Nemcina alebo ruština

Deutsch

to je otázka... jednoznačne NEMČINA. Je to najkrajší jazyk a dá sa s ním veľmi dobre uplatniť. Treba sa síce potrápiť s gramatikou, ale vyplatí sa. Nemčine som venovala veľa času a rozhodne neľutujem. Neviem si predstaviť, že by som tento krásny jazyk nerozumela. Niekedy mi pripadá ešte krajší ako slovenčina :-).

katka...

Ja si teraz hladam pracu a vo vacsine ponuk je poziadavka samozrejme anglictina a druhy jazyk nemcina, popripade francuzstina. Este som nevidela inzerat, kde vyzaduju rustinu. Takze asi to bude tak ako pise kika32, ze rustina je mozno dobra pre pracu mimo SR v nejakych tych krajinach ako napr. Dubaj.

kika32

Ahoj. Ja som sa tiez ucila 3 roky po rusky na zakladnej skole ale potom som na strednej mala nemcinu a na nadstavbe anglicky a spanielsky. Po skonceni skol som zistila,ze ani jeden jazyk neovladam dost dobre tak som odisla najprv do anglicka, potom do nemecka a spanielska. Na slovensku pri hladani zamestnania je vela krat podnienka anglicky alebo nemecky jazyk, v zahranici je to vsak inak.Napriklad v Dubaji je stale hladaju po rusky hovoriacich ludi.Ja si myslim,ze rustina ma buducnost ale pre zivot na slovensku je potrebnejsia nemcina.

solcka

Ahoj Lubka! Som v rovnakej situacii ako Ty.Mam chlapca piataka, takze sa musime rozhodovat. Ja som za rustinu a to z dovodu, ze maju teraz v jazykovej triede nemcinu a anglictinu. Na nemcinu stale nadava, ze ho nebavi aj napriek tomu ze celkom z mojho pohladu mu to ide. Zastavam nazor nech sa poriadne nauci ang. a rustina je predsa lahsia ako nemcina,kde je dost gramatiky.Vysvetlila som mu, ze ked sa nauci azbuku, nebude to take hrozne a popri ang. sa nebude tak trapit. Ale stale je to na nom, co si vyberie. To je len moj nazor. Mam skusenosti aj z prace, ze mladi po vysokej skole, ktori ovladaju perfektne ang.sa dali nastudium rustiny.

panča

som z generacie, ked sme mali rustinu povinne..mozno preto sme sa k nej tak stavali.Po rokoch som si robila druhu strednu skolu a k AJ som si dala NJ. Nezvladala som to (co velmi lutujem) -a tak som sa vratila k rustine. Je to krasny jazyk, je nam blizky a ma velku buducnost...ved rusi uz su vsade a vedia ocenit, ked sa im niekto prihovori v ich jazyku

luba*

ja by som laurika na tvojom mieste isla asi na francuzstinuv ale to je na tebe zatial sa este rozhodujeme pri nemine a rustine

laurikaa

Ja som sa takto pred 3 rokmi rozhodovala medzi francúzštinou a nemčinou. Čo by ste si vybrali? Ja mám nakoniec nemčnu, niekedy to lutujem, ale zas viem anglictinu, nemcinu , zacala som so spanielcinou a chystam sa na taliančinu:) vybrali by ste si teda franinu alebo neminu?

luba*

no praveze kamosky rustina a ona jedina nemcina asi ju to fakt bavi tie jazyky zajtra sa porozpravam s kamoskou vie perfektne aj po anglicky aj nemecky ona mi povie neminu ale fakt akceptujem aj o com uvazuje dcera..urcite vam napisem pre aku moznost sme sa rozhodli

kosa

rustinu sa mozes ucit svojpomocne.

nemcinu mozes vyuzit viac, popripade sa dieta moze dostat do skoly do nemecka ci rakuska ci svicar.

co sa tyka rustiny, tak je to dost pomiesany jazyk, napriklad vyslovuju I ale pisu Y, to uz ukrajincina ma realnejsi pohlad a tam dokonca pouzivaju aj G aj H,v rustine nepouzivaju H ale skutocni rusi pouzivaju aj H aj G...

nech zacne nemcinou rustinu moze doklepnut neskor.
aj slovensky jazyk je v principe bazovany na nemcine.