Co je to za diagnoza? M359?

joni_

najviac zo vsetkeho by som si priala zazit aspom chvilu bez unavy, citit sa dobre, mat dostatok energie a moct si robit co chcem, trebars sa aj narobit, od rana do vecera v praci, alebo ist von na turu, hocico len nech nie so neustale unavena, uz ani neviem ako to vyzera ked ma clovek dost energie... najviac ma stve ze pri tej unave mam aj problemy so sustredenim a pamatou, sorry aj za tlacove chyby :) ja si vzdy ten prispevok niekolkokrat precitam kym ho odoslem, ale aj tak mam v nom chyby, proste sa nedokazem dobre sustredit

joni_

ziadost som si uz podala, vcera som tam bola, problem je prave ta posudkova, moja doktorka jednoznacne tvrdi ze potrebujem invalidku a posudkova zas tvrdi ze nemam narok, tak neviem ako to dopadne, mam z toho nervy... mam co robit, aby som zvladla tu samotnu chorobu a vysporiadala sa s tym, co ma caka do buducnosti, je mi stale zle od zaludka z toho Medrolu, stale velka unava a este teraz aj stresy z tej posudkovej, neustale musim niekoho presviedcat ze si svoje problemy nevymylsam, je to tazke aj na psychiku, som z toho vsetkeho dost znicena... niekedy mam pocit ze uz nemam silu bjovat s chorobou a ste aj s lekarmi...
SST mi objednali v lekarni, stali asi 130Sk za 100 tabletiek.

vsevedka

S tou invalidkou sa nedaj nikým odradiť, proste keď máš pocit, že fyzicky by si prácu nezvládala, jednoducho si vyzdvihni tlačivá, vyplň a zanes lekárke, či ti inv.dôchodok - či už čiastočný, či plný priznajú, nezávisí od nej, ani tvojich odborných lekárov (samozrejme čím viac problémov ti potvrdia a popíšu, tým lepšie), ale od posudkového lekára v soc.poisťovni.Prilož si i všetky prefotené nálezy (aktuálne, nie staršie ako 6 mesiacov),i tie ktoré zdanlivo nemusia súvisieť s tvojím základným ochorením.

SST by nemali mať vedľajšie účinky, takže ak ti pomáhajú, kľudne ich užívaj.Za akú cenu si ich tu kúpila? V CZ stoja tuším okolo 160 Kč/100 tabliet.

joni_

ahoj, tak vitaj spat doma :) skoda ze ti ta dovolenka nepomohla, ale snad si si aspom trochu oddychla, su to tazke rozhodnutia ci ist na operaciu alebo nie, clovek netusi dopredu ako to dopadne, ja som tiez tak narychlo zvazovala pri tej druhej biopsii, najskor som nechcela ist, ale nakoniec som urobila dobre ze som sla, lebo sa potvrdil Sjs ale na druhej strane mi zostali neprijemne nasledky... pytala som sa obvodnej a ta povedala ze mam este pockat, ze ta citlivost sa moze obnovovat aj niekolko mesiacov
u reumatologicky ma nepotesili, suche sliznice sa mi este zhorsili a stale som velmi unavena takze mi k Methotrexatu pridali este Medrol, ze aby sa zastavil postup choroby, aby sa nezhorsovala ale na zlepsenie vraj uz nemam cakat, na to je uz miziva sanca, takze obvodna ma hned poslala na socialnu pre ziadost o invalidku, vraj uz nie je na co cakat, a na socialke som si teda vypocula veci... najskor mi tu ziadost ani nechceli dat ale nakoniec mi to dali ale mam obavy ci mi nejaku invalidku vobec priznaju, zajtra rano idem k obvodnej sa popytat ake mam vlastne moznosti, nech mi to cele vysvetli.... ved ja by som najradsej bola zdrava a normalne v praci, ale nevladzem, nikto z lekarov mi nevie pomoct ale ani na invalidku vraj nemam narok, tak sa mam ist past alebo neviem... no som zvedava ako toto dopadne
v piatok som zacala brat ten Medrol a je mi dost zle od zaludka aj ma boli brucho, Methotrexat som uz koncne zvladala celkom dobre bez traviacich problemov, tak ma vobec netesi ze mi je zase zle, neviem kolko mi zas potrva kym si na Medrol zvyknem a ci si zvyknem?? Uz som niekedy z toho vsetkeho tak ubita, a este ked musim neustale niekomu dokazovat ze si nevymylsam ze mam naozaj problem a nie som flakac ani simulant...
Reumatologicka mi este dala take cmulacie tabletky SST, akoze umele sliny, ma to trochu divnu chut, musim si na to zvyknut ale ked som to vecer vycmulala, tak sa mi lepsie zaspavalo, necitila som take silne sucho a palenie v krku pri kazdom nadychu

