Preskočil som tú dobu?prosím čítajte a píšte

Príspevok v téme: Preskočil som tú dobu?prosím čítajte a píšte
ja-ja-

Pre začiatok mám 16. No bavia ma veci o dosť iné ako väčšinu ľudí v mojom veku. Zaujímam sa o teológiu, svetové náboženstvá, teoriu vzniku sveta, existenciu Boha, filozofiu, psychologiu. A aj matiku, fizyku ale len veľmi okrajovo pretože čas ma nepustím sa zaujímať o to viac. Teoreticky sa zaujímam o takmer všetko. No nemám sa s kým o tom porozprávať. Som v už v takom štádiu, že sám sa veľa toho už nenaučím. Potrebujem niečo vysvetliť,diskutovať a vypočuť si aj iné názory. Lenže nemám od koho. Pokúšal som sa niečo hovoriť spolužiakom.No nechápali, a tí čo pochopili nemali obiektívne názory, bol veriaci tak si stále stál za tým, že cirkev je dobrá, že Boh je taký ako vraví cirkev. No nevedel to ničím podložiť. Povedal len lebo. A diskusia sa skončila. Alebo čo je to vlastne zlo? Podľa mňa relatívny pojem.No poniektorý ani nevedia čo znamená relatívny a už vôbec nie diskutovať, filozofovať na túto tému. Väčšinou ľudia s ktorými sa rozprávam na podobné témy sa nahnevajú. Niečomu veria a proste to tak musí byť, ak ich vieru niekto nejakým spôsobom nalomuje, ukazuje , že to nemusí byť správne hneď sa urazia a odmietajú triezvo ďalej diskutovať.Nemyslím len ohľadom vieri ale všetkého. Vlastne im to nemôžem pokladať za zlé, je to normálna reakcia "obyčajných" ľudí.Pod slovom obyčajný myslím napr. to,že sa skôr zaujímajú o to čo si dajú na obed, s kým pôjdu večer von, ako o to ako vznikol vesmír. Alebo hoci sa nehádma často hádku som ešte neprehral. Hoci napr. spravim niečo ja zlé a niekto ma s toho obviňuje dokážem sa obhájiť, že som to tak nespravil. Vymotať sa s toho. Nestáva sa veľmi často, že by niekto dokázal ma nejakým spôsobom oklamať alebo dokázať mi niečo. Vždy dokážem vyvolať pochybnosti. Dokážem dosť dobre vypočítať ľudské správanie sa. Poväčšine teda. Dokážem dať city úplne nabok a byť ku každému ľahostajný, vypočítavý. Možno dobrý právnik :D. No nerobím to tak. K ľudom ktorých mám rád sa správam normálne, no ani nie preto, že to tak cítim, ale preto, že viem že to tak má byť. A istým spôsobom si poniekotrých aj vážim.Držím sa hesla správaj sa k ostatným tak ako chceš aby sa oni správali k tebe. Ak niekoho pokladám za správneho tak podľa toho sa k nemu správam. Nie podľa toho čo cítim. Dalo by sa povedať, že môj život od 14 rokov nie je založený na citoch ale skôr logike,myslení, intelekte. Ako som spomínal mám len 16 ale napr. nepijem, nefajčím, dokonca apsolútne nenadávam, nebaví ma chodiť po baroch. Radšej by som bol doma a s niekym rozoberal nejakú vedeckú alebo filozofickú tému. Len nie je s kým. Na pokeci nemám zverejnený vek, ani foto a píšem si s ľudmi čo majú aj cez 40 rokov a typovali ma na asi 30 rokov.Niekedy aj viac. A nie len podľa poznatkou ale aj skúseností. Prežil som si toho dosť a preto som možno takýto. A skúsenosti dokážem naberať aj s kníh a nemusím to ani prežiť.Ale podotíkam, že som si toho prežil dosť.
Takže moje otázky: Je možné sa dostať do nejakého dajme tomu filozofického krúžku,na nejaké prednášky keď mám len 16? Lebo inak nemám ako ďalej pracovať na niektorých veciach, ktoré ma naozaj bavia. Ale zase nepochádzam s bohatej rodiny, žijem v menšom meste čiže tu nič nie.A nie su ani peniaze na to. V škole podobné krúžky nie su. A teda školu som si práve nevybral dobre ale i na iných školách to je podobné. A ešte, aký máte názor na mňa? s toho čo som písal. Je tu toho samozrejme málo ale dá sa s toho niečo predpokladať. Zaujímal by ma názor ľudí čo chápu aj chuti po poznatkoch. Lebo inak poväčšine ma pokladajú za divného, blázna, že si namáham mozog aj keď nemusím. Nechápu ma. Možno aj majú pravdu možno som blázon ale mňa baví to čo robím, a na predsudky iných ludí nedbám. Riadim sa vlastným rozumum. Idem vlastnou cestou. Možno vyzniem ako necitlivý človek ale viem aj dosť dobre cítiť. By som povedal, že až moc dobre a preto som sa musel naučiť dať city nabok ak to treba. Ale viem čo je správne a čo nie tak nespácham nejakú hlúposť. Zopár Ľudí čo ma trochu lešpie pozná si skôr myslí, že som naozaj veľmi dobrý človek až prehnane dobrý. Ale ja nie som taký, že to tak cítim ale preto ,že chcem. Ale i city niekedy zvíťazia a nedokážem sa im poddať. Ale nie v mojich názoroch. Skôr len v tom či sa trápim, či cítim lásku, náklonnsoť. Moje názory to neovplivňuje.

