dokedy byvaju vysokoskolaci u rodicov?

Príspevok v téme: dokedy byvaju vysokoskolaci u rodicov?
vysokoskolacka

Mam 21 a som druhacka na VS (denne studium). Byvam so sestrou u rodicov a dost ma to obmedzuje. Ma to skor nevyhody (malo sukromia, nemozem si tam casto volat priatela, kamosi mojej sestry behaju po byte, starostlivost o ostatnych clenov domacnosti - nakupy, obcas varenie, skladanie oblecenia...). Vyhody je podstatne menej.

Stve ma, ze este minimalne 3 a pol roka budem studovat, nemam sancu si popri tom nasetrit tolko, aby som si s priatelom prenajala byt. On tiez studuje a ma skolu cele dni, okrem piatka.

No, je to ine, ked clovek ide hned po maturite do roboty. Preto by som chcela vediet, v akom veku sa vam podarilo osamostatnit a ci to za to stalo.
Mam totiz spoluziakov, ktori robia nocne cez tyzden a cez vikend su tam 2x12hod a aj tak zarobia len na najom, stravu a fakturu za mobil. Nechcem, aby to bolo na ukor skoly.

U nas to nie je take, ze by som musela vypadnut, ale chcela by som mat uz svoju domacnost.

vysokoskolacka

Ja obdivujem ludi, ktorym sa podarilo presadit po skonceni odbornej strednej skoly. Napr. takych, co si otvoria kadernictvo alebo malu stavebnu firmu a robia "prerabky" bytov

Ale ked mne studium ide, tak bolo pre mna prirodzene pokracovat na VS. Len ma to teraz obmedzuje, chcem vyuzivat poznatky v praxi a zarabat, nie sediet cele dni v triede s ludmi, co nemaju premyslene plany ani na najblizsi polrok a pisat si nieco, co nam vyucujuci diktuje, ked by sa to dalo nastudovat z knihy.

Asi by som mala koncit tohto bakalara a urobit si potom nieco externe.

vysokoskolacka

moniqa87, ty to mas ako vyriesene so studiom?

Prave toho sa obavam, ze uz sa k tej skole potom nedokopem, ked raz zacnem seriozne zarabat.

Ale zase si hovorim, ze titul neznamena vela, len je pravda, ze to dobre vyzera v zivotopise. Studium mi ide.
Vnimam to tak,ze ti ktori radi studuju, bavi ich samotne ucenie,radi si uzivaju studentsky zivot a nevedia, co presne chcu po praci robit, idu na gymnazium a neskor na vysoku, po Bc. studuju dalej a az potom zistuju, co vlastne budu robit.
Ti, ktori chcu robit nieco prakticke, vedia, v com sa chcu specializovat a budovat karieru, idu na odbornu skolu, pripadne technicku vysku alebo ti sikovnejsi skusaju po Bc. podnikat.

moniqa87

podla mna je blbost skoncit len s Bc. ak to studium zvladas, rozhodne sa ti potom uz nebude chciet ist do skoly...
mas to tak isto ako aj s doktoratom, kto si ho nejde robit hned tak sa k tomu uz malokedy dostane, alebo az vemi neskoro

vysokoskolacka

Dakujem za nazory.
"nazor" /Včera 20:36/ presne pochopil, co som chcela povedat. Ja sice mam sama izbu, cize si priatela obcas zavolat mozem. Ale potom je dost divne, ked sa vsetci stretneme rano na ranajkach a z pohladov a poznamok celej rodiny sa da pochopit, ze sa snazia vytusit, ci som si v noci uzivala. A podobne neprijemne situacie.
Priatel je z pocetnejsej rodiny a on je najstarsi zo surodencov, takze ho uz tak "vyhadzuju", aby uvolnil detsku izbu. Cize ku nim chodit nechcem.
Som z Bratislavy, zdalo sa mi cudne ist na skolu do Bystrice kvoli intraku. Do Nitry,Trnavy by som musela dochadzat. A do Prahy ma nevzali.

