Dostatok ovocia a zeleniny

Príspevok v téme: Dostatok ovocia a zeleniny
katuska24

Ahojte
vo vsetky radach o zdravom stravovani sa pise, ze treba jest predovsetkym dostatok ovocia a zeleniny. mna by zaujimalo, kolko je ten dostatok. kolko kusov resp. gramov ovocia a zeleniny by som mala denne zjest?
moje denne maximuj je tak 1-2 kusy ovocia (pomaranc, grep, kivi, alebo banan), 1 paradajka, 1 paprika, 2-3 redkovky, 7 cm salatovej uhorky a nejake 2-3 listy ladoveho salatu.
je to dost, alebo by to chcelo viac?
dakujem za vsetky odpovede

katik 24

majolenkkka, ale ja nemam problem s tym, aby mi to nechutilo a musela by som sa do toho nutit. prave naopak, mne to celkom chuti a len ma zaujima, kolko by malo byt denne optimum.
ale zas uznam, ze ak to niekomu jednoducho nechuti a musi sa k tomu nutit, tak to je asi zbytocne udavat, ze musis zjest tolko a tolko, lebo dane mnozstvo je zdrave. ked to raz do niekoho nejde, tak si k tomu akurat tak vybuduje odpor

fooper, dakujem za odpoved. aj ked tych 500-600g vyzera dost vela, myslim, ze sa to da celkom v pohodicke rozlozit na jeden den

majolenkkka

katik 24: no dobre, ale tak zas nutit sa do niecoho jest, aj ked proste vyslovene nechcem, nechuti mi to, atd, to tiez nie je dobre, nie? je fajn vediet ze kolko by toho malo asi byt okej, ale nie nasilu sa nutit to dodrziavat, si myslim

katik 24

nemyslim si, ze je az taka hlupost, urcovat, kolko je dostatok ovocia a zeleniny v strave. ak by som mala jest len tolko, co chcem a vladzem, myslim, ze by to bolo asi malo a radsej by som si namiesto kopky zeleniny dala nieco ine. ale kezde pre zdrave stravovanie a chudnutie su tieto zlozky nevyhnutne, je potrebne si zvyknut na urcite mnozstvo, ktore by som mala denne skonzumovat. preto by bolo fajn vediet sa zorientovat, co je dostatok a co naopak malo...

fooper

Všeobecne sa odporúča 5 porcií zeleniny a ovocia denne (rátané spolu, nie 5+5), čiže 3 porcie zeleniny a 2 ovocia. Spolu by to malo byť 500 - 600g. Možno sa to zdá veľa, no dá sa rôzne kombinovať napr. 1 porcia zeleninovej polievočky, 1 ks ovocia (jabĺčko, hruška, banán, paradajka, paprika), hrsť sušeného ovocia, porcia zeleninového šalátu, pohár ovocnej či zeleninovej šťavy a to v priebehu celého dňa. Chce to trochu cviku, no výsledok takejto výživnej snahy vás môže veľmi milo prekvapiť. Tak veľa šťastia na ceste zdravie...

majolenkkka

no ja si myslim, ze je to trosku hlupost urcovat ze kolko je dost. ved zjem tolko, co vladzem, a kolko mi chuti :) nebudem jest nasilu salat napr. ak ho nemam rada, alebo odopierat si jablka, lebo tak je to urcene. ( priklad) :) ovocie a zelenina je zdrave, takze kym na chuti, tak ho jedzme :)