Amniocentéza - áno či nie

Príspevok v téme: Amniocentéza - áno či nie
pomoooc

mam najvyssi cas, no nechcem na nu ist a teraz mam hroznu dilemu. Bojim sa potratu velmi, lebo uz niekolkokrat som spontanne potratila a mam rizikove tehotenstvo. Na odber plod. vody by som mala ist koli veku a vysli mi hranicne vysledky z krvnych testov. Na sono morfologickom to vyzeralo byt vsetko v poriadku. tak teraz neviem co robit,lebo viem ze jedine amniocenteza da 100perc. zaruku,ale zas, ak by som zdrave dietatko koli tomu potratila... no proste,tam nechcem ist, ale chcem mat zdrave dietatko.uvitam akekolvek reakcie.trapim sa tym a cas ma tlaci

pomoooc

eva
ano , to chapem, aj ked asi nie tak silno ako ty-mas "vlastnu" skusenost. Ja mam zasa ine traumatizujuce zazity ktore tiez viac nechcem zazit a to je potrat. Ak by bolo mozne akekolvek ine vysetrenie, ktore mi neohrozi zdrave dieta bez akychkolvek problemov ho podstupim a podla vysledkov sa potom rozhodnem. No pokial viem, teraz su len vysetrenia s urcitou pravdepodobnostou a odhadom rizik. udajne spolahliva je len ta nestastna amniocenteza :(

pomoooc

alica7
smies sa spytat, rada odpoviem, len neviem co myslis pod skore-riziko?alebo ciselne hodnoty ci MoM pre HCG a AFP ?

alica7

Treba si uvedomit jednu vec .. ani amniocenteza 100% nezaruci ze dieta je geneticky v poriadku .. sleduju sa len najcastejsie poruchy. Zaroven moze byt vysledok amniocentezy falosne pozitivny (hoci v malom %) a hlavne nevie urcit mieru postihnutia .. cize teoreticky oznaci za chore dieta take, ktore by mohlo viest takmer normalny zivot. A do tretice riziko potratu je samozrejme vyssie pri amniocenteze u zien ktore uz predtym spontanne potratili. Treba vychadzat podla mna zo zakladnej otazky - a to ci clovek pripusta potrat za tychto okolnosti (teda uz pomerne velke dieta, kedze amnio sa robi po 16 tyzdni + neisty vysledok) ... ak nie a je ochotny dat dietatu sancu je amnio zbytocne a neunosne riziko.

eva.

ja by som išla. na 100% by som chcela vedieť, či je dieťatko zdravé. aj za cenu ďaľšieho potratu. Mám postihnutého brata. Je to strašný pohľad, veľmi veľká starostlivosť. celá rodina sa obetuje. treba ho krmiť, prebalovať, je len na vozíku.
kto to neprežil nevie o čom hovorím. viem, povieš si, že by si sa postarala aj o choré dieťa, ale to dieťa narastie a raz bude dospelé, veľké a silné. brat má 35 rokov a rodičia s ním nevládzu. je agresívny, keď sa zatne nič s ním nepohne. my nevieme, čo je dovolenka, čo je len tak sedieť pri TV, ani len obyčajné prechádzky. návštevy k nám nechodia. Ja som sa ani nevydala. vždy som mala výčitky, keď som išla von, že musím pomáhať doma, kamarátky ku mne nechodili, a keď som išla von ja tak max. na hodinu. Keď bol malý mama hovorila, postaráme sa, je zlatý, skúsime mu pomôcť. a nedalo sa. A teraz, keď vidím zničenú mamu, zrobeného otca, lebo on strašne veľa robil, aby nás uživil, lebo mama bola doma, tak mi je do plaču. máme zničeny život. znie to kruto, ale je to tak. Ja mať tvoju možnosť na zistenie či bude postihnuté alebo zdravé, využijem to. Vieš môj brat nežije ale živorí a prežíva. Nič nevníma. A to nie je život. Ani pre neho a ani pre nás.

Leela

Ak máš pocit, že by si starostlivosť o postihnuté dieťa nezvládla a že by si vtedy si si ho nechala vziať tak by som tu amniocentézu zvážila, ale ak by si ani vtedy na potrat nešla, tak je to zbytočné.

pomoooc

iste, je to fajn vediet, ze je dietatko v poriadku, ale pritom ho nepotratit. keby som nezazila parkrat potrat,nezamyslala by som sa asi nad tym, ale riziko potratu pri zakroku je az 1:100 teda asi ze potrati kazda sta zena, no a v mojom pripade vraj este vyssie.
-A STATISTICKY SA RODI VIAC DIEVCAT CI CHLAPCOV S DS-TRIZOMIOU21 ?CI JE TO POL NA POL?