Preco dnes kazdy vulgarne nadava?

Príspevok v téme: Preco dnes kazdy vulgarne nadava?
lll

AHOJ!mam 14 a a je mi dost neprijemne ze vsetci mladi ludia dokonca uz 10 rocne deti vulgarne nadavaju,proste sa mi to zda strasne,ked to robia uplne vsetci,keby len neaky chalani co maju päťky a 3 zo spravania,ale hovoria to aj ,,slusni jednotkari\"proste je mi z toho zle a ked travim stale v takom prostredi polovicu dna sa mi to dostalo neako do usi a niekedy uz s tym zacinam aj ja,co som nikdy nechcela,niekomu sa mozem zdat trapna ze sa mi to nepaci ked vsetci hovoria veci ktore by sa v TV vypipali,hovoria to predca VSETCI,ale ja medzi nich patrit nechcem,som divna???

odľud

niektorí ich použijú v hneve, u iných je to jednoducho návyk. ja si myslím že dôležitejšie než samotné používanie vulgarizmov je ich častosť používania. ja považujem za dôležitejšie ak ich človek používa no súčasne sa inokedy dokáže vyjadrovať aj slušne. podla mňa je dôležité kultivovať si svoj slovník, rozširovať slovnú zásobu, hladať rôzne synonymá. človek tým totiž trošku kultivuje aj svoju osobnosť.
mne skôr vadia anglicizmy. s ich používaním sa mi často spája (a aj sa mi to potvrdilo u tých ľudí) s takou nejakou stavovskou výlučnosťou, alebo pseudo-odbornosťou, alebo jednoducho potreba dať najavo že ja viem po anglicky. bud niekto použije anglickú výslovnosť ktorá napríklad v danom prípade ani nie je nutná, alebo anglický výraz pričom ignoruje slovenské pomenovanie. nejde mi o nejakú národovosť, ku tej ja mám daleko, ja nie som ten typ, ale mne tým dotyčný v komunikácii dá nejakú zbytočnú informáciu navyše a nuž... spája sa mi s tým čo som písal, s akousi potrebou sa mne, alebo druhým ukázať :-)
a potom ma vyrušujú rôzne chyby. napríklad posledné roky je často používané slovné spojenie tomu nechápem, namiesto tomu nerozumiem. a podobné záležitosti :-)
alebo rôzne formy afektovania ktoré sa potom ukazujú aj v slvnom prejave, napríklad u mladých žien "akože nechápačkáá" a iné.

ale nejak vážne to neberiem, všetko je to len také... trošku rušivé ;-)

ella811

Hej, je OK. Ja nehreším, iba keď tak v sebe keď ma niečo fakt nasere. A myslím, že nehreším do pi a takto, ale do riti a proste nasere a niečo také, tak to až tak strašne neberiem.
Do kyblíka...hah. :D to čo je? Veď to môj malý bratranec čo má 5 rokov hovorí horšie. :D Najlepšie je, že keď som s niekým vonku, alebo takto, tak sa ma spolužiak opýta:,,môžem pri tebe hrešiť. :´´D´´ja že jasné, ale zas nepáči sa mi to. Ako keď je vážne nejaká učka krava, alebo niečo také, že mi vychádza priemer 1,2 a ona mi dá 2, tak ho nechám, aby aj za mňa hrešil na ňu. :) Ale iba v sebe a snažím sa to minimalizovať. :D
Keď niekto hreší každú chvíľu a stále, tak to mi vadí, a mňa sa na to pýtajú preto, lebo nehreším tak vulgárne nikdy. Do riti poviem aj pred učkou a oni to ingnorujú, aj do pi už aj ku ignorujú, proste sa robia, že to nepočuli, ale určite si o nás robia obraz, a prečo nebiť za slušnú?

