne využívala každý deň a či to pomohlo? Trochu určite, ale čakala som od toho viac, stále mám bolesti pri chodení.

joni_

ahooooooooooj
dik za vysvetlenie, u mna to je asi ta vekom podmienena, lebo my Dr. povedala, ze nalez je primerany veku a napisala mi tuto diagnozu, tak snad to nebude zle, idem na kontrolu zas o rok
a co ty? ako bolo? a hlavne pomohlo?

vsevedka

Ahoj Joni, ja som bola až na 4 týždne, takže som sa vrátila až 28.9.

Teraz k tej dg:jedná sa o degeneráciu makuly(možno sa ešte zo školy pamätáš, že makula je tkzv.žltá škvrna,centrálna časť svietnice, kde máme miesto najostrejšieho videnia)

tá degenerácia spočíva v tom, že na cievach sietnice prebiehajú degeneratívne zmeny, ktoré môžu zanechať až jazvy, ktoré vlastne znemožnia videnie

sú dve formy ochorenia: suchá a vlhká, vlhká je horšia pre rýchlejší nástup ochorenia, suchá je pomalšia

nevie sa presná príčina vzniku, preto je ťažká aj prevencia, len taký základ-nefačiť, racionálna výživa,chránenie zraku kvalitnými UV slnečnými okuliarmi, pravidelné prehliadky u oftalmológa, ktorý ochorenie zistí za pomoci jednoduchej Amslerovej mriežky a pomocou Snellenovho ophtotypu

často sa toto ochorenie uvádza pod skratkou VPDM, čo znamená vekom podmienená degenerácia makuly, pretože sa často toto ochorie zraku vyskytuje po 40.tom roku, často okolo 50.-ky

joni_

ahoj, no to nemas moc dovolenku, ked aj tak behas domov :)
ja sa zatial drzim, prve 4 dni v praci mam za sebou a som strasne utahana, unavena, mam dost, nedokazem si ani predstavit 8 hodin denne... ale som rada ze som medzi ludmi a ze konecne mozem ist von kedy sa mi zachce a nemysliet na tie vychadzky :)
zajtra idem psychologovi na posudenie a potom musim poslat to odvolanie, mam z toho nervy, tak by som potrebovala na vsetko zabudnut, pustit to z hlavy a nie sa v tom stale vrtat a vypisovat do detailu kde a kedy ma co boli a co mi je :( uz som z toho chora...
ozaj bola som navstivit alergologa, dal mi Alerid tabletky a do nosa Livostin miesto toho Nasivinu, nie je to celkom idealne ale da sa, NAsivin som uplne vysadila a snazim sa vydrzat len s Livostinom, neuvolni mi nos tak super, v noci je to obcas problem, ale da sa to vydrzat, pozerala som moju kartu a ja som toho do nosa uz tolko poskusala bez vysledku, ze uz asi tazko najdem nieco lepsie...
na sucho v ustach mi celkom dobre robia tie tabletky SST ale som nastvana, lebo pacient si to hradi sam (poistovna nehradi nic aj ked to clovek so Sjs naozaj potrebuje) a este sa to ani neda zohnat, uz 3 tyzdne ich otravujem v lekarni a ani dnes to nemali, ma to stve lebo ani nic ine podobne mi nevedia ponuknut....