Co je to za diagnoza? M359?

joni_

neviete niekto, co je dobre pri Sjogrenovom sy. do nosa? Stale sa mi upchava, niekedy ma vsetko vnutri pali. To co mi dal krcny mi vobec nepomaha.

joni_

dik vsevedka, no uvidim, zobrala som este len dve davky, tak asi este chvilu pockam co to bude robit, bojim sa z methotrexat nezaberie a co potom? antimalarika nemozem, neviem ake su potom este moznosti, citala so, ze methotrexat sa dava, ked uz ine lieky nezaberaju
no ale nechcem predbiehat, snad sa to este zlepsi, hlave by som uz chcela zase normalne zit, chodit do prace a tak, tato nekonecna PN ma uz ubija...

vsevedka

Ahoj Joni, mrzí ma, že máš zase zdravotné problémy, či to má súvis s liečbou Methotrexate Teva, ti neviem presne povedať, viem len že k nežiadúcim účinkom môže patriť únava a tiež sú popisované bolesti svalov a kĺbov, nikde som nenašla informáciu o pálení očí, ale právnici výrobcu sa poistili a v nežiadúcich účinkoch existuje "kolónka" poruchy nezaradené inde, kde sa vlastne môžu zaradiť všetky vyskytujúce sa nežiadúce účinky

ak budeš mať pocit, že sa ti zdravotný stav zhoršil a nelepší sa to, určite vyhľadaj práve toho lekára, ktorý ti liečbu s methotrexátom odporučil a poraď sa s ním ako ďalej postupovať, sama určite liečbu neprerušuj

joni_

je mozne ze na zaciatku liecby s Methotrexatom dojde k zhorseniu stavu? Teraz neviem, ci to patri k liecbe a casom sa to zlepsi, alebo je problem niekde inde? Citim stale velku unavu, slabost, mam pocit ze kazdym dnom ma silnejsie bolia vsetky klby, citim sa dost nanic a posledne tri dni ma zacali neznesitlne palit oci, aj napriek tomu ze si poctivo davam do nich gel aj kvapky :( skratka je to horsie ako pred liecbou, ma to tak byt?

joni_

velmi by som chcela, aby lieky zabrali, posledne roky som si uzila az prilis vela problemov, narazala som uz na dno svojich sil, tak dufam ze sa to konecne trochu zlepsi, velmi by som si to priala
vsetci ma strasia, reumatologicka so mnou hovorila tak vazne, a kazdy doktor u ktoreho spomeniem ze mam SjS tak sa tvari, ze je to zle, ale ja dufam, ze to az take zle nebude, ze to nejak zvladnem...

vsevedka

joni, pochopila si správne sjs sy sa nedá vyliečiť, ale dá sa liečiť, liečba je však hlavne symptomatická, liečia sa dané príznaky, ktoré sa u jednotlivých pacientov rôznia, ak ti lieky zaberú, môže lekárka potom dávky znižovať

joni_

v lekarni mi tiez povedali len o tych napojoch, lebo minule pri Plaquenile mi vravela Dr. ze to musim pol hodiny po jedle, ale teraz pri Methotrxate mi nehovorila o jedle nic, no este sa spytam
ostatne lieky ma Dr. upozornila, mozem pri tom probiotika, mozem to aloe a od bolesti mozem Panadol, a este uzivam Fexofenadin od alergie - to vraj tiez mozem, akurat na to casto zabudam :)
vcera som bola este u obvodnej, hodili sme chvilu rec - ak to spravne chapem, tak SjS sa uz neda vyliecit, ak by som nebrala lieky, tak by sa to len zhorsovalo a moja vlastna imunita by ma znicila, ale tie lieky ba to mali zastavit a ak ich budem zvladat, tak by sa mi mohlo aj polepsit... neviem ci tomu spravne rozumiem?

vsevedka

o presnom užití liečiva v závislosti od jedla by mal vedieť podať farmaceut v lekárni(nie vždy to je tak), ja som mala k dispozícii info o tabletách methoterxat La Chema, ale myslím, že obsahová látka je rovnaká ako u methotrexate teva, myslím, že som to videla na stránke www.zdravie.sk pár riadkov pred záverečným upozornením, v oddiele o podávaní pri psoriáze a reumatoidnej artritíde

nemala by si užívať teraz ani ibuprofen,diclofenak,naproxen, či lieky znižujúce žalúdočnú kyslosť a penicilínové ATB

joni_

dik vsevedka, letak som nezahodila, len som mala na to chut :)
ale aj tak tam nepisali nic o tom jedle, ani doktorka mi nic nekazala, zatial som to uzivala pri jedle - myslis ze je to problem? tekutin sa snazim dost, ono ma to aj nuti ked mam sucho v ustach... akurat tam pisali ze sa nema zapijat kyslim napojom ani mliekom. Vcera som s tym zacala a je mi tak divne, tazko na zaludok a som strasne unavena, boli ma hlava... ale doktorka povedala, ze lieky proste musia byt, ina cesta nevedie, tak snad to zvladnem.
Kupila som si aloe vera gel, v lekarni som sa popytala, malo by to pomoct posilnit organizmus aj travenie. Aj obvodna mi povedala, ze by to mohlo trochu pomoct.

vsevedka

joni, si písala, že si príbalový leták radšej zahodila, keď si videla množstvo nežiadúcich účinkov, tak ti len pripomeniem, že treba liek užiť 1 hodinu pred hlavným jedlom, alebo 2 hodiny po ňom, aby si predišla probl. s obličkami je potrebný dostatočný pitný režim, keď lieky zaberú, je možné ich upraviť na najnižšiu možnú dávku(samozrejme lekár, nie svojvoľne)

informácii o tvojej chorobe je dostatok, len neviem , či ti pomôžu, sú odbornejšie, také laické neviem kde by si našla, však pozri aj tu na nete, ak nebudeš niečomu rozumieť, sa ozvi

nakoniec, aby som ťa ako mladú babu potešila, s reumatoidnou artritídou je možné otehotnieť i úspešne donosiť bäbätko..