ja-ja-

plok je smutné, že sú ľudia ktorý neznesú keď vie niekto viac ako oni a vedia, že od života niečo chcú.

[zruseny12]

ja-ja...ja si zasa myslim,ze rozmyslanie nie je na skodu,ale pre cloveka,je to potom velmi tazke zit,ked moc rozmysla/ale zasa vdaka takym ludom su na svete NOVE A MODERNE VECI.../
ale,presne ako pises,tazko sa diskutuje s niekym ked niekto na danu vec pozera len povrchne atd.ja som to spoznala,nieco take ked som ochorela,su ludia s ktorymi sa na tuto temu neda vobec rozpravat...ale su aj taky s ktorymi sa da,lebo vidia aj do hlbky problemu...a nie su ani odbornici...
myslim,ze takych ludi svet potrebuje,lebo vzdy nieco vynajdu atd.len ako pises,maju nevyhodu,lebo sa potom nemaju s kym o tychto veciach bavit a vymienat si skusenosti...prajem aby si si nasiel niekoho takeho kto bude na tvojej urovni rozmyslania...pekny den...

ja-ja-

ešte by som dodal k tomu premýšlaniu. Len vďaka nemu mám také známky ako mám. Nepotrebujem sedieť 2 hodiny nad knihami aby som sa niečo naučil. Niekedy stačí naozaj len popremýšlať a zistíte, že ak viete matiku a fyziku na celkom slušnej úrovni do mechaniky sa veľa pozerať nemusíte aby ste sa niečo s nej naučili. A tak je to so všetkým len treba popremýšlať.
Ale nikomu neberiem jeho názory, spôsob života. Niekomu môže vyhovovať niečo iné. Mne však vyhovuje táto forma premýšlania. Myslím, že nie sťažuje ale uľahšuje mi život. Len v tej spoločenskej otázke je to o čom si inom a horšie...
Predmet ako slovenčina mi nikdy nešla. Nie je tam o čom premýšlať. Len sa treba niečo naučiť a musí to tak byť. Žiadna logika len niečo dané čo treba dodržať.

