Ako sa prejavuje nervove zrutenie?

radca

Toto je zaujimava tema.V zahranici sa to popisuje ako adrenalna unava,alebo vyhorenie.Tazka az smrtelna forma sa vola Addisonova nemoc. Je to v podstate nedostatok glukokortikoidnych hormonov nasledkom stresu psychickeho,alebo psychickeho.Dneska urcitou formou trpi skoro kazdy.hlavne zeny kvoli nedostatocnej vyzive.Treba jest hypoalergennu stravu a vyhibat sa stresu. Dodrzovat z\ravy zivotny styl.

berushka

toto som nasla na nete - syndrom vyhorenia, nerv.zrutenie:

K fyzickým prejavom patria gastrointestinálne problémy, napr. hnačky, nauzea, zmeny v stravovaní, výkyvy v telesnej hmotnosti (strata chuti do jedla, alebo priberanie), poruchy spánku (počas dňa môže prežívať únavu, ale v noci nedokáže zaspať), opakované bolesti hlavy, svalové napätie, bolesti krku, ramien, chrbtice, zvýšená konzumácia alkoholu, drog, liekov, zvýšená náchylnosť k chorobám, vysoký krvný tlak, srdcové palpitácie, zapáchajúci dych, vlhké ruky, rýchla unaviteľnosť, pocit vyčerpania, niekoľko mesiacov trvajúca znížená výkonnosť. Ľudia, ktorí sa cítia byť zavalení tlakom práce často objavia fyzické symptómy, ktoré odzrkadľujú ich vnútornú nepohodu

V psychickej oblasti patria problémy s koncentráciou, pamäťou. V rámci emocionálnej roviny človek cíti bezmocnosť, beznádej, depresiu. V extrémnych prípadoch môže dôjsť k pokusom o samovraždu. Takýto človek môže cítiť sebaľútosť, žiaľ, popudlivosť, nervozitu a máva zníženú hladinu tolerancie. Môže sa objaviť agresivita, netrpezlivosť, pocit nedostatku uznania, strata záujmov, strata zmyslu pre humor a pocitu radosti. Rodina a priatelia nie sú oporou, ale stávajú sa záťažou. Ďalšími príznakmi môžu byť izolácia, cynizmus, apatia, strata sebadôvery, negatívna energetická bilancia, slabosť. Človek spotrebuváva viac energie ako je schopný doplniť, prekračuje hranice svojich fyzických a psychických možností.

V sociálnej rovine dochádza k obmedzeniu kontaktov s kolegami, pribúdajú konflikty v súkromí postihnutý zaujíma negatívny postoj voči vlastnej osobe, práci, inštitúcii, spoločnosti a životu vôbec obviňuje druhých, má sklon k plačlivosti, zníženej pozornosti, no i k riskovaniu. Stráca vôľu angažovať sa. Vo vzťahoch s ľudmi jedná emocionálne chladne a ľahostajne. Ich problémy ho nechávajú pokojným, nevzrušujú ho. Mizne u neho empatia, nezaujíma ho veľmi, čo si ľuďia o ňom myslia, ako ho vnímajú, za koho ho považujú, či ho chápu a ako ho hodnotia

tiez nemam k tomu daleko, stresu sa neda vyhnut.

vikuska

Dakujem vam za rady.Viem ze musím zmenit životný stýl a nepripústat tak problémy ale ked ja som taka povaha.Vitamíny aj Mg som uzívala,aj caje,to je asi málo. Ja uz ani neviem normálne vypnút a oddýchnut.
Zuzka myslíš že ma doktor vypíse aspon na 2 týždne kvoli vycerpaniu???Obvodný ci to musí napríklad psychiater???

zwedavus

všetko to máš zo stresu, si psychicky vyčerpaná.. akútne potrebuješ maximálne vypnút, nemyslieť na prácu a povinnosti, ale dať si relax!

musíš si uvedomiť, že zdravie je naozaj najdôležitejšie čo máme, preto by sme sa o neho mali starať.. mala by si sa poriadne zamyslieť a život si troška inak usporiadať.. viem, že to bude zo začiatku veľmi ťažké, ale dá sa to. musíš povinnosti striedať s pohodou, voľnom, náročné chvíľky s chvíľkami s priateľmi, rodinou a tak.. inak sa z toho zblázniš. takže poriadne sa nadýchni, popremýšľaj čo a ako by si mohla zmeniť a nestresuj sa toľko.. viem, že sa to ľahko hovorí, ale ťažsie plní. obzvlášť v tejto dobe, keď je všade stres, zhon, problémy, no koho by sa to nedotýkalo.. ale žijeme len raz a musíme si každý deň užiť ako najviac vieme, nerozmýšľať nad tým čo bude, žijeme pre prítomnosť a nejako bolo, nejako bude.. všetko sa dá, len treba chcieť.. takže teraz vybehni niekde na prechádzku, nadýchaj sa čerstvého vzduchu, urob si čaj na nervy, buď s rodinou a spolu premýšľajte nad nejakými peknými vecami.. telefón si vypni a ani minútu nerozmýšľaj nad tým čo musíš ešte urobiť..

zuzana12345

vikuška ja som pred 1,5rokom prežívala to isté.Stále závraty,točenie hlavy,stav úzkosti,pritom všetky vyšetrenia ktoré som absolvovala boli dobré.Lekárka mi vtedy povedala že je to totálna vyčerpanosť.Bola som na PN 6 týždňov,ale aj vtedy som bola mysľou v práci.Jednoducho som ani vtedy nedokážzala vypnúť.Mám dosť zodpoverdnú a stresujúcu prácu.Doporučila mi zmenu zamestnania.Lenže to nie je také jednoduché.Vtedy som na fórume našla tému úzkosť,kde sme sa stretli všetci s podobným problémom.Dosť mi vtedy týto ľudia pomohli.Skúšala som kadečo,našťastie Antidepresívam som sa vyhla.Teraz užívam 2-3 krát denne Megne+B6.Mne to veľmi pomáha a keď je už naozaj veľmi zle dám si jednu tabletku lexaurinu.Možno by ti pomohol nejaký terapeut,psychológ,psychiater.Nezanedbaj to,nie je to sranda.Ja som začala trošku inak myslieť.Dovtedy bola pre mňa na prvom mieste okrem rodiny práca a až potom všetko ostatné.Teraz beriem prácu ako nevyhnutnosť ktorá je potrebná pre život ale nie je prvoradá.Prvoradé je pre teba zdravie tak sa nad tým zamysli a prehodnoť svoje priority

malivy

uzivaj vitamin B6 piridoxin
fakt to mam odskusanne. Ked mam silne stresujuce obdobie, dam si B6 a fakt som kludnejsia.