Da sa nedostat chripka, ked ju uz ma niekto z nasej rodiny?

usiko

nemusis ju dostat...ja som este chripku nikdy nemala, ziadnu, neviem, co je to a pravdepodobne sa ma netyka...neviem preco...otec ju maval a my s mamou nikdy......mam 31 rokov...a zatial nic....

...a vobec, moj nazor je, ze ockovanie je len marketing a obchod.....ak mas predispozicie dostat chripku a mas imunitu oslabenu voci viru chripky, mozes robit co chces a dostanes ju.....

...ja som imunna voci chripkam, ale zase dostanem koky do hrdla a na priedusky, a mozem sa aj rozkrajat, raz rocne nejakeho koka mam......a pritom som vegetarian, papam vela cerstvej zeleniny, ovocia, zinku, c-cka a aj tak......tento rok som este nic nemala, tak uvidim....

žužu851

1. Od osôb s príznakmi chrípky treba udržiavať odstup minimálne 1 meter.

2. Ak ochoriete, ľahnite si, buďte v teple, pite veľa tekutín a na zmiernenie bolestí užívajte analgetiká. Antivirotiká vám pomôžu len v prípade, keď ide o prasaciu chrípku, dokážu skrátiť jej trvanie a zmierniť priebeh choroby.

3. Ak sa do štyroch dní horúčka nezníži a ťažkosti neustúpia, alebo sa k nim pridružia ďalšie, vtedy už vyhľadajte lekára.

4. Keď kašlete, kýchate, zakryte si ústa a nos vreckovkou, ktorú po použití okamžite zahoďte do koša.

5. Dbajte na dodržiavanie hygieny, ruky by si mali pravidelne umývať nielen pacienti, ale i ostatní, ktorí s nimi žijú v spoločnej domácnosti, a to mydlom aspoň 20 sekúnd, najmä po kašľaní a kýchaní. Účinné sú aj prostriedky s obsahom alkoholu.

6. Ak žijete v byte s chorým, nechytajte si oči, nos ani ústa, pretože ste sa predtým mohli dotknúť niečoho, čoho sa dotýkal i pacient a ste teda kontaminovaní.

7. Snažte sa čo najčastejšie čistiť tvrdé povrchy, napríklad kľučky na dverách s použitím bežných čistiacich prostriedkov.

8. Chorého treba izolovať od ostatných členov rodiny. Ak to dovoľujú podmienky, mal by ležať oddelene v samostatnej izbe.

9. Ak máte chrípku a potrebujete sa pohybovať po byte, ísť do kúpeľne či kuchyne, použite rúško.

10. Používať by ho mali aj zdraví príbuzní, ktorí sa starajú o chorého.

tinusska

ja som mavala chripku ci anginu kazdy rok... ako som prisla byvat do ba, to je vyse troch rokov, mala som chripku asi raz... no co, kopec bacilov v mhd, tak imunita musi pracovat, a tak ju mam asi celkom slusnu :)) ovsem, klop, klop... nechcem zarieknut...

Lucinka33

Ja tiez musim poklopkat. V zivote som nebola ockovana proti chripke a ani som ju nikdy nemala. Asi mam dobru imunitu :)

majka_

ja byvam pravidelne niekolko rokov vzdy chora, chripka ci ine ochorenie, ale teraz musim zaklopkat :o)... zatial som zdrava. zacala som trosku viac sportovat a jest menej a zdravsie. a zatial to zabera :o)

majkaaa

Ja si tiež myslím,že imunitu si treba budovať celoročne,stále,nestačí len v chrípkovom období sa napchávať vitamínmi,hlavne tými umelými. Ja jedávam celoročne,stále kvantum ovocia,zeleniny,denne jogurt a chrípku som nemala ani nepamätám,kdey naposledy. A to doma môžem mať lazaret s chrípkou,som to ja,čo im varí čaje,pripravuje jedlo,či nosí obklady.

vevericka

neviem, co s tym mam spolocne ja...ja v zdravotnictve ani nie som, som vo vyskume, takmer denne pracvujem s GMO a taketo pseudoclanky ma vzdy rozosmeju , niekedy nastvu, kolko vseliakych exotov robi akoze odborne clanky a ludia im to zozeru aj s navijakom..greenpeace je nieco obdobne..nehnevaj sa na mna, ale ked chce niekto napisat seriozny clanok odvola sa na to odkial cerpal..ak z vlastnych vyskumov doda verifikovatlene a reprodukovatelne vysledky..a v tamtych clankoch som nesla ani jedno ani druhe, mozno pri inych to maju, ine som necitala tieto dva mi stacili, ale prave pri tychto dvoch to nebolo...a taktiez sa zvacsa pod clanok aj podpise, nick nic nenapovie...