Pritomnost sestricky v ordinacii

ANGEL-DEMON

tak čo som mala predtym doktorku ta síce mala oddelenú ambulanciu od sestričky, ale sestrička tam furt behala, asistovala ked bolo treba...
Ale malo by to byť tak že pride len ked treba a nie že žena je na tej koze a zrazu sa otvoria dvere a kedže sestrička rieši zatial inu pacientku, meranie TK,..atd... tak človek neviem či to sestrička alebo sa už pacientka dalsia dobíja k Dr.
No čo mam doktora teraz on je uplne zvlašť, sestričky su na svojom stanovišti, v inej miestnosti , že do ambulancie nemaju pristup,
žena može pokojne riesit svoj problem, alebo byť v klude počas vyšetrovania, nemusi sa bať že zrazu niekto vtrhne... a tento moj asistenciu sestričky nepotrebuje ani pri steroch..

belase mracna

Dobrý deň. Myslite, že ked kolega rieši sestričku, tak tam niekto iný je?
Obidvaja sa podla informacii čo poskytnu pacieti riešia celok ambulancie......beh ambulancie, prisposobenie určitým veciam atď.
Ak chcete byť osamote na čo mate pravo, tak treba požiadať, trvať na tom. Napr. doktor niečo rozhodne a planuje, a sestrička to pochopi inač a može urobiť, nejako inač podľa svojho rozumu.
sestrička ma zabehaný system....a podla toho ide.
A keď to nejde tak zaplatte nadstandard, po dohode malu čiastku,
Pacient platí zdravotne poistenie, nie je zadarmo liečba, nemusite suhlasiť so všetkým. je to o dohode.
Kontroly sa nepodpisuju.
zdravotnicky pracovník ma obiehať okolo pacienta nie naopak.
Keď chcete tak može byť prítomný partner, alebo niekto koho si vyberete.

Maoam

Slobodna, je aj zaujimave sledovat, co povedia lekarovi a co sestre, ono aj preto sa to cele tak vzajomne doplna a podporuje.

Maoam

Slobodna, dakujem :-)

k teme - ono kazdy lekar ma svoj zabehany system, zalezi aj od fachu, v ktorom pracuje, ono taky stomatochirurg bez asistencie, alebo gynekolog, ked odobera vzorky z krcka maternice na histologicke vysetrenie, ked vklada vnutromaternicove teliesko atd., vseobecne je to skutocne tak, ze sestra je pevnou sucastou teamu a ma vykonava vela funkcii, este o tych chlamydiach, co tu niekto pisal - ono sestra ma pristup k celej dokumentacii a ked pridu vysledky z laboratoria, tak prejdu v drvivej väcsine pripadov aj jej rukami, sestra ma povinnost mlcat, rovnako ako aj lekar, vynasanie informacii ju napr. v DE stoji pracovne miesto

a to je hodinova vypoved

ale nie je to iba o tom, kazda normalne zmyslajuca diskretne orientovana sestra (osobnostne) chape vsetko okolo toho a vie, co to pre pacienta znamena, zit s danym ochorenim, nalezom a to aj pri haklivych otazkach

sestra musi mat prehlad o pacientoch, casto uz pri telefonate, terminovani musi vediet, o koho ide a podla toho naplanovat aj potrebny cas atd., je toho strasne vela, to sa tu neda vsetko napisat

ak ide o temu, ktoru chce pacient predebatovat s lekarom osamote, na co ma pacient pravo, treba to lekarovi normalne povedat, sestra odide z miestnosti

ANQA40

mne neastistuje nikto , a osobne si ymslim, ze setsricka ma robit pri doktorrovi len vtedy, ak ju oto poziada, nema tam co robit mne osobne by to vadilo

Slobodna

Vies hanka v Ustave SR sa pisu napr. aj take veci, ze kazdy obcan statu ma pravo na bezplatnu zdravotnu starostlivost ci vzdelanie. Ak chcete pravo na sukromie nechodte k lekarovi, lebo aj to, ze sa vyzleciete pred lekarom ohladom vysetrenia moze byt klasifikovane ako porusenie ludskej dostojnosti ci sukromia ale tak hadam to robite kvoli sebe aby ste boli vysetrene, ci? Sestricka zial casto musi sluzit ako dozor aby lekar nebol nespravodlivo obvineny napr. zo sexualneho obtazovania atd. Si netreba zas namyslat, ze sestricka to berie ako hlavne spravy dna a nesmierne ju zaujima vas zdravotny stav. Inak suhlas s miskou 89 a Maoam (vitaj spat :) )

Maoam

osobne som za to, aby tam sestra bola (z odborneho aj osobneho/sukromneho pohladu na vec), ma to X dovodov, preco ano, v situacii, kedy pacient potrebuje s lekarom hovorit osamote, nie je problem lekara o to poziadat, staci otvorit usta...

miska89

Túto tému tak trochu nechápem, sestra je súčasťou zdravotného tímu, kde je lekár je aj sestra. Ten zákon čo si Hanka spomenula nižšie si vôbec nepochopila. Týka sa toho, že lekár aj sestra musia dbať na pacientovo súkromie, intimitu a ľudskú dôstojnosť. Pacient má právo na svoje súkromie ale nemyslí sa tým voči zdravotnému pracovníkovi. Sestry pracujú ako s dokumentáciou tak aj s pacientom, počas vysokej školy absolvujú rozsiahlu prax kde pacientov taktiež vyšetrujú, sú zvyknuté že sa pacienti pred nimi vyzlečú a poznajú diagnózy. Taktiež majú povinnosť zachovať lekárske tajomstvo. Sestra na takom oddelení vie o pacientoch viac než lekár.