Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Tvarova gymnastika

alicakl

1. Zívanie
Zívať Ťa nebudem učiť! Chcem Ťa len upozorniť, aby si zívala čo najintenzívnejšie ako vieš, naťahuj dĺžku zívania, najmä fázu zo široko otvorenými ústami. Opakuj pomaly a v pohode tento cvik 5 krát, po mesiaci 3 krát ( 1. krát 30 sec., 2. krát 25 sec., 3., 4. 5. krát 20 sec. )
Účinok: spevnenie celej tváre a krku

2. Jablko
Predstav si, že na strome visí jablko, Ty máš ruky sa chrbtom a chceš sa do neho zahryznúť. Musíš zoširoka otvoriť ústa, lebo jablko je veľké, sladké a červené. Opakuj 5 x naľavo a 5 krát napravo. Fáza napnutia trvá asi 5 sekúnd. Ústa otváraj najmä do široka.
Účinok: spevnenie krku

3. Úsmev č. 6
Je to ten najväčší, ale zároveň najfalošnejší úsmev na svete. Usmej sa z celej sily, vydrž asi 5 sekúnd a uvoľni sa. 6 - 8 krát zopakuj. Dávaj pozor, aby sa ti netvorili pri tom úsmeve vrásky pod očami. Ak sa tvoria, zabráň tomu pomocou prstov. A to tým, že natiahneš pokožku pod očami smerom dole, samozrejme jemne.
Účinok: spevnenie líc a svalov tváre

4. Traktor
Spomeň si, ako sa malé deti hrajú na traktor, alebo na autíčka. Uvoľni pery a rob „tŕrrrrr, bŕrrrrr, bŕrrrrr“. Keď Ťa budú pery svrbieť, robíš to správne. Opakuj 6 – 8 krát.
Účinok: premasírovanie pier

5. Ústa na kľúč
Stiahni pery dovnútra úsť tak, aby si sotva videla ich okraj. Poriadne napni svalstvo a uvolni. Vydrž vždy asi 6 sekúnd v napätí. Opakuj 6 krát.
Účinok: spevnenie celej partie úst, vyhladenie perových vrások

6. Bozk
Teraz niečo príjemnejšie, čo dôverne poznáš. Zošpúľ pery do bozku tak, akoby si chcela dať štípaciu pusu, napni svaly na maximum a uvoľni po 6 sekundách. Výborne sa to robí na prstoch rúk, a to tak, že perami akoby robíš „cucflek“ prstu, ale neboj, ten nehrozí. Najlepšie je opakovať tento cvik 20 krát, či aj viac, keď vládzeš. Zaktivizovala si 44 svalov, vieš to ?
Účinok: plné, prítažlivé pery, spevnenie ich tkaniva ( ak to skombinuješ s olejom z hroznových jadierok, máš vyhrané )

7. Káčer Donald
Je to známa detská grimasa: uvoľni pery a líca vtiahni dovnútra – slovom, urob kačicu. Opakuj 7 krát napnutím svalov na 6 sekúnd.
Účinok: posilnenie svalstva proti ovísaniu líc

8. Vyplazuj jazyk na tigra !
Čo najviac vyplaz jazyk dopredu a zašermuj ním, akoby si sa posmievala, po 6 tich sekundách napnutia uvoľni. Opakuj 15 krát, po mesiaci 12 krát.
Účinok: blahodarný vplyv na spevnenie krku, podbradku a čeľustí.

9. Zatni zuby!
Zatni zuby z celej sily a súčasne pri tom natiahni krk mierne dopredu a do výšky. Je to veľmi smiešny pohyb ale musíš cítiť, ako sa Ti napína celé svalstvo na krku a čeľustiach. Opakuj tento cvik aj v rýchlejšom tempe 15 krát za sebou
Účinok: pevnosť krčného svalstva, elastický krk