vsevedka

Ahoj, sorry, že sa ozývam až teraz, ale bola som na dovolenke, dnes si mala ísť na ten preobjednaný termín k lekárke, tak napíš čo ti zatiaľ poradila.Kľudne si ponadávaj, však aj ja z bezradnosti občas riadne zahreším, je to niekedy to jediné, čo môžem urobiť..Bola som pri mori s nádejou, že plávanie v slanej vode mi pomôže po 6.mesačnom trápení s kolenom, ale nepomohlo, mám ísť ešte na kúpeľnú liečbu, ale tú už teraz beriem radšej s rezervou, aby som nebola sklamaná. Druhú operáciu budem riadne zvažovať, pretože sa bojím, aby výsledok nebol ešte horší ako po prvej. Konečne mám žiadanku na MRI, tak som zvedavá, čo ukáže.

Hoci máme rozličné dg, jedno je určite spoločné a to je bezmocnosť a snáď i nedôvera k lekárom - ty po nevydarenej biopsii, ja po operácii ktorá neviedla k zlepšeniu ale k popálenine i zdravej nohy a zrejme i poškodeniu nervu tej operovanej

A ešte k tvojemu problému po biopsii, ťažko povedať, či bol poškodený nerv, niekedy sa to pri operácii môže stať - jatrogénne poškodenie, čiže poškodenie lekárom. Záleží, nakoľko by bol nerv poškodený, čítala som prácu o jatrogénnom poškodení pri operácíí dolnej končatiny, kedy bol nerv poškodený pri oprácii a k následnému zlepšeniu došlo asi do pol roka rehabilitáciou a pod. Niečo také sa stalo zrejme i mňa, po oprácii sa mi noha podlamovala svojvoľne i 10x krát počas dňa a dnes je to už oveľa lepšie, srátka niekedy pomôže i čas, mala by si sa poradiť na stomatológii, či ORL ,kde ti biopsiu robili, či následne ak ti odporučia u neurológa. Zatiaľ prajem len trpezlivosť, hoci je to niekedy naozaj ťažké.

joni_

ospravedlnujem sa za vyraz v poslednom prispevku, niekedy mam z toho vsetkeho nervy...
vratim sa este k tej biopsii, uz je to asi dva mesiace po tej druhej a stale to mam nejake divne, obcas to zabooli, ale to nevadi, skor mi vadi, ze mi to v mieste tej druhej biopsie zostalo strpnute, take velmi citlive na dotyk a strpnute. Zozaciatku som mala stale pocit pri jedle, ze mi tecie po brade, uz som si trochu na to zvykla ale aj tak je to neprijemne. To uz mi tak zostane navzdy? Ak mi tam nahodou poskodili nejaky nerv, napravit sa to da len operacne? Lebo ak by mali zase rezat, tak to radsej necham tak, skalpel nechem riadne dlho ani vidiet....

joni_

no to som dopadla :(
na dverach cedula ze su na dovolenke a som preobjednana na 15.7. Najviac ma stve, ze mi je naozaj zle, potrebovala som, aby mi doktorka nejak pomohla, ale budem musiet vydrzat dalsie dva tyzdne, je mi do placu.... obvodna s tym nemoze nic robit... do riti... niekedy uz na toto nemam sily, snazim sa vydrzat ale neni to sranda

joni_

dik, skusim sa aj zajtra o tom poradit s reumatologickou, uvidim co ona na to,
posledne noci, teda skor vecer pred spanim niekedy ani nemozem lezat, tak neprijemne ma pali v krku pri kazdom nadychu, obcas mam pocit ze sa nemozem ani dobre nadychnut a musim sa posadit a trochu si zapit vody, a potom sa budim a beham na WC...

vsevedka

Na zapálené ďasná skús Herbadent, je to bylinný výťažok, obsahuje síce aj alkohol, ale v tomto prípade to nevadí, pretože sa nekloktá, len sa potiera ďasno okolo zubov.
Je to malá fšaštička, ale dlho vydrží a cenu prežije i tvoja peňaženka.

Kvalitné ústne vody pre ľudí trpiacacich xerostómiou sú bez alkohu, Listerin taký nie je, ale táto ústna voda ani nerieši problematiku suchosti ústnej dutiny.