Rozmyslam, ze si spravim Bc. a nepojdem hned na magisterske, radsej sa zamestnam. Moj odbor sa neda studovat externe. Je blbost skoncit po Bc? Nebude to potom tak, ze sa mi uz nebude chciet zasadnut do skolskych lavic a radsej uprednostnim robotu?
Mam sa prinutit este dostudovat tie dva roky navyse alebo sa zamestnat?

malickasom

ak prestupis na externe stratis vysokoskolsky zivot, ktory by som ja nevymenila. Ja som odisla z domu ked som mala 18,po mature bola som cele leto v zahranici a potom som sla na vysku na intrak a fakt by som nikdy nechcela byvat s rodicmi popri skole, kazde leto som stravila v zahranici s priatelom, podotykam pracovne, kde sme boli sami a mali sme sukromia kolko sme len chceli. Mala si ist do skoly mimo tvojho mesta a mala by si pokoj. Aj mna zivia rodicia, chodila som k nim ked sa dalo sem tam aj na tyzden som sa uliala zo skoly. Som im vdacna za to ze ma 5 rokov zivili, ale mam aj svoj zivot, ktory by som nikdy nemala keby som bola doma. momentalne si hladam pracu a tesim sa ako si prenajmem vlastny bytik s priatelom. Chapem ta ze ked mas 21 chces mat vlastny zivot. Ja som mala stale brigady popri skole, ale nikdy som nezarobila tolko aby som si prenajala byt alebo len hoci izbu, skor to bolo len take prilepsenie, na vylety a sem tam na nejake handry. tak bud to vydrzis alebo neviem co ti na to poradit. Vareniu a nakupom a dalsim blbostiam sa nevyhnes ani ked budes byvat sama. To ja som rada ked pridem k nasim ze furt plna chladnicka hehe :-)ked budete dvaja bude to menej pohodlny zivot ako s rodicmi...vies mamka doma obcas pozehli a navari a nakupi atd. Zas na druhej strane to sukromie je niekedy problematicke...dohodni sa so sestrou nech si nevodi kamosov kedy sa jej chce...mate spolu izbu? nemozes chodit niekedy k priatelovi? on byva tiez s rodicmi?

ceresnickaa

presne to som ti chcela poradit aj ja.. ak ta to moc obmedzuje, prestup na externe a zacni pracovat...ja som 5roc.externe a aj pracujem, ale aj tak sa nam doteraz nepodarilo vl.byvanie.. do prenajmu sme nesli, radsej sme si odkladali a teraz sme si vzali uver a riesime dom..ked si isla na denne tak si s tym musela ratat, ze ta budu zivit rodicia...ja som aspon financne samostatna, akurat byvam s nasimi..

jajka001_

kym nezarabas tak sama byvat nebudes, jedine ze by ti ten byt rodicia financovali a taki bohati asi nie ste :)bud rada ze studujes ze ta zivia este stale rodicia a ze mas kde byvat.

nazor

alani, vysokoskolacka chcela tym "obmedzovanim" povedat zrejme nieco ine, nie to co si ty pochopil/-a.... skor ju obmedzuje nedostatok sukromia, ako uznaj, kto normalny by si do bytu kde zije so sestrou a rodicmi vodil priatela na noc??? skor toto ju obmedzuje...

luckaa

Ahoj, ja som tiez vysokoskolacka, 2cka, denne studium, a aj priatel je na dennom, byvame spolu, sme sice samostatni, ale niekedy je toho naozaj vela. mne sa takyto zivot paci, ala fakt je to ovela tazsie ako ked ti pomahaju rodicia. ked sa uz teraz stazujes na nakupy a skladnmie pradla, tak vo vlastnej domacnosti toho bude ivela viac aj ked budete len dvaja...., mysli aj na to...