10. A, E, I, O, U, a usmievajúce sa O
Známe samohláskové cvičenia iba zlepšíš napínaním svalov – artikuláciou na maximu. To znamená napnutie trvajúce 5 sekúnd a uvolnenie. Opakuj každú samohlásku osobitne aspoň 5 krát za sebou po 6 sekúnd trvania jej vyslovenia...aaaaaaaaaaa ( dĺžka 6 sec. ) Dávaj pozor, aby sa Ti pri tom netvorili vrásky okolo úst – dá sa tomu ľahko zabrániť a to tak, že budeš naťahovať kožu od úst smerom do strán. A to tak, aby to vyzeralo asi takto :

Účinok: spevnenie oblasti úst, pier a líc

11. Japonec
Privri oči tak, aby si sa pozerala iba cez maličkú štrbinku. Prsty rúk pritlač na očnicový oblúk a napínaj oči proti tlaku prstov v 6 sekundových intervaloch. Stupňuj napätie očných svalov, ale oči celkom nezavri. Je to vinikajúci cvik na spevnenie svalov okolia očí. Možno trochu ťažší, ale nacvič si ho ! Opakuj 10 krát.
Účinok: zabraňuje vzniku očných vačkov, zvädnuté kruhy pod očami miznú

12. Žmurkacia bábika
Spomeň si na detstvo, na obľúbenú bábiku so zatváracími očami. Zahraj sa na ňu ! Oči otvor úplne dokorán a potom ich silno privri, v každej pozícii napni očné svaly a vydrž 5 – 6 sekúnd. Opakuj takto ( obe pozície: 5 krát po 6 sekúnd, 3 krát po 3 sekundy, 3 krát po 2 sekundy a skonči to 2 sekundovou pozíciou silno otvorených očí ).
Účinok: pevné očné partie a viečka, ktoré neovísajú

13. Migréna
Neboj sa, tento cvik nespôsobuje bolesti hlavy, ale správame sa pri ňom tak, akoby nám išlo od tlaku roztrhnúť čelo. Prilož si prsti oboch rúk nad obočie a prsty ( obidva – jedno obočie = 1 prst ) tlač smerom dole. Pritom obočím vytváraj protitlak. Ale rob to tak, aby sa nevytvorili na čele vrásky. 10 opakovaní hravo zvládneš.
Účinok: uvoľňuje napätie a strnulý výraz, spevňuje čelo

14. Balón
Nafúkni líca z celej sily, urob ten najväčší balón, aký dokážeš, ale nie takým spôsobom, aby Ti pritom sčervenela tvár. Po 5-6 tich sekundách i udri do líc ako dieti: prásk ! Opakuj 6 krát, alebo toľko krát, koľko krát robíš cvik číslo 7 ( Káčer Donald ). Balón je totiž jeho protisval ( niečo ako biceps a triceps ) = obe zaťažuj rovnako.
Účinok: spevnenie líc, zmiernenie ústnej vrásky

15. Nos
Strčíš si do každej nosnej dierky ukazovák alebo prostredník. Proti odporu nosa budeš klásť odpor smerom od nosa a súčasne napínať nos, aby sa bránil rozťahovaniu. Opakuj 2x 25 krát.

16. Svieca + nohy za hlavu
Cvik trvá 4 alebo 5 minút. V prvej fáze robíš 2,5 min sviečku tak, že si podoprieš rukami chrbát aby si „stála“ len na pleciach a hlave. Nohy sú vystreté. Druhá fáza – dáš si nohy za hlavu ale nie doslova, len tak, ako keby si robila sviecu, no nohy nebudú smerovať dohora, ale smerom dozadu.
Účinok: je to poloha krásy a regenerácie, prekrvenie znamená okysličenie, a okysličenie omladnutie pokožky.
Cvičení podbradku

Kachna. Podržte prsty koutky úst a pokuste se spodní ret „spustit“ co nejníže. Svaly podbradku co nejvíce napněte, po pěti sekundách uvolněte.

Veverka. Roztáhněte spodní ret s pomocí prstů vložených do koutků. Napněte svaly podbradku, počítejte do pěti, povolte.

Delfín. Přitlačte prsty pravé ruky zespodu k podbradku a snažte se proti jejich tlaku otevřít ústa. Opět počítejte do pěti a uvolněte se.

Nakonec proveďte masáž. Oběma ukazováčky postupujte od středu podbradku krouživými pohyby do stran.