Vladyg

Si super, si uplne v pohode, mas nadhlad, a hlavne sa vies ovladat. Ja mam 51 rokov, nikdy v zivote som vulgarne slovo nepouzil. Nebol som mimo kolektivu ani v skole ani na pracovisku. Pracoval som vo viac.firmach doma aj v zahranici, mam obchod, a vsetci to akceptuju ze v mojej pritomnosti sa NEHRESI.
Dospelym to imponuje, mnohi vedia ako sa sami nevedia ovladat, dokonca aj v pritomnosti deti. Myslim si ze je to vec charakteru, podla mna plati ze co je dobre je dobre, a co je dobre na hreseni, myslim pouzivanie vulgarizmov? Nic, a len nic.
Ten kto ich pouziva, nevie, ze ked sa klepne kladivom po palci, ze za to moze len on sam lebo je nesikovny?? Miesto toho povie slova ako: ty kompot, alebo do pixle, pisem v uvodzovkach, akokeby ta napr. pixla, alebo ten kompot mohli za to..
Drzim Ti palce, vydrz kludne cely zivot nepouzivat vulgarizmy. Kto by Ta preto zhadzoval, nezasluzi si Tvoju pritomnost, a Tvoj cas znamena Tvoj zivot, preto ani minutu netreba venovat nejakej trubke, alebo trubirohovi co sa nevie ani slusne- teda NORMALNE vyjadrovat.
Etika prejavu patri k inteligencii, urob kuk v starsich angl.filmoch ake je pekne a prijemne byt ohladuplny, pozorny a nevulgarny vo vystupovani..

B.

Hrešiť pred deťmi je podľa mňa tá najhrubšia vulgárnosť. Vulgárny, myslím, latinsky znamená ľudový. Tak sa vyjadruje náš pospolitý ľud, ale takmer celý. Ide o to, pri akej príležitosti človek hreší. Ak sú u niekoho súčasťou bežného vyjadrovania vulgarizmy, tak ja na tom asi dosť zle. Možno usudzovať, že taký človek je z nižšej spoločenskej vrstvy, ale nemusí to byť vždy pravda, čo prax aj dokazuje - ha, ha. Primitív znamená napr. človek jednoduchý, čo neznamená, že nutne musí hrešiť. Ešte asi toľko, že niektorí sa vyjadrujú bez vulgarizmov, ale sú to tie najhoršie svine.

Anita11

lofas, chcel si týmto zabodovať, alebo ukázať ako sa správa primitívny človek????????
Mal by si si umyť ústa.
Myslím, že práve vďaka takým ako si ty, vznikla táto téma.

lienocka12

Ja mam 19 a za cely svoj zivot som povedala asi trikrat nejaku nadavku(myslim tie tvrdsie o ktorych sa tu debatuje) a to naposledy v piatej triede na ZS a to som vtedy dost lutovala.Ked ma nieco nastve,alebo ako doplnok slovnika pouzivam do kyblika a ked je to fakt zle tak poviem do kybla =)...pri mojom lenivom bratovi mi sem-tam ujde slovicko debil,no dost to potom lutujem.

Mna osobne dost vytaca,ked niekto kazde tretie slovo vo vete povie nadavku.Podla mna to vsak nesvedci o nedostatku slovnej zasoby - nadavaju aj ludia s velkou SZ.A napriklad niektore deti uz v skolke nadavaju ako niektori teenageri...To aky slovnik ma clovek vychadza hlavne z vychovy a jeho vlastnej osobnosti.Kto nechce nadavat nenadava.Kto pocuva nadavky doma uz odmalicka poklada ich za bezne.Moj brat doma nenadava,pretoze u nas doma sa nenadava a ja mu vzdy za to pekne vynadam,ale viem,ze v skole nadava,aby zapadol do kolektivu.

A este jedna vec.V autobuse vidim pekneho chalana a vyzera celkom inteligentne.No potom otvori usta a kazde tretie slovo nadavka.Prve co si pomyslim:,,Tak to je teda výmel".A mozno ani nie je,len ten slovnik ma taky.Mala som takych par spoluziakov na gympli(fakt inteligentni s hroznym slovnikom),no aj tak sa neubranim urcitym pedsudkom.