ja-ja-

Musím s vami súhlasiť, že sa predsa nejako navyšujem nad ostatnými. Aj si to uvedomujem. Ale myslím, že sa k nim nesprávam vyvýšenecky ani pokritecky. Len viem, že viem o čosi viac než oni ale chápem že každý sme iný každého baví niečo iné.Len naozaj nejakých čo sa fľákajú a len pijú tých si nepovšimnem. Toto nie je nejaká záľuba ale podľa môjho názoru len nízky intelekt, výchova a keď im to ešte tak vyhovuje a ani sa nepokúsia s tým niečo spraviť tak naozaj nemám k nim čo dodať. To sú ale otázky etiky. Teda otázka: Ako sa mám správať k ostatným aby si nemysleli, že sa vyvyšujem? Mnohý si to myslia už len s toho, že dopľňam učiteľov, mám dobré známky a som na ne hrdý. To mám ticho sedieť a to čo viem nechať si pre seba? To je myslím hlúposť. Učím sa aj preto aby som v budúcnosti nemusel ťažko pracovať.Ak sa budem robiť, že neovládam niekoré veci a pritom ich viem perfektne mi to nepomôže. A niečo viem poviem si na to svoj názor...
Čo sa týka toho vykecávania sa. Viem, že to nie je správne. A ja to ani nerobím.Poväčšine.Samozrejme že niekedy hej. Tu len píšem, že to viem , nie že to vždy robím. Osobne si veľmi cením ľudí čo mi vyčítajú moju chybu, nedostatok. Aspoň viem kde mám na sebe zapracovať viac. Chyby si dokážem priznať a poučiť sa s nich. A rád by som mal okolo seba viac ľudí čo by ma mohli na niečo upozorniť.
Čo sa týka dokazovania niečoho cirvi veľmi dobre viem, že tá šanca skoro nie je. Pokúšalo sa o to veľa ľudí. Riadim sa heslom : Nedovoľ aby ťa strach s prehri vyradil s hry. Hambou nie je spadnúť, hambou je báť sa vstať a skúsiť to znova. Mám dojem, že mnohý aj vedia, že cirkev nie je úplne správna len nechcejú odbočovať so starých koľají.A taktiež je dosť ľudí pre ktorých je viera v niečo, možno v konkrétne v Boha všetko čo majú. Ak by prišli aj o ňu nemali by nič.Možno to aj vedia že to nie je úplne správne ale nechcú si to pripustiť lebo by ich to "zničilo". Možno niekedy je dobrá slepá viera ako žiadna. Len ako píšete aby som sa nevyvyšoval. Tak tiež mám aj iné pocity ako iný ľudia. Mám tiež svoje sny, o väčšinu som prišiel a rád by som sa pokúsil aspoň o to posledné čo viem a nikto mi nemôže zobrať.
A môj úprimný názor je že možno by som si aj vybral samotu a niečo dokázal, ako byť obklopený ľudmi s pocitom, že som niečo mohol spraviť a nespravil som...
psychológ a teraz mi povec čo je dobro? Nechať niekoho slepo v niečo veriť alebo mu ukázať, že sa mýli? Vzdať sa vlastných cností a snov v prospech niekoho iného? Alebo teda svojimi poznatkami uškodzovať niekomu ale s tým, že sa aspoň oboznámi s pravdou?Nemyslím len vieru v cirkev a Boha ale všeobecne všetko čo sa tu písalo.

moniqa87

ale bacha chlapce, z tvojho druheho prispevku sa mi zda, ze nejak moc lietas v oblakoch...
uvedom si, si len clovek, nie si o nic lepsi ako ti v tvojom okoli a si prave o to horsi od nich o co viac si myslis, ze si vyssie...
je rozdiel inak rozmyslat a je rozdiel sa zamyslat nad tym aky si vynimocny a nikto ta nemoze pochopit... takych ako si ty je vela, na nich si este nenatrafil, ak ta to bavi studuj, ale nikdy sa nepovysuj ani len vo svojich myslienkach, lebo nakoniec zostanes sam...
bud rad, ze mas svoje konicky a hladaj si cestu zivotom no nikdy si nemysli, ze si nieco viac...

jajka001_

premyslaniu neujdes, ked si taky hlbavy typ pravdepodobne nim aj ostanes :) lenze len premyslanie je ti nanic v realnom zivote. je to tvoja osobna vec, ze si premyslas nad takymi vecami, ber to ako konicka. zacni sa venovat aj realite, aby si dokazal fungovat v spolocnosti, medzi ludmi, a s ludmi. ak ta bavi technika, co tak rozmyslat radsej nad tym? je to prakticke pre zivot a vidis aj vysledok. teoretizovanim o existencii ci neexistencii boha nic nedokazes.

psychológ

Presne ako písal Polz, zbytočne premýšlaš. Akosi mi uniká, v čom je vlastne tvoj problém? Zaujímaš sa o veľa vecí a máš pocit, že si vyspelejší? No a? Prečo ťa to škrie. Nemáš si s kým pokecať? Zatiaľ nič iné ako internet ti neporadím, ale toto asi nie je tá správna stránka. Poviem ti, študuj, čítaj, rob čo ťa baví, ale hlavne nad tým nepremýšlaj. Ešte ma napadla v súvislosti s tvojím prvým príspevkom jedna vec. Môj švagor je v jednej veci podobný. Všetko si vie obhájiť vykecať, uhrať. Tak robí somariny, absolútne nezvláda rolu rodiča a otca, keď mu je niečo vytknuté aj konkrétne, on to tak obkecá, že ešte sa človek cíti pri ňom ako debil. Chcem tým povedať,že to nie je dobre. On si robí čo chce a ešte mu nik nič nemôže povedať. Tak mu krachuje už druhé manželstvo. A takto môžeš dopadnúť aj ty. Máš veľa informácii a dar reči, mal by si sa skôr zamyslieť nad tým, ako ich použiť v živote správne, ako ich nezneužiť, skôr využiť vo svoj prospech. Lebo môžeš ľuďom veľmi ubližovať a časom ostaneš sám. Nauč sa žiť so svojimi vedomosťami a využi ich len v dobrom. Čo sa týka boha a cirkvi, s tým s tebou súhlasím, ale dokazovať, či boh je, alebo nie... to je na dlhé lakte, cirkev je silná a (teraz preženiem) keby si im predniesol hmatateľný dôkaz, že boh nie je, alebo ako to v skutočnosti je, oni by to neprijali. Veď vieš prečo. Ak ti ide len o pravdu, tak pátraj, hľadaj, ale na konci s ňou ostaneš sám. Možno ťa to ale uspokojí.

