Ako zistit ci mame rakovinu?

biela mačka

Ahoj, keď ti vyberú znamienko, pošlú ho na vyšetrenie (nespomeniem si teraz na odborný názov), keby tam niečo našli, budú ťaliečiť.. Z tohto dôvoduje lepšie ich vyrezať ako vypáliť, aj keď vypálenie je pohodlnejšie a ľahšie sa hojí.

chce info

Prosím Vás neviete náhodou či by sa dala zistiť rakovina znamienka pred jeho vyoperovaním??? dakujem už vopred

ta3

Ja sice nie som odbornik, ale vdakabohu vyliecila som sa z rakoviny prsnika a precitala som velke mnozstvo informacii o chorobach, hlavne rakovine, o psychike a stresoch, Kavinka ma pravdu v tom, ze stres je najrizikovejsi factor, kratkodoby moze byt stimulacny, teda nie na skodu, ale dlhodoby stres je najvacsi rizikovy faktor najma pri rakovine. Som takmer 100% presvedcena, ze u mna toto ochorenie bolo dosledkom velmi zleho manzelstva, v ktorom som zazivala permanentny stres, beznadej,depresie a mam tiez odpozorovane, ze rakovina u stastnych ludi ma malokedy zelenu, pocas mojej kompletnej liecby som sa stretavala a rozpravala s vela onkologicky chorymi ludmi, kazdy jeden mal nejaky vaznejsi dlhodoby problem, ci uz v manzelstve, rodine alebo na pracovisku, pri mojich pravidelnych kontrolach som nie raz vyplnala rozne dotazniky, kde stres vzdy bol ako rizikovy factor hned na prvom mieste, stres je pre ludsky organizmus vazna hrozba, preto sa mu vyhybajme, ako len mozme, mne vzdy pomaha pomyslenie, ze ked nejde o zivot, nejde vlastne o nic (co je naozaj pravda, ktoru som zazila aj na vlastnej kozi) alebo si predstavim, ci dany problem bude zaujimavy aj o tyzden, mesiac, ci rok, zijeme vo velmi narocnej dobe, stress na nas ciha na kazdom kroku, preto sa snazme ho rozpustat napriklad aj tym, ze si denne robime drobne radosti, ze sme laskavi k ludom okolo nas, ze si vazime lasku, ktora je vseliekom, lebo ked milujeme a sme milovani, sme stastni a ked sme stastni, sme aj zdravsi.

dordo

dobry den ja mam 3rocneho syna a mal nador v brusku.chcela by som sa spytat ci neviete aka ma byt hodnota markerov.lebo mal 17.3 velmi sa bojim

lek

Zaujimava otazka. Kazdy z nas sa pozna, ked nastane urcita zmena, tak by sme mali rozmyslat preco. Mozem vymenovat urcite dolezite veci - chodis na zachod tak ako doposial alebo sa nieco zmenilo? (hnacky, zapchy, bolest pri potrebe, krv v stolici a pod), zmenil sa moc - je zlty alebo do cervena, mocis lahko alebo to ide tazko? Si stale smadny a mocis viac ako doposial? Dycha sa ti dobre, alebo nejako horsie, zadychavas sa uz pri beznej namahe?, kasles a neustupuje to? boli ta nieco? nahmatal si si niekde zvacsenu uzlinu alebo nejaku hrcku, ktora tam dotoreaz nebola? Zmenilo sa ti nejako znamienko, zacalo ta svrbiet, stmavlo, zacalo krvacat? Mas casto po jedle bolesti v oblasti zaludka a doposial si to nemal? Potis sa viac ako doposial?, zacal si sa potit napriklad v noci a doteraz to nebolo?, mavas zvysene teploty napriklad navecer? A mnozstvo inych tazkosti ci zmien, ktore sa mozu vyskytnut. Ked to trva kratko a prejde to, asi to nieje zavazne, ale ak to pretrvava, ci pribudaju ine tazkosti treba tomu venovat pozornost. Nehovorim o prehnanom sebapozorovani,ale istu pozornost stavu svojho tela by sme venovat mali.A nejde len o nadorove ochorenia.

lek

V Guidelines, teda odporucaniach na to ake preventivne vysetrenia sa odporucaju robit (to znamena, ktore maju skutocne zmysel a je dokazane, ze ich pouzivanim sa zachytia niektore ochorenia vcas a vo vysledku to povedie k predlzeniu prezivania )sa onkomarkery nenachadzaju. Jediny, ktory ma zmysel pouzivat v prevencii je PSA (prostaticky specific antigen), ale aj to treba vediet interpretovat. Ono to vyzera take lakave s tymi onkomarkermi, velmi vela sa pouzivaju,ale ono to s tou diagnostikou nadorovyh ochoreni skutocne nie je take jednoduche. Kolonoskopiu nenahradi nic,ak chce niekto vediet, ci ma alebo nema zdrave crevo, treba priamo do toho creva kuknut, marker ju nenahradi, ani CT brucha ani nic ine. Rovnako ako cytologiu krcka maternice, vysetrenie prsnikov a tak by sme mohli ist dalej. Ani PSA samotne nenahradi normalne urologicke vysetrenie.Prave onkomarkery neodhalia nadorove ochorenie v zaciatkoch, pozitivne su pri pokrocilom ochoreni. Hranicne hodnoty onkomarkerov u cloveka, co nema tazkosti neznamenaju nic.U cloveka,ktory ma uz nejake tazkosti bude diagnostika zavisiet od toho, ake tazkosti ma, onkomarker to neobjasni.