polz

zbytocne premyslas nad nesmrtelnostou chrusta zivot je o inom chod radsej von a vyvetraj si havu mas pocit ze si o level dalej od svojich rovesnikov to je tvoj pohlad ale milny nie si ziadny genius vstup radsej do reality

ja-ja-

Som z okolia Topoľčian. Malé mesto. Farárom rozhodne nechcem byť. O teológiu sa zaujímam ale nejako veriaci nie som. Verím v Boha ale inak ako väčšina ľudí. Skôr by som chcel dokázať existenciu Boha alebo ju vyvrátiť. Zamýšlam sa s teologického ale i vedeckého hladiska. V cirkev rozhdone neverím. Možno som inšpirovaný deizmom ale nie tak úplne. V niektorých veciach sa moje názory trošku odlišujú.
"Obyčajní ľudia" som nemyslel, že nimi pohŕdam. Som len chcel zdôrazniť, že ja sa o také veci nezaujímam. Ale beriem ich ako kamošov len viem, že u nich pomoc v tomto smere hľadať nemusím.
Čo sa týka školy. Mám technické zameranie. Technika a prevádza dopravy.
Či ma toto "bádanie" prejde neviem. Ale myslím, že nie. Každý nový poznatok ma inšpiruje,poháňa vpred. Niekedy mám pocit že som rýchlo dospel. Keď si všímam a počúvam ostatných o čom sa bavia uvedomujem si, že aj ja som bol presne taký ako oni keď som mal asi 10-11 rokov. Ako 10 ročný som naháňal baby ako teraz moji spolužiaci. Dokonca prvý krát som bol opitý v 9 rokoch. Do 13 som pil a teda niekedy dosť veľa. Vonku som býval do nejakej 10-11 šantil sa riadne a aj v škole som si toho užil dosť. Bol som presne taký ako teraz napr. väčšina 17-18 ročných chalanov. Do školy som sa neučil apsolútne nič, mal som len to čo som si zapamätal s hodín a čo som si pozrel pred pred hodinou, a stačilo mi to na to aby som mával dvojky. Po škole som bol už len vonku. No asi v 13-14 ma to všetko prestalo baviť. Možno dôvodom bolo láska ale to by bolo na dlhšie. Od vtedy som nejako začal mať chuť po vedmostiach. Nevedel som čo si v knižnici vybrať, nevedel som čo by ma bavilo. No za tie 2 roky som sa ako tak usmernil. Teraz mi rodičia dovolia všetko, správam sa ako chcem. Jedine v čom ma obmedzujú sú finacia. Mám vreckové a len ťažko sa mi podarí dostať od nich niečo viac.A hoci môžem chodiť na zábavy, mám aj s kým chodiť, aj kde, môžem sa blázniť s dievčatami no ja radšej volný čas využijem lešpie.Len niekedy sa idem zabaviť veď aj to treba k životu ale pre mňa je naozaj zábavou študovanie už spomínaných vecí. Túžim po dievčati ale nie ako len nejaký úlet,ale skôr niečo vážne, že by som s ňou mohol počítať do budúcnosti.A nie len sa zabávať a o mesiac byť s inou. Toto ja nemusím vôbec. Týmto chcem len povedať akoby som všetko prežíval o čosi skôr ako väčšina môjho okolia.
Teraz tiež nie som usmernený úplne. Neviem presne čo by som chcel. Venujem sa veľmi širokému okruhu odborov. Napr. baví ma filozofia ale nič konkrétne. Od metafyziky korenia ostatné filozofické smery no s každého sa snažím niečo dozvedieť. Nemám nič konkrétne. Dosť ma zaujímajú aj organizácie ako napr slobodomurári, ilumináti. V antickom Grécku, Ríme, mytológia starých národou, v tom všetkom sa vyžívam. Dosť obdivujem Napoleona.A ako tak sa šprtám v týchto veciach zistujem že ilumináti, slobodomurári a aj dosť iných organizácii alebo brastiev majú niečo spoločné aj s Hitlerom a už zase študujem 2. sv. vojnu. A takto sa to všetko odvíja a potom mám niekedy pocit že viem veľa ale s niečoho konkrétneho takmer nič.
Dosť ma ale zaujímajú aj moderné veci ako informatika, už ako 13 ročný som si vedel pretaktovať prosecor, vŕtať sa v sa v biose,vedieť rozlišovať parametre PC komponentov, spraviť na PC čo som potreboval. Na základnej som vedel oveľa viac ako učiteľ infromatiky.Len kedže sa neustále vyvýjajú nové veci nestačím držať krok kedže sa venujem aj kope ďalších vecí. Ale aj tak všetkému s tejto oblasti dobre chápem a baví ma to veľmi len niet na to času až toľko.Baví ma veľmi aj matika. A od tohoto sa zase odvíja do istej miery fyzika. Tiež sa veľmi zaujímam o právo, veľmi ma láka ale i psychológia. Aj dosť aktívne športujem takže času tiež nie je veľa aby som sa do niečoho pustil poriadne. A športu sa tiež nechcem vzdať v ňom som tiež dobrý. Napr. futbal som začal hrať neskoro až v 13 rokoch dovtedy som nevedel ani poriadne čo je to futbal. No stačilo pol roka trénovania a ocitol som sa v prvej lige. A ani neviem ako. Len už bohužial futbal nehrám.Ale možno len zatial.
Nemám ani potuchu akú vysokú školu si vybrať. Kedže sa zaujímam o dosť vecí niektoré si aj dosť odporujú napr. matika-filozofia, teológia-fyzika. Verím, že všetko je založené na číslach a dnes dokážeme vypočítať skoro všetko. Len zase to odporuje niekotrým teologickým a filozofickým názorom o ktoré sa tiež zaujímam. A tak hľadám nejaké spojitosti medzi týmito odbormi aby som si neprotirečil a dokázal spojiť napr. fyziku s teológiou do niečoho čo nedokáže ani fyzika a ani teológia vyvrátiť alebo naopak obidvoje to vyvracajú. A tak to je so všetkým. Toto sú len príklady.
Tak aká vysoká škola by bola pre mňa vhodná? Ak mám byť úprimný vo vysokých školách sa zatial vôbec nevyznám a teda pokúšal som sa niečo aj na internete hľadať ale aj tak som k ničomu nedospel. ALe myslím aj na budúcnosť a chcel by som niečo čo by ma dokázalo aj uživiť. Vedomosti nie sú všetko ak ich nemám ako využiť a budem bezdomovec.Vtedy mi budú na nič.
Chcel by som dokázať niekedy v budúcnosti nejakú významńu vec napr. či je alebo nie je Boh čo alebo kto to je, alebo dokázať že cirkev sa v mnohých veciach mýli a zatajuje dosť vecí čo by ju mohlo ohroziť. Alebo nejaký veľký objav vo fyzike. Vymyslieť a dokázať nejakú filozofckú teóriu. Jednoducho povedané niečo v tomto živote dosiahnuť.

mary-kate

Nemyslím si, že si príliš mladý a už vôbec nie to, že z toho vyrastieš. Možno ťa život prinúti myslieť aj na obyčajné, všedné veci, ale základy, to, čo sa v tebe teraz formuje, v tebe ostanú navždy, a vždy ťa to bude zaujímať... Mňa to napríklad chytilo až v dvadsiatke, začala som sa strašne rýpať v Biblii, v Satanskej biblii, rôznych okultných knihách, historických spolkoch, lebo tiež ma neuspokojujú vysvetlenia, ktoré dostávam v kostole typu že musíš veriť, lebo je to tak. Skús si pozrieť tento link, možno ťa to zaujme, možno to už poznáš, no mňa to oslovilo. Nemala som ešte čas zisťovať, či v tom nie sú bludy, ale určite sa do toho pustím: filmy.itelka.com v prvej časti je to o kresťanstve, aký je to mýtus, ďalej o Američanoch, útokoch na dvojičky, vojnách... Veľmi kritické pohľady a fakty.